برترین های کسب و کارعلمی و پزشکی

فواید و نحوه قارچ گانودرما در تبخال تناسلی

تبخال تناسلی، تبخال دهانی یا همان ویروس‌ هرپس سیمپلکس ۱ و ۲، از مهم‌ترین ویروس‌های بیماری‌زای انسانی هستند. ویروس هرپس سیمپلکس ۱ (HSV-۱ )، موجب تب‌خال دهان و ویروس هرپس سیمپلکس ۲، موجب تب‌خال تناسلی می‌شود.تب‌خال دهان از طریق بزاق آلوده منتقل می‌شود. اما تب‌خال تناسلی از طریق تماس جنسی انتقال پیدا می‌کند.

این ویروس‌ها بسیار شایع و مسری می‌باشند.  تبخال تناسلی یا هرپس از همه بیماری های مقاربتی شایع تر است و میلیون ها نفر را در سراسر جهان به آن مبتلا هستند. اکثر مردم نمی دانند که به هرپس مبتلا هستند زیرا هیچ علامتی ندارند یا علائم بسیار خفیفی دارند (اغلب با سایر بیماری های پوستی اشتباه گرفته می شود).  با این حال، می تواند شدت یابد و باعث زخم های دردناک دستگاه تناسلی شود. هرپس (تبخال تناسلی) به ویژه برای زنان باردار خطرناک است، زیرا ممکن است ویروس به نوزاد آسیب برساند.

از گذشته تا به امروز یکی از گیاهانی که در طب سنتی کاربرد بسیاری داشته و در درمان بسیاری از بیماری ها مفید بود، قارچ گانودرما می باشد. سوالی که سعی داریم پاسخ آن را در این مقاله بدهیم این است که آیا قارچ گانودرما برای تبخال تناسلی موثر می باشد. قارچ گانودرما دارای خواص بیشماری می باشد که در درمان بسیاری از بیماری ها تاثیرگذار می باشد. برای اینکه بدانید قارچ گانودرما چه خواصی دارد و در درمان چه بیماریی هایی، مخصوصا درمان تبخال تناسلی چه تاثیری دارد با ما در این مقاله همراه باشید.

درمان تبخال با قارچ های دارویی

قارچ های دارویی (مثل: گانودرما، شیتاکه و ترکی تیل) را می توان برای انواع عفونت های ویروسی از جمله ویروس HSV استفاده کرد. تبخال تناسلی (HSV)، (HPV) ، آنفولانزا از جمله شایع ترین بیماری های ویروسی هستند.
قارچ های دارویی به پیشگیری از بیماری های ویروسی کمک می کنند. علاوه بر کاربرد قارچ های دارویی در پیشگیری، همچنین به بدن کمک می کنند تا عفونت موجود را مهار کرده، بر آن غلبه کنند و بهبودی را تسریع کنند. مکانیسم های بیوشیمیایی و اثرات ضد ویروسی در قارچ های دارویی شامل بهبود پاسخ ایمنی اختصاصی ویروس و غیر اختصاصی (از جمله بهبود تولید آنتی بادی و ترشح اینترفرون ها) و فعالیت ضد ویروسی مستقیم (با مهار توانایی تکثیر آنها) است.

قارچ های دارویی می توانند در برابر بسیاری از عفونت های ویروسی کمک کند:

 • پاراآنفلوانزا و رینوویروس ها (سرماخوردگی)
 • آنفولانزا (آنفولانزا)
 • تبخال تناسلی و تبخال دهان (HSV-1 و HSV-2)
 • زونا (ویروس واریسلا زوستر)
 • پاپیلوما ویروس ()
 • مونونوکلئوز (ویروس اپشتین بار)
 • سیتومگالوویروس
 • ویروس
 • ویروس اپشتین بار (EBV)
 • و بسیاری از عفونت های ویروسی دیگر

به عنوان مثال، لنتینان، نوعی است که در وجود دارد. لنتینان ایمنی هومورال و سلولی را فعال می کند. با HIV، آنفولانزا و عفونت های دستگاه تنفسی مبارزه می کند. LEM (عصاره  ای از شیتاکه) و قوی ترین جزء آن EP3 از هرگونه آسیب ناشی از سلول های آلوده به تبخال تناسلی (HSV-1 و HSV-2) و ویروس انسفالیت اسب جلوگیری می کند و تا حدی ویروس های اوریون، سرخک و فلج اطفال را مهار می کند.

تصویر میکروسکوپ الکترونی از لنفوسیت های سلولی سیستم ایمنی ( رنگ قرمز) که از سلول محافظت می کند (آبی) در برابر ویروس (سبز). قارچ دارویی تعداد لنفوسیت ها را افزایش می دهد.

برای درمان تبخال چی خوبه؟

قارچ های دارویی بهترین گزینه برای درمان تبخال است. ترکیبات فعال قارچ دارویی، به ویژه بتا گلوکانهای مخصوص قارچ (گروهی از پلی ساکاریدهای با وزن مولکولی بالا) سیستم ایمنی را اصلاح و تقویت می کند. قارچ های دارویی از جمله قهوه گانودرما برای تبخال تناسلی، شیتاکه و ترکی تیل کمک می کنند به:

 • فعالیت ماکروفاژها
 • فعالیت اینترلوکین -۱ (IL-1)
 • ایجاد آنتی بادی
 • تولید (و جلوگیری از کاهش آنها)
 • ترشح اینترفرون های انسانی
 • فعالیت سلولهای کشنده طبیعی (NK)
 • تهاجمی بودن گرانولوسیت ها در برابر ویروس ها
 • افزایش تعداد و فعالیت لنفوسیت های T4 کمکی (CD4)

سوالات متداول HSV

تبخال تناسلی چیست؟

تبخال تناسلی یک بیماری مقاربتی است که توسط دو نوع ویروس ایجاد می شود. این ویروس ها هرپس سیمپلکس نوع ۱ (HSV-1) و ویروس هرپس سیمپلکس نوع ۲ (HSV-2) نامیده می شوند.

تبخال دهانی چیست؟

تبخال دهانی معمولاً توسط HSV-1 ایجاد می شود و می تواند منجر به زخم های سرد یا تاول هایی روی دهان یا اطراف آن شود. با این حال، اکثر مردم هیچ علامتی ندارند. بیشتر افراد مبتلا به تبخال دهانی در دوران کودکی یا بزرگسالی به دلیل تماس غیر جنسی با بزاق آلوده شده اند.

تبخال تناسلی چقدر شایع است؟

اطلاعات دقیقی از میزان ابتلا به تبخال تناسلی در ایران موجود نیست. در ایالات متحده گفته می شود بیش از یک نفر از هر شش نفر در سنین ۱۴ تا ۴۹ سال مبتلا به تبخال تناسلی هستند.

تبخال تناسلی چگونه منتقل می شود؟

با داشتن رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی با فردی که به این بیماری مبتلا است می توانید به تبخال تناسلی مبتلا شوید. همچنین از طریق زخم تبخال؛ بزاق (اگر شریک جنسی شما دارای عفونت تبخال دهانی است) یا ترشحات دستگاه تناسلی (اگر شریک جنسی شما دارای عفونت تبخال تناسلی است) مبتلا می شود.

زخم تبخال مملو از مایعات حامل ویروس است و داشتن رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی با فردی که تبخال تناسلی دارد می تواند شما را در معرض آن قرار دهد. تبخال یا هرپس همچنین می تواند از یک شریک جنسی آلوده که زخم قابل مشاهده ندارد، منتقل شود، زیرا ویروس نیز می تواند از طریق پوست منتقل شود.

تبخال تناسلی از طریق لباس منتقل می شود؟

خیر. شما از صندلی توالت، ملافه، لباس یا استخرهای شنا یا دست زدن به اشیاء اطراف خود، صابون یا حوله به تبخال مبتلا نخواهید شد.

کاندوم مانع انتقال تبخال می شود؟

کاندوم می تواند شیوع بیماریهای مقاربتی را کاهش دهد اما تبخال تناسلی می تواند در مناطقی رخ دهد که توسط کاندوم پوشانده نشده است.. اگر از نظر جنسی فعال هستید، می توانید خطر ابتلا به تبخال تناسلی را با استفاده از کاندوم های لاتکس در هنگام رابطه جنسی کاهش دهید.

چطور بفهمم تبخال تناسلی دارم؟

اکثر افرادی که مبتلا به تبخال تناسلی هستند هیچ علامتی ندارند. یا علائم بسیار خفیفی دارند. ممکن است علائم خفیفی را متوجه نشوید. یا ممکن است آنها را با یک بیماری پوستی دیگر، مانند یک جوش اشتباه بگیرید.

علائم تبخال تناسلی چیست؟

همانطور که گفته شد ممکن است فرد دچار تبخال شود و حتی متوجه آن نشود. زیرا اکثر مردم علائم خفیفی دارند یا اصلاً هیچ علائمی ندارند. حتی بدون علائم، ویروس  همچنان قابل انتقال است و شما می توانید از شریکی که به نظر نمی رسد آلوده باشد،  این ویروس را دریافت کنید.

شایع ترین علائم این ویروس  یک یا چند تاول تناسلی، تاول دهان یا زخم باز (زخم) است. زخم ها ممکن است دردناک و خارش داشته باشند و ممکن است ترشح داشته باشند. هنگامی که عفونت جدید است، علائم دیگر ممکن است شامل علائم شبیه آنفولانزا مانند تب، بدن درد و تورم غدد لنفاوی باشد.

راه های درمان تبخال تناسلی چیست؟

در حال حاضر هیچ درمانی برای ویروس تبخال تناسلی وجود ندارد، اما داروهایی وجود دارند که می توانند از شیوع بیماری جلوگیری کرده یا مدت زمان آن را کوتاه کنند. داروهای ضد ویروسی متداول ترین داروها شامل آسیکلوویر، فامسیکلوویر و والاسیکلوویر هستند. همچنین همانطور که گفته شد قارچ های دارویی مثل گانودرما، ترکی تیل و شیتاکه  نیز عالی هستند.

اگر دنبال راه حل بدون عوارض و قدرتمند هستید آنها را تهیه نمایید. این قارچ ها  وقتی به محض شروع شیوع بیماری مصرف شوند، می توانند ویروس را فلج و به کاهش شدت و طول بیماری کمک کنند. این محصولات همچنین احتمال انتقال ویروس را به دیگری کاهش می دهند.

تبخال تناسلی یک عفونت پوستی است. درست یا غلط؟

تبخال تناسلی شامل علائم زخم روی پوست است، اما این ویروس در واقع عفونت سلول های عصبی است. وقتی ویروس وارد بدن می شود در سلول های عصبی نزدیک ستون فقرات شما قرار می گیرد. هنگامی که ویروس دوباره فعال می شود، از طریق اعصاب به عقب حرکت کرده و از طریق پوست خارج می شود و در نتیجه باعث ایجاد تاول و زخم می شود. بخال تناسلی حتی در صورت عدم وجود زخم نیز منتقل می شود.

اگر تبخال تناسلی درمان نشود چه اتفاقی می افتد؟

تبخال تناسلی می تواند باعث زخم های تناسلی دردناک شود و در افرادی که دارای سیستم ایمنی سرکوب شده هستند شدید باشد. اگر زخم ها یا ترشحات ناشی از زخم ها را لمس کنید، ممکن است تبخال را به قسمت دیگری از بدن خود مانند چشم خود منتقل کنید. به زخم ها یا ترشحات دست نزنید تا از انتشار تبخال در قسمت دیگری از بدن خود جلوگیری کنید. اگر زخم ها یا ترشحات را لمس می کنید، فوراً دستان خود را کاملاً بشویید تا از انتشار عفونت جلوگیری شود.

تبخال برای بارداری و جنین خطرناکه؟

اگر باردار هستید، ممکن است مشکلاتی برای شما و جنین یا نوزاد تازه متولد شده ایجاد شود. با پزشک مشورت نمایید.

در صورت ابتلا به تبخال تناسلی، میتوانم رابطه جنسی داشته باشم؟

اگر مبتلا به تبخال هستید، باید با شریک جنسی خود صحبت کنید و به او اطلاع دهید چرا که این بیماری به راحتی منتقل می شود. ابتلا به زخم ها یا علائم دیگر تبخال می تواند خطر گسترش بیماری را افزایش دهد اما به یاد داشته باشید حتی اگر هیچ علامتی نداشته باشید هم می توانید شریک جنسی خود را آلوده کنید.

آیا بیماری آلزایمر با عفونت HSV-1 ارتباط دارد؟

بیماری آلزایمر یک بیماری پیشرونده مغزی است که در نتیجه مجموعه ای پیچیده از رویدادها در مغز در یک بازه زمانی طولانی ایجاد می شود. علل بیماری آلزایمر ممکن است شامل عوامل ژنتیکی، محیطی و عوامل دیگر باشد. چندین عامل مختلف از نظر آماری با بیماری آلزایمر مرتبط هستند، از جمله عفونت HSV-1. با این حال، برخی تحقیقات نشان می دهد که ویروس های غیر از HSV-1  (هرپس) ممکن است بر بیماری آلزایمر تأثیر بگذارند. تحقیقات بیشتری برای تعیین ارتباط بین عفونت HSV-1 و بیماری آلزایمر مورد نیاز است.

ارتباط بین تبخال تناسلی و HIV چیست؟

عفونت تبخال می تواند باعث زخم یا شکستگی در پوست یا مخاط دهان، واژن شود. این مسئله راهی برای ورود HIV به بدن فراهم می کند. حتی بدون وجود زخم های قابل مشاهده، تبخال تناسلی تعداد سلولهای CD4 (سلولهایی را که HIV برای ورود به بدن هدف آنها قرار می دهد) در پوشش داخلی دستگاه تناسلی افزایش می دهد.

تبخال تناسلی چیست؟

تبخال تناسلی یک نوع ویروس می باشد که از طریق رابطه مستقیم با فرد مبتلا به آن دچار خواهید شد. هرگاه یک نفر از زوجین دچار تبخال تناسلی باشد و قبل از اینکه به بهبود کامل برسد وارد رابطه جنسی شوند، دیگری نیز مبتلا خواهد شد. تبخال تناسلی به این صورت است که ابتدا در اطراف ناحیه تناسلی زخم های دردناک به وجود می آیند که به مرور شبیه به تاول های چرکی می شوند که پس از گذشت چند روز این تاول های خواهند ترکید و سپس رو به بهبود می رود.

اما نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که این تبخال ها با هر گونه استرس و پایین آمدن سیستم ایمنی بدن احتمال بروز مجدد را دارد. اکنون می خواهیم بدانیم قارچ گانودرما برای تبخال تناسلی چه تاثیری دارد و اینکه در درمان دائمی آن اثر بخش می باشد یا خیر؟ در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا اعجاز این گیاه شگفت انگیز را بدانید.

قارچ گانودرما چیست؟

یک نوع گیاه دارویی می باشد که در طب سنتی از گذشته تا به امروز مورد استفاده قرار گرفته است و خواص بسیار فراوانی داشته و در درمان بسیاری از بیماری ها تاثیر گذار بوده است. قارچ گانودرما ظاهری چوبی شکل و رنگ قهوه ای دارد که بر روی تنه درختان رشد می کند.

قارچ گانودرما طعمی تلخ و غیر قابل تحمل دارد که امروزه برای استفاده راحت مصرف کنندگان آن را با پودر قهوه ترکیب کرده اند و نام قهوه گانودرما را بر روی آن گذاشته اند. قارچ گانودرما سرشار از آنتی اکسیدان می باشد که سیستم ایمنی بدن را بالا می برد و در درمان بسیاری از بیماری ها، مخصوصا درمان تبخال تناسلی تاثیر گذار می باشد.

خواص درمانی قارچ گانودرما

همانطور که گفتیم قارچ گانودرما یک گیاه بسیار مفید در درمان بیماری ها می باشد که در ادامه به خواص بی نظیر این قارچ در درمان بیماری ها خواهیم پرداخت. با بالا بردن سیستم ایمنی بدن در درمان آن بسیار موثر می باشد.

از دیگر خواص بی نظیر قارچ گانودرما باید به، سلامت قلب، ضد آلرژی، درمان کبد چرب، درمان هپاتیت، سیروز کبدی، درمان مشکلات کلیوی، دفع سموم از بدن، آرام بخش، کمک به داشتن خواب آرام، تقویت کننده عضلات، کمک به مشکلات روحی و روانی، تقویت سیستم ایمنی بدن، از پیری زودرس پیشگیری می کند، کمک به کاهش وزن و داشتن تناسب اندام، دارای آنتی اکسیدان فراوان، پیشگیری از سرطان، کمک به تنظیم و کاهش قند خون، درمان بیماری های عفونی، درمان افسردگی، سلامت پوست، درمان عفونت های ادراری، کاهش التهاب و در کاهش علائم پرتو درمانی اشاره کرد.

بسیاری از افراد به دلیل ابتلا به تبخال تناسلی، از این نوع بیماری رنج می برند و در بیشتر مواقع پس از درمان بیماری بعد از گذشت زمانی بیماری عود می کند که موجب نگرانی این دسته افراد شده است. تبخال تناسلی یک نوع ویروس می باشد که هرگاه سیستم ایمنی بدن پایین آید ظاهر می شود و در برخی مواقع وجود استرس نیز باعث بازگشت این بیماری می شود.

به جرات می توان گفت که قارچ گانودرما برای تبخال تناسلی راه درمان بسیار مفیدی می باشد که کمک به درمان دائمی این بیماری می کند. همانطور که گفتیم قارچ گانودرما به دلیل وجود آنتی اکسیدان فراوان در بالا بردن سیستم ایمنی بدن بسیار کارساز می باشد و راه درمان تبخال تناسلی نیز تقویت و بالا بردن سیستم ایمنی بدن می باشد.

نحوه مصرف قارچ گانودرما برای تبخال تناسلی

نحوه مصرف قارچ گانودرما برای تبخال تناسلی باید چگونه باشد که تاثیر آن را شاهد باشیم؟ مصرف قارچ گانودرما در دو دوز کم در یک روز تاثیر بهتری نسبت به مصرف یک دوز بالا در روز دارد. قارچ گانودرما را به چند روش زیر می توانید مصرف کنید:

تکه هایی از قارچ گانودرما را در مقداری آب گرم به مدت زمان طولانی قرار دهید تا مواد دارویی بیشتری از آن خارج شود. روش دیگر این است که می توانید قسمتی از قارچ گانودرما را آسیاب کنید و پودر آن را در قهوه یا چای ریخته و میل کنید. به طور متوسط از پودر قارچ گانودرما از نصف قاشق چای خوری تا یک و نیم قاشق چای خوری در روز می باشد. مصرف مداوم قارچ گانودرما به سلامت بدن بسیار تاثیر گذار می باشد و به درمان بیماری ها کمک می کند. با خیال راحت از قارچ گانودرما برای تبخال تناسلی خود مصرف کنید و از درمان بیماری خود اطمینان داشته باشید.

جمع بندی مطالب از قارچ گانودرما برای تبخال تناسلی

همانطور که در این مقاله بیان کردیم تبخال تناسلی یک بیماری ویروسی می باشد که با تماس مستقیم با فرد مبتلا انتقال داده می شود و شایع ترین نوع انتقال آن رابطه جنسی با فرد مبتلا می باشد. بهترین راه درمان این نوع بیماری بالا بردن سیستم ایمنی بدن می باشد که با مصرف روزانه قارچ گانودرما در تقویت و بالا بردن سیستم ایمنی بدن بسیار کمک می کند و در درمان دائمی تبخال تناسلی بسیار تاثیرگذار می باشد و دیگر جای نگرانی از عود کردن این بیماری را نخواهید داشت.

دکمه بازگشت به بالا