اقتصادیبرترین های کسب و کار

خدمات عایق کاری و آب بندی استخر و تاسیسات آبی

به خاطر غیر اصولی ساختن و یا برخورد مداوم اشیاء داخلی و خارجی و فشار آمدن به قسمت‌های مختلف استخر، پس از مدتی آب بندی کردن آن به یک امر مهم تبدیل می‌شود زیرا تمامی این اتفاقات سبب خواهند شد دیواره‌ها یا کف تَرَک بردارند و یا آب نشتی پیدا کند. در عایق کاری استخر، انتخاب درست مواد آب بندی و نحوه اجرا و استفاده از آن بسیار حائز اهمیت است.
آب بندی استخر در مرجله کف و دیواره ها، بیشتر برای صورت میگیرد که نوعی از استخرهای شنای متداول است. در صفحه به طور کامل در مورد انواع استخر شنا، مراحل ساخت، هزینه و مدت زمان مورد نیاز توضیح داده ایم.

 

آب بندی اصولی و تخصصی استخر خود را به ما بسپارید !

مشکلات نشتی آب در استخرها معمولاً در ابتدا با تَرَک‌های کوچک نمایان می‌شوند و به مرور زمان درزهای بزرگتر و مشکلات جدی‌تری برای استخر به وجود خواهند آورد و در نهایت آب نشتی پیدا خواهد کرد. در همین مرحله است که انرژی، زمان و آب بسیار زیادی به هدر خواهد رفت. خودِ فرآیند یافتن تَرَک‌ها و آب بندی کردن استخر زمان‌بر است. در این بین، متأسفانه اکثر افراد دانش فنی برای یافتن تَرَک‌ها را ندارند و اگر هم داشته باشند، به محض پیدا کردن آنها نمی‌توانند کاری را صورت دهند.

برنامه‌ریزی کردن برای شناسایی وضعیت استخر و صورت دادن اقدامات لازم برای رفع مشکلات، باعث خواهد شد که دیگر مجبور نباشید در هر سال تا دو برابر برای استخر هزینه کنید. به هر حال، پس از ذکر این مقدمه، با استخرچی همراه باشید تا هر آنچه که لازم است در مورد آب بندی استخر بدانید را آموزش ببینید.

تشخیص و برطرف کردن نشتی آب استخر را به تیم استخرچی بسپارید.

نحوه تشخیص نشتی آب استخر

اولین گام برای آب بندی کردن استخر آن است که مشخص کنید چه‌قدر آب نشت می‌کند. اگرچه پوسیدگی که نتیجه نشت آب می‌باشد، به تدریج رخ می‌دهد ولی هر چه زمان بیشتری می‌گذرد، شناسایی آن دشوارتر از قبل خواهد شد. به همین دلیل، نباید همیشه به دنبال درزهای بزرگ بگردید. بر این اساس، پیدا کردن تَرَک‌ها و درزهای کوچک نیز به همان اندازه یافتن تَرَک‌ها و درزهای بزرگ اهمیت دارد.

یکی از شاخص‌ها و معیارهای تشخیص نشتی آب این است که نباید سطح آب یک استخر در یک هفته بیش از 5 سانتی‌متر افت کند. حال اگر بررسی کردید و متوجه شدید که سطح آب 5 سانتی‌متر یا بیشتر پایین‌تر رفته، می‌توانید این احتمال را بدهید که از دیواره استخر، در مکان‌های اتصال کاشی‌ها به یکدیگر و یا دیواره‌های بتنی، آب نشتی دارد.

در صورت عدم نشتی؛ افت سطح آب استخر در یک هفته، نباید بیشتر از 5 سانتی‌متر باشد.

چنان‌چه می‌خواهید مطمئن شوید که استخر نشتی دارد و افت سطح آب نیز نتیجه تبخیر نیست، می‌بایست آزمایش روزانه که اتفاقاً بسیار ساده است را انجام دهید. فقط کافی است روی دیواره عمقی استخر چند علامت بگذارید تا پس از خاموش کردن پمپ تصفیه و ثابت بودن استخر، سطح آب مشخص شود. حالا اندازه آن را یادداشت نمایید. در ادامه آب باید به مدت 24 ساعت ثابت بماند که البته بهتر است این کار را زمانی انجام دهید که از استخر استفاده نمی‌کنید. اگر سطح آب افت کرده، قطعاً نشتی دارد و در آن تَرَک‌هایی وجود دارد بنابراین مجبور خواهید بود آن را آب بندی کنید. یکی دیگر از راه‌هایی که از طریق آن می‌توان متوجه نشتی آب شد، مبلغ غیر طبیعی قبض برق و آب می‌باشد. برای انجام این کار فقط کافی است متوسط مقدار آب مصرفی را کنترل نمایید. اگر دیدید هزینه و زمانی که برای تنظیم میزان PH آب صرف کرده‌اید، زیاد است، استخر قطعاً نشتی دارد زیرا تنظیم عناصر شیمیایی آب تازه پیچیده‌تر از تنظیم عناصر شیمیایی آب از قبل موجود در استخر خواهد بود.

بررسی پیشگیرانه؛ جلوگیری از نشتی آب استخر

حتی اگر مطمئن هستید یا فکر می‌کنید که استخر نشتی ندارد و دیواره‌های آن تَرَک نخورده نیز باید سالی دوبار آن را بررسی کرده و آب بندی کنید. البته چنان‌چه از زمان ساخت استخر شما بیش از ده سال می‌گذرد، عملیات آب بندی و بررسی بدنه‌های آن را به طور مکرر انجام دهید.

نیازی نیست ریز به ریز قسمت‌های مختلف استخر را بررسی کنید و اگرچه توصیه شده که حداقل هر سال یا دو سال یک بار این کار را صورت دهید ولی بد نیست هر از چند گاهی نوار چک مدرج را به مدت ده دقیقه به دیواره استخر بچسبانید و یا رنگ خوراکی را بریزید.

شاید این کار در نگاه اول زیاد به چشم نیاید اما یادآوری آن سبب خواهد شد در هزینه‌های نگه‌داری و یا حتی آب بندی استخر صرفه‌جویی گردد. روزی که در آن برچسب مدرج را چسبانده‌اید را در تقویم ثبت و چند قبض آب را به طور همزمان با همدیگر مقایسه کنید و یا ببینید چه مقدار مواد شیمیایی در استخر ریخته‌اید. حتی می‌توانید از خودتان سؤال بپرسید که آیا استفاده از مواد شیمیایی مانند کلر، اسیدها و بازها جهت تنظیم عناصر مختلف آب استاندارد بوده یا مصرف افزایش یافته است. اگر مصرف‌تان زیاد شده، باید خیلی سریع به فکر راه چاره‌ای باشید.

روش های آب بندی و عایق کاری استخر

پس از تشخیص و مشاهده نشتی، روش‌های مختلفی برای آب بندی کردن استخر در اختیار خواهید داشت.

اگر نشتی در تجهیزات استخر نظیر لوله‌ها، اتصالات و یا خراب شدن کاشی‌ها و بدنه رخ داده، کار آسانی خواهید داشت زیرا فقط باید قسمت آسیب‌دیده را تعویض کنید. در سمت دیگر، اگر قطعه‌ای که خراب شده مشخص نیست و یا می‌بایست تعمیر گردد، باید با تعمیرکار یا متخصصین امر تماس بگیرید. طبیعتاً چنان‌چه از قبل بدانید چه مشکلی وجود دارد، مدت زمانی که کارشناس صرف خواهد کرد کمتر خواهد شد و در نتیجه هزینه فاکتور نهایی هم کاهش می‌یابد.

توجه داشته باشید که تلاش برای آب بندی استخر بدون مشورت کردن با متخصص، نه تنها مشکل را حل نمی‌کند بلکه چه‌بسا کار شخصی که بعداً برای برطرف کردن مشکل مراجعه کرده را نیز بیشتر خواهد کرد.

برای آب بندی کردن استخر، روش‌های گوناگونی وجود دارد که در ادامه به 10 عدد از آنها می‌پردازیم.

1.آب بندی استخر کاشی‌کاری شده

یکی از روش‌های معمول برای آب‌بندی استخر، کاشی‌کاری است که البته به خاطر هزینه بیشتری که روی دست مالک می‌گذارد، غالباً به درد استخرهای خصوصی می‌خورد.

با این شیوه، تمیز کردن و نظافت استخر آسان‌تر خواهد بود. به علاوه، ظاهر استخر نیز زیباتر خواهد شد. حتی می‌توانید حاشیه‌ها و قسمت‌های بیرونی استخر را هم کاشی‌کاری کنید تا علاوه بر چشم‌نوازتر شدن محیط، از رشد جلبک‌ها و باکتری‌ها نیز جلوگیری به عمل آید.

2.اندود کاری سنتی برای آب بندی استخر

اندود کاری یکی از روش‌های قدیمی و کلاسیک است که افراد متخصص به خوبی می‌توانند آن را به کار گیرند. علی‌رغم سنتی بودن این شیوه، مزایای زیادی برای آن برشمرده‌اند. در این شیوه، با روش اندود کاری نوعی ماده خمیری شکل تشکیل شده از گچ و آهک به همراه ماسه و آب می‌سازند و از آن استفاده می‌کنند. این خمیر با شرایط مختلف سازگار بوده و در برابر آب مقاوم است. معمولاً زمانی که میان قسمت‌های مختلف دیواره‌ها یا کف فضاهای ریزی به وجود آمده‌اند، این ماده به کار می‌رود تا این منافذ و حفره‌ها پوشیده شوند. در واقع این ملات به خاطر بادوام و نفوذ ناپذیر بودن و چسبندگی بالایی که دارد، به لایه‌های قبلی می‌چسبد و اجازه نمی‌دهد آب وارد دیواره‌ها شود.

3.آب بندی استخر با مواد نانو

چسب نانو هم یکی دیگر از راهکارهای آب‌بندی استخر به شمار می‌رود. این چسب مایع که شیری رنگ است، پس از اینکه به سطح مورد نظر چسبید و خشک شد، کاملاً بیرنگ می‌شود.

این چسب در مقابل سرما، گرما و آتش مقاوم است و آسیب نمی‌بیند. به راحتی می‌توانید از چسب نانو برای سطوح عمودی و افقی استفاده کنید. توجه داشته باشید که پیش از به کارگیری این چسب، چنان‌چه سطح استخر جلبک و رسوبات مختلف داشت، آنها را پاکسازی نمایید.

نام دیگر چسب نانو، چسب کاشی آب گریز می‌باشد. از دیگر موارد کاربرد این چسب می‌توان به استفاده از آن در سرویس‌های بهداشتی، سونا و جکوزی اشاره کرد. چسب نانو که از پلیمرهای تقویت‌کننده ساخته شده، به راحتی به اکثر سطوح می‌چسبد.

به طور کلی، موادی که با تکنولوژی ساخته شده‌اند، کاربرد زیادی دارند. در واقع به خاطر تولید آنها با مواد اولیه باکیفیت، می‌توان از این چسب‌ها به عنوان یک عایق بی‌نظیر در برابر رطوبت استفاده کرد. البته قیمت چسب نانو نیز به نسبت بالاتر است بنابراین بیشتر در استخرهایی استفاده می‌شود که سطح کمتر و مقیاس کوچکتری دارند.

https://berke.ir/منبع:

 

آیدا چم سورکی

آیدا چم سورکی هستم متولد 1381 تحصیل کرده در رشته علوم تربیتی و علاقمند به نویسندگی و فعال در شبکه های اجتماعی
دکمه بازگشت به بالا