برترین های کسب و کارعمومی

علائم اختصاری آزمایش خون

به گزارش خبرنگار ، خیلی از افراد پس از انجام آزمایش‌های پزشکی و دریافت برگه نتایج، علاقه‌مندند پیش از بازگشت نزد پزشک برای مطلع شدن از معنا و مفهوم علائم اختصاری آزمایش خون، بدانند که حداقل برخی از این حروف و اعداد به چه امری اشاره دارد.

اگر چه امروزه آزمایش‌های بسیار دقیقی وجود دارند که می‌توانند مقدار میکروسکوپی جزیی‌ترین اجزای روی سلول‌های سرطانی را هم در بدن اندازه بگیرند و یا هر لحظه عناصر پروتئینی یا شیمیایی جدیدی معرفی می‌شوند که اندازه‌گیری آن‌ها در خون یا دیگر مایعات بدن می‌تواند به پزشکان در تشخیص بیماری‌ها کمک کند، اما برای اغلب مردم و همچنین بسیاری از پزشکان، کلمه «آزمایش» یادآور آزمایش کامل خون، یعنی همان آزمایش معروفی است که تعداد سلول‌های اصلی خون طی آن اندازه‌گیری می‌شود.

کیف پول گرم (Hot Wallet): کیف پول گرم نوعی از کیف پول ارز دیجیتال است

آزمایش خون یا “CBC” که مخفف جمله انگلیسی «شمارش کامل خون» است، یکی از ابتدایی‌ترین و در عین حال اصلی‌ترین آزمایش‌هایی است که می‌تواند زمینه تشخیص بسیاری از بیماری‌ها و از آن مهم‌تر، بیانگر شرایط کلی و حیاتی بدن باشد.

حروف اختصاری در هر آزمایش خون

 • FBS: قند خون ناشتا
 • MCHC: غلظت متوسط همو گلوبین
 • WBC: شمارش گلبول‌های سفید
 • RBC: شمارش گلبول‌های قرمز
 • HB: هموگلوبین
 • HC: هماتوکریت (درصد گلبول های قرمز در خون)
 • HCV: حجم متوسط گلبول‌های قرمز
 • HCH: مقدار متوسط هموگلوبین در گلبول‌های قرمز
 • R.D.W: ضریب تغییرات اندازه‌گیری گلبول‌های قرمز
 • PLT: شمارش پلاکت‌ها
 • PTE: درصد پلاکت‌ها
 • MPV: حجم متوسط پلاکت‌ها
 • MCH: وزن متوسط هموگلوبین
 • MCV: حجم متوسط هموگلوبین
 • M/E: نسبت سلول های زاینده گلبول سفید به قرمز
 • RDW: پهنای گلبول قرمز در منحنی

توضیحات علائم اختصاری آزمایش خون

VLDL: مخفف و مختصر شده VERY LOW DENSITY LIPOPROTEIN است که از دسته خانواده لیپوپروتین‌ها محسوب میشود (شیلومیکرون –HDL- LDL). شیلومیکرون چربی‌های غذایی را در خون حمل و نقل میکند درحالی که VLDL چربی‌های داخلی مخصوصا کلسترول را.

CHYLOMICRONES: شیلومیکرون ذراتی است حاوی پروتئین و چربی که در واقع چربی‌های غذایی را از روده به کبد و عضلات و قلب منتقل میکند و عمدتا حاوی تریگلیسرید میباشند

BILIRUBIN: ماده‌ای است که از کاتابولیسم هم HEME زنجیره گلوبین به وجود میاید. چنانچه این ماده در خون زیاد شود یرقان یا زردی به وجود میاید. یرقان میتواند به چند علت به وجود آید یا ناشی از همولیز شدید گلبول‌های سرخ باشد یا ناشی از نقص‌های انزیم‌های کبدی باشد – و یا ناشی از انسداد باشد.

RETIC: مخفف و مختصر شده reticolocyte است که از دسته سلول‌های سرخ خون بحساب میاید. بدلیل نابالغ بودن در رنگ امیزی حیاتی شبکه‌هایی از رشته‌های ریبوزومی در آن مشاهده میشود. این سلول‌ها از نظر اندازه بزرگ هستند. حضور این سلول‌ها درخون رابطه مستقیم با فعالیت خونسازی مغز استخوان دارد. تعیین درصد این سلولها در خون جهت براورد میزان خونسازی موثر است.

دانستنی ها: سایت اخبار اقتصادی 

آشنایی کامل با علائم اختصاری آزمایش خون

PRO: مخفف و مختصر شده PROTEIN است. این تست جهت اندازه گیری کل پروتئین‌های سرمی بکارگرفته میشود. از آنجایی که در سرم تعداد متنوعی پروتئین وجود دارد و هر کدام مرتبط با بیمار‌های خاصی است لذا جهت تعیین نوع پروتئین مذکور میبایست تست دیگری به نام پروتئین الکتروفورز انجام گردد تا مشخص گردد که افزایش یا کاهش مربوط به کدام نوع پروتئین سرمی است.

RDW: مخفف و مختصر شده برای RED BLOOD CELL DITRIBUTION WIDTH است. اندازه این عبارت نشاندهنده میزان یکنواختی و یا عدم یکنواختی اندازه گلبول‌های سرخ خون است؛ که هر چه این عدد کمتر باشد به معنی آنست که گلبول‌های سرخ خون یکدست‌تر است از نظر اندازه و برعکس اگر این عدد بزرگتر باشد نشانه عدم یک دست بودن گلبول‌های سرخ خون است و مرتبط با بعضی بیماری‌ها ست. برای شک به آنیزوسایتوزیس و پویکیلوسایتوزیس می‌توانید به سراغ این اندکس گلبول سرخ بروید.

Lym: مخفف و مختصر شده برای کلمه LYMPHOCYTE است که از نظر تعداد از گلبول‌های سفید مهم خون میباشد و کاهش یا افزایش در میزان این سلول خونی هم مرتبط با بیماری‌های غالبا ویروسی است اگرچه با بیماری‌های دیگری نیز مرتبط است.

NEU: مخفف و مختصر شده برای کلمه NEUTROPHIL است که از دیگر گلبول‌های سفید مهم خون است و افزایش و کاهش در تعداد آن مرتبط با بیماری‌های غالبا عفونی و باکتریایی می‌باشد اگرچه با بیماری‌های دیگری نیز ارتباط دارد.

CBC: مخفف CELL BLOOD COUNT است و اشاره به شمارش و اندازه گیری تمام مقادیر قابل اندازه گیری و قابل محاسبه خون دارد؛ که شامل WBC – RBC – HCT-HGB-PLT-MCH-MCV-MCHC-MPV-RDW-……. دارد.

WBC: مخفف WHITE BLOOD CELL است و اشاره به تعداد و شمارش سلول‌های سفید خون دارد که شامل نوتروفیل – منوسیت – لنفوسیت – بازوفیل – ائوزینوفیل می‌شود.

RBC: مخفف RED BLOOD CELL است و منظور از آن تعداد گلبول‌های قرمز خون می‌باشد.

HGB: مخفف HEMOGLOBIN است و منظور از آن میزان رنگدانه خون انسان است که مقدار آن در خون نشاندهنده کم خونی یا پرخونی و یا طبیعی بودن خون فرد است.

 

دکمه بازگشت به بالا