اقتصادی

پیش‌بینی بانک جهانی از رشد اقتصادی اروپا و آسیای مرکزی

بانک جهانی پیش‌بینی رشد اقتصادی اروپا و آسیای مرکزی (ECA) را از ۱.۴ درصد به ۲.۴ درصد افزایش داد.

به گزارش دانا نیوز به نقل از اکونومیک، این موسسه پیش‌بینی رشد اقتصادی ترکیه برای سال جاری را به ۴.۲ درصد افزایش داد که در مقایسه با پیش‌بینی قبلی آن که ۳.۲ درصد بود، صعود کرده است.

بانک جهانی طی بیانیه‌ای اعلام کرد: تجدیدنظر رو به بالا نتیجه گام‌های مثبتی است که مقامات ترکیه برای عادی‌سازی سیاست‌های اقتصاد کلان پس از انتخابات در ماه مه ۲۰۲۳ برداشته‌اند، با این حال، رشد اقتصادی احتمالا در سال‌های ۲۰۲۴ و ۲۰۲۵ کاهش می‌یابد زیرا تقاضای داخلی در مواجهه با افزایش نرخ‌های بهره و تجمیع مالی تدریجی کاهش خواهد یافت.

بانک جهانی اکنون انتظار دارد اقتصاد ترکیه در سال ۲۰۲۴ به میزان ۳.۱ درصد و در سال ۲۰۲۵ به ۳.۹ درصد رشد کند که کمتر از برآورد قبلی آن به ترتیب ۴.۳ و ۴.۱ درصد در ماه ژوئن است.

پیش‌بینی‌های رشد برای اکثر اقتصادهای قفقاز جنوبی و آسیای مرکزی ارتقاء یافته است زیرا برخی از این کشورها جریان قابل توجهی از مهاجران، داد و ستد، سرمایه و جریان پول را در یک سال و نیم گذشته جذب کرده‌اند.

به استثنای روسیه و اوکراین، انتظار می‌رود تولید در این منطقه در سال ۲۰۲۳ به میزان سه درصد در مقایسه با پیش‌بینی قبلی ۲.۵ درصدی ژوئن رشد کند که عمدتا به دلیل چشم‌انداز قوی‌تر برای ترکیه و آسیای مرکزی است.

همچنین پیش‌بینی می‌شود اقتصاد روسیه در سال ۲۰۲۳ به میزان ۱.۶ درصد و در سال ۲۰۲۴به میزان ۱.۳ درصد  پس از انقباض ۲.۱ درصدی در سال گذشته پیشرفت کند.

طبق اعلام آذر نیوز، بانک جهانی پیش‌بینی کرد که تولید ناخالص داخلی (GDP) آذربایجان در سال جاری ۲.۲ درصد و در سال ۲۰۲۴ به میزان ۲.۵ درصد افزایش یابد.

بر اساس چشم‌انداز اقتصادی منطقه‌ای بانک جهانی، این ارقام به ترتیب ۰.۶ واحد درصد و ۰.۱ درصد کمتر از پیش‌بینی‌های ژانویه ۲۰۲۳ هستند.بانک جهانی پیش‌بینی کرد که اقتصاد آذربایجان در سال ۲۰۲۵ رشد ۲.۶ درصد رشد داشته باشد.

بر اساس این گزارش، کشورهای اروپا و آسیای مرکزی با محیط متلاطم شرایط مالی سخت‌تر، تورم چسبنده، تداوم تاثیرات تهاجم روسیه به اوکراین و تاثیر چندپارگی اقتصاد جهانی سازگار هستند اما تاثیر تغییرات آب و هوایی به دلیل رکورد دمای بالا، آتش‌سوزی‌های گسترده، سیل‌های ویرانگر و سایر بلایای طبیعی در سراسر این منطقه و اتحادیه اروپا به یک واقعیت مطلق تبدیل شده است.

انتهای پیام

کارگروه تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه و تخصص در زمینه اخبار و تحلیل‌های اقتصادی هستم. با ارائه تحلیل‌های دقیق و به‌روز، سعی می‌کنم به شما نکات و دیدگاه‌های مهم را ارائه دهم تا شما بتوانید از این اطلاعات بهره‌برداری کنید.
دکمه بازگشت به بالا