بین الملل

نگرانی سازمان ملل از «چندپارگی» درگیری در سوریه

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل درباره هشدارهای روزافزون پیرامون چندپارگی بیشتر درگیری در سوریه ابراز نگرانی کرد و خواهان انجام گفت‌وگو برای اجتناب از وقوع یک فاجعه جدید دیگر در این درگیری شد.

به گزارش دانا نیوز، روزنامه القدس العربی نوشت، فولکر تورک، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه‌ای اعلام کرد، درگیری‌هایی که اواخر ماه اوت در استان دیرالزور رخ داد منجر به کشته شدن دستکم ۲۳ غیرنظامی شد.

وی افزود، شاخص‌هایی که درباره چندپارگی درگیری در سوریه هشدار می‌دهند بسیار نگران‌کننده هستند.

فولکر تورک گفت: ما هرگز نمی‌توانیم به تماشای لغزش بیشتر و بیشتر سوریه به سمت یک درگیری بی‌پایان بسنده کنیم، درگیری که تاکنون زخم‌های پاک نشدنی در زندگی بسیاری از غیرنظامیان بر جای گذاشته است.

پس از اینکه نیروهای دموکراتیک سوریه، احمد الخبیل معروف به ابوخوله، فرمانده شورای نظامی دیرالزور وابسته خود را بازداشت کردند، درگیری‌ها ۲۷ اوت شروع شد. نیروهای دموکراتیک سوریه بعدا او را به اتهام همکاری در جرائم جنایی، تجارت مواد مخدر، مدیریت بد وضعیت امنیتی و ارتباط با دولت سوریه برکنار کردند. همین اقدام نظامیان حامی الخبیل را به انجام حملات سوق داد و این حملات به سرعت به درگیری‌ها در مناطق مختلف سوریه تبدیل شد.

هفته پیش دیده بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد، در این اقدامات خشونت آمیز ۹۰ تن کشته شده‌اند که بیشتر آنها غیرنظامی هستند.

تورک گفت، علاوه بر کشته شدن ۲۳ غیرنظامی، نیروهای دموکراتیک سوریه ده‌ها تن را به اتهام همکاری در اقدامات خصمانه بازداشت کردند که در نتیجه آن، هزاران غیرنظامی از خانه‌های خود فرار کردند.

وی افزود، این حملات مناطق پرجمعیت از جمله اردوگاه آوارگان، بازارها، مراکز بهداشتی و آب و فاضلاب را تحت تاثیر قرار داده و منع آمد و شد و ایجاد ایست‌های بازرسی در مسیرها، آزادی تردد را مختل و قیمت سوخت و مواد غذایی را افزایش داده است.

تورک گفت، در ابتدا درگیری تنها در دیرالزور بود؛ اما به‌ سرعت به حسکه و حومه شرقی حلب هم کشیده شد و گروه‌های مسلح دیگر هم وارد این درگیری شدند.

این مسؤول بین‌المللی گفت، از سوء استفاده طرف‌های دیگر از این تنش‌ها با هدف گسترش کنترل خود بر منطقه نگران است. طرف‌های ذیربط فورا باید این درگیری را تمام کنند و از طریق گفت‌وگو اختلافات را حل کنند تا از وقوع یک فاجعه جدید دیگر در درگیری سوریه پرهیز شود.

جنگ سوریه حدود ۵۰۰ هزار کشته و میلیون‌ها آواره برجای گذاشت و زیرساخت و صنعت این کشور را تخریب کرد.

در سال‌های اخیر آرامشی در سوریه حاکم شده است؛ اما برخی از مناطق شمال این کشور همچنان خارج از کنترل دولت دمشق قرار دارند.

انتهای پیام

کارگروه خبری مطالب بین المللی

تحلیلگر اخبار بین‌المللی با رویکردی متفاوت. از طریق تحلیل دقیق و عمیق رویدادهای جهانی، تاثیرات آن‌ها را بر جوامع مورد بررسی قرار می‌دهم. با استفاده از شیوه‌ای قابل فهم و با جزئیات، به شما نقشه‌ای واضح از اتفاقات جهانی ارائه می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا