برترین های کسب و کارعمومی

زمان مصرف اسید هیومیک برای بادام

درخت بادام از ارزش اقتصادی و صادراتی بسیار بالایی برخوردار بوده و هر ساله توسط باغداران عزیز به شکل آبی یا دیم پرورش داده میشود.

آنچه که سبب میشود درخت بادام پس از بلوغ بالاترین بهره وری و تولید محصول را داشته و دچار کمبود مواد مغذی نگردد، استفاده از کودهای مناسب و میزان دسترسی ریشه درخت با عناصر موجود در کود میباشد.

زیرا مسئله اصلی تنها کوددهی نیست بلکه تا زمانی که درخت بادام به منابع موجود در کودها دسترسی نداشته باشد، شرایط با عدم کوددهی برابر خواهد بود.

یکی از بهترین محصولاتی که منجر به افزایش جذب عناصر غذایی توسط درخت بادام شده و چندین عملکرد مفید و حیرت انگیز از خود نشان میدهد، اسید هیومیک برای درخت بادام است.

لذا به منظور بهره مندی از مزایای کم نظیر اسید هیومیک برای درخت بادام، این مقاله از به این موضوع پرداخته شده است.

عناوین مقاله

۱. تاثیر اسید هیومیک در افزایش عمر باردهی درخت بادام

۲. زمان استفاده از اسید هیومیک برای بادام

۳. نقش اسید هیومیک در افزایش جذب عناصر غذایی برای درخت بادام

۴. عملکرد اسید هیومیک در کاهش بیماری های قارچی ریشه

تاثیر در افزایش عمر باردهی درخت بادام

کاهش اثرات زیان بار کودهای شیمیایی

در چند سال اخیر باغداران و کشاورزان در سراسر جهان به منظور افزایش سطح تولید محصول خود، مقدار زیادی از مواد شیمیایی را روانه خاک کرده و آن را آلوده نموده اند.

اثرات زیان آور کودهای شیمیایی زمانی خود را نشان داد که دیگر خاکها توانایی برای تولید بالای محصول نداشته و به شدت دچار فقر مواد آلی شدند.

آزمون هایی که از خاک گرفته شده نشان داد که میکروارگانیسم های زنده پس از مصرف بالای کودهای شیمیایی از بین رفته و خاک ها دیگر مانند گذشته حاصلخیز نشدند.

در صورت ادامه این روند نه تنها درختان میوه با کاهش باردهی مواجه میشوند، بلکه محصولات تولیدی دارای کمترین میزان کیفیت خواهد بود.

خوشبختانه با تولید ماده نجات بخش اسید هیومیک و افزودن آن به خاک زمین های کشاورزی و باغی، نور امید در بین همه مردم زنده شده و نوید بخش دوران حاصلخیزی قبل از استفاده از کودهای شیمیایی گشت.

افزایش حاصلخیزی خاک

اسید هیومیک پس از افزوده شدن به خاک، با تمام قدرت به اصلاح خاک پرداخته و در پی خنثی سازی اثرات منفی کودهای شیمیایی بر می آید.

استفاده از اسید هیومیک برای درخت بادام سبب می گردد میکروارگانیسم های مفید بار دیگر درون خاک ظاهر شده و تکثیر گردند.

به دنبال افزایش تحرک و فعل و انفعالات میکروارگانیسم های مفید، و همچنین افزایش مواد آلی در اثر مصرف هیومیک اسید برای درخت گردو، بستر کشت به خوبی حاصلخیز شده و تکیه گاه مطمئن درخت بادام شود.

با افزایش حاصلخیزی خاک، مواد آلی تا سالیان سال در دسترس درخت بادام قرار گرفته و تاثیر زیادی در افزایش عمر باردهی درخت بادام دارد‌.

رفع شوری خاک

اکثر نقاطی که درخت بادام کشت میشود، دارای خاک با درجه شوری بالا، آهکی و سنگی میباشد لذا اگر طول عمر ثمر دهی درخت بادام برایتان اهمیت دارد، بایستی استفاده از اسید هیومیک برای درخت بادام را جدی بگیرید!

اسید هیومیک در میان اصلاح کننده های خاک، رتبه اول را داشته و همیشه گزینه اصلی جهت شکسته شدن نمک خاک و کاهش قلیائیت خاک به شمار می آید.

استفاده از اسید هیومیک منجر به رفع شوری خاک شده و شرایط را برای ادامه فعالیت درخت بادام به بهترین نحو تغییر میدهد.

هم چنین با توجه به اینکه اسید هیومیک خود پی اچ پایینی دارد، افزودن آن به خاک های قلیایی منجر به کاهش پی اچ و آهکی بودن خاک می گردد در نتیجه عناصر غذایی که با وجود مقادیر بالای آهک توسط ریشه جذب نمیشدند، این بار با وجود اصلاح خاک آهکی توسط اسید هیومیک، به خوبی توسط ریشه جذب می گردند.

بیشتر بخوانید :

زمان استفاده از اسید هیومیک برای درخت بادام

با توجه به اینکه اسید هیومیک ماده فوق العاده ای بوده و هیچ ضرری برای درختان میوه و محصولات کشاورزی ندارد، استفاده از آن محدودیتی نداشته و طبق توصیه کارشناسان می تواند مصرف گردد.

اما به طور کلی هیومیک اسید بایستی در ۳ مرحله از فصل زراعی دراختیار درخت بادام قرار گیرد.

ابتدای بهار، زمانی که میوه به سمت حجم گرفتن و درشتی میرود و دیگری پس از برداشت محصول و خزان درخت میباشد.

استفاده موثر از اسید هیومیک منجر به افزایش باردهی درخت بادام، افزایش توانایی درخت در تبدیل شکوفه به میوه و حفظ میوه های سر درختی می گردد.

به عبارتی اسید هیومیک برای درخت بادام، شما را در رسیدن به اهدافی که از کاشت درخت بادام در سر می پرورانده اید، بسیار یاری داده و مسیر را بر شما آسان می کند.

بیشتر بخوانید :

نقش اسید هیومیک در افزایش جذب عناصر غذایی برای درخت بادام

تجربه ثابت کرده اگر میخواهید کود توصیه شده برای درختان میوه صد در صد جذب ریشه شود، آن کود را به همراه اسید هیومیک به کار ببرید.

استفاده از اسید هیومیک روند جذب را تسهیل کرده و با کلاته نمودن عناصر غذایی، ریشه را در جذب مواد مغذی یاری میدهد.

یکی از این عناصر ضروری فسفر میباشد که حرکت کندی در خاک دارد اما در حضور اسید هیومیک به نحو احسن در اختیار ریشه درخت بادام قرار میگیرد‌.

وجود مقادیر کافی فسفر در پر شدن مغز درخت بادام و افزایش کیفیت آن بسیار موثر میباشد.

عملکرد اسید هیومیک در کاهش بیماری های قارچی ریشه

یکی از تهدیدات جدی درخت بادام، عفونت قارچی است که به سبب آن درخت قهوه ای شده و دچار خمیدگی به سمت بالا می گردد.

یکی از گزینه های عالی برای درمان بیماری قارچی ریشه، استفاده از کود فسفیت پتاسیم میباشد که می توان آن را جهت عملکرد چند برابری به همراه اسید هیومیک به کار برد.

نتیجه گیری

در این مقاله از به نقش و اهمیت اسید هیومیک برای درخت بادام پرداخته شد و دانستیم این ماده شگفت انگیز چگونه در افزایش کمی و کیفی بادام های تولیدی موثر میباشد.

استفاده از اسید هیومیک یکی از بزرگترین چالش های خاکی کشور یعنی شوری و آهکی بودن خاک را برطرف کرده و منجر به تداوم باردهی درختان میوه به ویژزمان مصرف هیومیک اسید گسترده است و می‌توان از آن در تمام طول  فصل رشد و مراحل مختلف چرخه زندگی گیاهان استفاده کرد. این کود برای تمامی گیاهان قابل استفاده است. اما همچون سایر کودها زمان مصرف هیومیک اسید و همچنین میزان آن برای گیاهان مختلف، متفاوت است. به همین دلیل، استفاده اصولی و بهینه از این کود، از یک طرف هزینه‌ها را کاهش می‌دهد و از طرف دیگر باعث افزایش بازدهی کود می‌شود.

شما با خواندن این مقاله اطلاعات لازم در رابطه با بهترین زمان مصرف هیومیک اسید برای گیاهان مختلف را به دست می‌آورید.

هیومیک اسید از جمله کودهای کشاورزی است که در دسته کودهای آلی و طبیعی قرار دارد. این کود یک منبع ارگانیک عالی برای تامین مواد غذایی مورد نیاز گیاهان است که دارای عناصر کم مصرف و پر مصرفی مانند: نیتروژن، فسفر، پتاسیم، آهن ، گوگرد، ، روی و بور و… می‌باشد.

مصرف این کود به دلیل این که یک کود آلی حاصل شده از خود گیاهان است و در واقع بخشی از خاک است، برای خاک و گیاه مشکلی به وجود نمی‌آورد و هیچ محدودیتی برای زمان مصرف هیومیک اسید و مقدار آن وجود ندارد. اما برای صرفه‌جویی در وقت، هزینه و همچنین افزایش عملکرد و تاثیر کود بهتر است که در زمان‌های مشخصی از دوره رشد گیاهان از آن استفاده شود.

قبل از این که به مبحث زمان مصرف هیومیک اسید بپردازیم بهتر است که با برخی از مزایای این کود آشنا شوید.

مزایای کود هیومیک اسید:

 • امقاومت گیاهان در برابر آفات و سرما را افزایش می‌دهد.
 • از تلفات زیاد آب و مواد مغذی در خاک های سبک و شنی جلوگیری می کند.
 • برای گیاهان، حیوانات و انسان‌ها ایمن است.
 • جذب عناصر غذایی توسط گیاهان را تسهیل می‌کند.
 • یکی از مهم‌ترین این است که خطری برای محیط زیست ندارد.
 • رشد و نمو گیاه را افزایش می‌دهد.
 • رنگ خاک را تیره می کند و در نتیجه به جذب انرژی خورشید کمک می کند.
 • باعث بهبود خاک می‌شود.
 • کودهای معدنی محلول در آب را در نواحی ریشه حفظ می کند و آبشویی را کاهش می دهد.
 • فعالیت میکروارگانیسم‌های مفید را از طریق افزایش فضای خالی در بین ذرات خاک، افزایش می‌دهد.
 • باعث آزاد شدن عناصری که در خاک حبس شده‌اند می‌شود.
 • مقاومت گیاه نسبت به شوری و خشکی را افزایش می‌دهد.
 • باعث تولید محصولات با ماندگارای بالا می‌شود.
 • برای  خاک و گیاه ضرری ندارد.
 •  جذب نیتروژن توسط گیاهان را افزایش می دهد.
 • باعث بهبود ریشه‌زایی می‌شود.
 • سبب تولید محصولات با کیفیت و خوش طعم می‌شود.

هیومیک اسید باعث تقویت و توسعه ریشه می‌شود.

زمان مصرف هیومیک اسید:

به طور کلی مناسب‌ترین زمان مصرف اسید هیومیک برای گیاهان مزرعه‌ای قبل از کاشت محصول و برای درختان در هنگام کاشت نهال است. چرا که در این صورت خاک حاصلخیز می‌شود و با غنی بود از مواد مغذی، زمینه شروع  رشد گیاه را فراهم می‌کند. همچنین سبب تقویت و توسعه ریشه می‌شود و رشد رویشی گیاه را افزایش می‌دهد.

زمان مصرف از ابتدای شروع فصل کاشت تا زمان برداشت به تعداد 2 تا 3 مرتبه می‌باشد. اولین زمان مصرف هیومیک اسید که در مرحله شروع کاشت است از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است زیرا باعث تقویت گیاهان و شروع پرقدرت آن‌ها می‌شود.

بهترین زمان مصرف هیومیک اسید برای گیاهان باغی:

اولین زمان مصرف هیومیک اسید برای گیاهان باغی ابتدای فصل رشد و قبل از بیدار شدن درختان از خواب زمستانه می‌باشد. در این زمان کوددهی همراه با آبیاری انجام می‌شود. این مرحله اهمیت زیادی دارد زیرا وقتی که درختان از خواب بیدار می‌شوند ضعیف هستند و انرژی زیادی ندارند. همچنین ریشه گیاهان تازه از خواب بیدار شده تحرک کمی دارد و توانایی زیادی برای جذب مواد غذایی ندارد. بنابراین لازم است که کواد غذایی در دسترس گیاه قرار بگیرد. کوددهی در این مرحله باعث تقویت گیاه می‌شود. و زمان روند بازیابی انرژی و توان گیاهان را کاهش می‌دهد.

دومین زمان مصرف هیومیک اسید زمان تشکیل میوه است.  در این مرحله درختان انرژی و توان زیادی را برای تشکیل میوه از دست می‌دهند و نیاز است که گیاه تقویت شود و عناصر مورد نیاز در دسترس آن قرار بگیرد. و از آنجایی که هیومیک اسید تاثیر مثبتی بر فرایند جذب دارد، استفاده از آن بسیار پیشنهاد می‌شود.

زمان مصرف هیومیک اسید در انگور:

کوددهی هیومیک اسید برای درخت انگور در ۴ زمان انجام می‌شود.

 1. در مرحله‌ای که جوانه‌زنی رخ می‌دهد و جوانه‌ها متورم می‌شوند.
 2. هنگامی که خوشه میوه ظاهر می‌شود.
 3. زمانی که انگورها ارزنی شکل می‌شوند.
 4. هنگامی که میوه‌ها غوره می‌شوند.

زمان مصرف هیومیک اسید در بادام:

سه زمان مصرف هیومیک اسید برای درخت بادام وجود دارد:

 1. در ابتدای بهار که گیاه تازه شروع به رشد می‌کند.
 2. هنگامی که میوه تشکیل می‌شود و به سمت حجیم شدن پیش می‌رود.
 3. بعد از برداشت محصول که درخت وارد مرحله خزان می‌شود.

3زمان مصرف هیومیک اسید در پسته:

بهترین زمان مصرف هیومیک اسید برای دزختان پسته از اوایل پاییز تا اواخر زمستان می‌باشد.

بهترین زمان مصرف هیومیک اسید برای گیاهان زراعی:

بهترین زمان مصرف هیومیک اسید برای محصولات زراعی مرحله قبل از کاشت و آغشته کردن بذرها به محلول هیومیک اسید  می‌باشد. بعد از چند ساعت می‌توان بذرهای آغشته شده به هیومیک اسید را در خاک کاشت. و یا این که می توان بذرها را به محلول آغشته نکرد اما بلافاصله بعد از کاشت بذرها در خاک همراه با آبیاری کوددهی انجام شود. هیومیک اسید بذرها را حجیم می‌کند و قدرت جوانه‌زنی را افزایش می‌دهد.

زمان مصرف هیومیک اسید برای گندم:

این کود را می‌توان در ۳ زمان اعم از ابتدای رشد گیاه، هنگام تشکیل خوشه و پس از شکل‌گیری خوشه استفاه کرد.

مهم‌ترین زمان مصرف هیومیک اسید برای گیاه زراعی گندم، مرحله پنجه‌زنی می‌باشد.

زمان مصرف هیومیک اسید برای برنج:

زمان مصرف هیومیک اسید برای برنج از آغاز رشد گیاه شروع می‌شود. در این مرحله برنج برای شروع رشد مواد لازم خود را به دست می‌اورد. از این کود در طول رشد استفاده می‌شود. و در نهایت بعد از برداشت محصول، برای آماده کردن دوباره زمین برای کشت بعدی از هیومیک اسید استفاده می‌شود.

قبل و بعد از مصرف هیومیک اسید

اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری در مورد هیومیک اسید و به دست بیاورید، می‌توانید بخش وبلاگ سایت ماه کشت چک کنید. همچنین شما می‌توانید برای خرید کود هیومیک اسید و یا فروش نهال به بخش خرید کود کشاوزی سایت ماه کشت مراجعه کنید.

ه بادام میگردد.

جهت خرید بهترین اسید هیومیک مخصوص درختان بادام از بالای همین صفحه با کارشناسان آل کود در ارتباط باشید.

 

دکمه بازگشت به بالا