اجتماعیبرترین های کسب و کار

راهنمای استفاده از بخاری هیزمی

در گذشته بسیاری از مردم ، از بخاری های هیزمی استفاده می کردند و این امر به خاطر شکل ، قیافه یا منافع دیگر نبود ، در گذشته بخاری برقی وجود نداشت پس مردم مجبور بودند که از این نوع بخاری ها استفاده کنند.البته بخاری هیزمی خواص درمانی و طبی نیز دارد که در مباحث بعدی به انها اشاره خواهیم کرد. بخاری هیزمی تولید ویلاسازه مدرن ترین نوع بخاری تولید شده در ایران میباشد. اما امروزه با وجود اینکه مدل های مختلفی از بخاری ها به وجود آمده ، باز هم افرادی هستند که از بخاری های هیزمی استفاده می کنند که این انتخاب یا بر حسب علاقه و یا بر اساس نداشتن امکانات برای استفاده از بخاری های برقی یا گازی می باشد.

کارآمد بودن بخاری هیزمی

بخاری های هیزمی مدرن می توانند بسیار سودمند باشند. سودمندی و کارایی، همان توانایی بخاری هیزمی برای برونده گرما از هر تکه چوب است و در کنار آن، می ‌تواند این گرما را به داخل اتاق و خانه منتقل کند.

بخاری های چوبی به گونه ای طراحی شده اند که تا جایی که ممکن است کارآمد باشند. تولید کننده ها باید محدودیت های بیشتری در مورد انتشار موادی مثل گازها و دود ها از بخاری های هیزمی ارائه کنند تا محصولات شان مفید تر واقع شود.

اگر بخواهیم بخاری های چوبی را با شومینه های سنتی چوب سوز مقایسه کنیم به این نتیجه می رسیم که بخاری های هیزمی بسیار مفید تر هستند چون شومینه های هیزمی فقط ۱۰ درصد کارایی دارند که یعنی اکثر گرمای تولید شده توسط آتشی که روباز است وارد دودکش شده و فضا را گرم نمی کند. بنابراین در بخاری های هیزمی:

  • گرمای بیشتری تولید می شود
  • انتشارات کمتری انجام می شود
  • آتش مدت زمان بیشتری می سوزد و نگهداری کمتری احتیاج دارد

برای استفاده در فضای باز میتوانید میز آتشدان نیز استفاده کنید برای خرید میزاتشدان کلیک کنید.

جدا از تمام موضوعاتی که گفته شد…

بخاری های هیزمی حس و حال نوستالژیی را به وجود می آورد ،

خیلی از افراد از این بخاری ها در ویلا ها یا کافی شاپ ها یا حتی رستوران ها استفاده میکنند تا علاوه بر گرمایی که دارند ،

از زیبایی و تزئینی بودن این بخاری ها استفاده کنند تا حسی  سنتی و دنج را به فضای خود اضافه کنند.

اما این بخاری ها مانند هر محصول دیگری از مزایا و معایبی هم برخوردار هستند ،

که ما در این مقاله سعی داریم تا به آنها بپردازیم پس با ما همراه باشید.

بگذارید اول از همه شما را با بخاری هیزمی آشنا کنیم:

بخاری های هیزمی محفظه های فلزی هستند که معمولا از فلز ساخته می‌شوند. بعضی از انواع این بخاری ها مانند بخاری های چدنی بسیار محکم اند. بخاری های هیزمی روسی هم ظاهر زیبایی داشته و طرفداران زیادی دارند. طبیعتا گرمای این بخاری ها از سوختن هیزم و شاخ و برگ درختان تامین می‌شود. البته از سوخت های دیگری هم در آن استفاده می‌شود که در ادامه این مقاله به آن اشاره می‌کنیم.

اما بیایم سراغ بحث اصلی:

مزیت بخاری های هیزمی

اولین و مهم ترین مزیت این بخاری ، ارزان تر بودنش نسبت به بخاری های گازی می باشد و همچنین به صورت کلی هم ، هزینه کمتری نسبت به مدل گازی دارد ،چرا که سوخت این بخاری ها حتی در طبیعت هم یافت می شود و شما می توانید به راحتی سوخت آن را برای خودتا بدون پرداخت هیچ هزینه ای تامین کنید یا درصورت علاقه بسته های هیزم های طبیعی یا مصنوعی را خریداری کنید اما در صورت داشتن بخاری گازی ، هزینه ای بابت مصرف گاز باید پرداخت نمایید.

معایب بخاری هیزمی

هرچند که شما می توانید سوخت این بخاری را به راحتی با کمی گشت در طبیعت پیدا کنید اما متاسفانه سوخت آن خیلی سریع تمام میشود و در زمان تمام شدن هیزم ها ، گرما دهی بخاری هم خیلی سریع پایان میابد. باید اشاره کنیم ممکن است مدت زمان سوخت تمام هیزم هایی که در بخاری قرار میدهید به صورت کلی به یک ساعت ختم شود و برای همین شما مجبور هستید که همیشه مقدار زیادی هیزم ذخیره برای خودتان داشته باشید که این کار در فصل هایی مانند پاییز و به خصوص زمستان ، امری واجب به حساب می آید.

موضوع بعدی ، گاز های تولید شده ناشی از سوختن هیزم است ، که در محیط های کمی کوچک ممکن است کمی آزار دهنده باشد ، البته بخاری های هیزمی جدیدی که ساخته شده اند این مشکل را تا حدودی برطرف کرده اند که در ادامه به آن اشاره می کنیم.

بخاری هیزمی چدنی

بخاری های چدنی یکی از زیباترین نوع بخاری هیزمی است. این بخاری ها نسب به بخاری های هیزمی قدیمی ظاهر بروز تر ، زیباتر و لوکس تری را دارا می باشند و از ویژگی هایی برخوردار هستند که باعث رفع برخی از مشکلات بخاری هیزمی می شود. این بخاری ها دارای جنس چدن دوجداره و نمای شیشه ای اند که می توانید سوختن هیزم و آتش درون آن را ببینید که ممکن است برایتان جذاب باشد. شیشه آن هم ضدآتش است.

در اغلب بخاری های هیزمی چدنی، امکان نصب دودکش از بالا و عقب وجود دارد. برای سوخت این بخاری می‌توان از ذغال سنگ، ذغال چوب، هیزم ، هیزم مصنوعی و سوخت های کربنی استفاده کرد، در صورت علاقه و تمایل شما می توانید با کلیک بر روی ( ) این نوع بخاری هارا در سایت خونه باغ مشاهده فرمایید و حتی در صورت علاقه آن را سفارش دهید و برای خودتان تهیه فرمایید.

مدل چیدن هیزم ها

شیوه چیدن هیزم ها در بهترسوختن بخاری، مهم وموثر است. شیوه درست چیدن هیزم به این صورت است که ابتدا هیزم ها را به شکل مخروطی بچینید. در ابتدا از هیزم های خشک تر ونازک تر شروع کنید. برای برافروختن آتش از نفت ومواد نفتی استفاده نکنید زیرا باعث شعله ورشدن یکباره شده، دود آن، بخاری را سیاه وکثیف کرده و ممکن است شیشه آن را بشکند.

 لوله بخاری

نکته بعدی درباره ارتفاع لوله بخاری است. لوله بخاری را یک متر بالاتر از پشت بام قرا دهید. حتما برای لوله بخاری، کلاهک تهیه کنید. بهترین ومطمئن ترین نوع کلاهک، کلاهک های مدل H هستند.

مراقبت از شیشه

برای جلوگیری از شکسته شدن شیشه بسیار مراقب باشید که در زمان روشن بودن بخاری که شیشه داغ است، حتی یک قطره آب هم روی بخاری ریخته نشود.

 طرز استفاده از هیزم

هیزم ها را در قسمت انتهایی بخاری قرار دهید نه ابتدایی آن. این کار باعث می‌شود شیشه یکباره داغ نشود. محفظه بخاری را هم پر از هیزم نکنید. این کار ممکن است به مرور زمان، رنگ بخاری را از بین ببرد.

خاکستر چوب

از خاکستر تولید شده از سوخت هیزم می‌توانید در باغچه و تمیز کردن شیشه خود بخاری، استفاده کنید.

 قبل از استفاده

قبل از نصب و استفاده از بخاری، یکبار بخاری را در فضای باز روشن کنید تا بوی دود ناشی از مواد رنگی و چربی فلزات از بین برود.

منبع اطلاعات : سایت ویلا مبلروشن کردن انواع بخاری و وسایل گرمایشی، شامل رعایت موارد ایمنی بسیار مهمی است که حتما باید قبل از راه اندازی محصول به آن توجه کنید. بنابراین ضروری ترین کار، رعایت نکات ایمنی و پیروی از اصول استفاده از بخاری به بهترین شکل است. زیرا همیشه هدف از ساخت این وسایل، ایجاد گرما و حفظ آرامش ساکنین بوده است که برخی از افراد با سهل انگاری و تبعیت نکردن از موارد ، جان خود و سایر اهالی منزل را به خطر می اندازند. در این مقاله تمام تلاش خود را به کار گرفته تا اصول استفاده و تمام نکات ضروری را در این راستا در اختیار شما دوستان عزیز قرار دهد.

متاسفانه در هر سال وقتی فصول سرد آغاز می شود، حوادث ناگواری درخصوص استفاده غیراصولی از این وسایل به گوش می رسد. حتی علی رغم اطلاع رسانی ها و ارائه آموزش های مختلف از طریق صدا و سیما، روزنامه ها، و غیره، باز هم شاهد کم کاری برخی از مردم در رعایت نکات ایمنی مربوط به بخاری ها هستیم. پس هر شخص برای اینکه بتواند اقدامات ایمنی لازم را در محل زندگی خود ایجاد کند، باید اصول استفاده از هر وسیله گرمازا از جمله بخاری هیزم سوز را به بهترین شکل بیاموزد.

به یاد داشته باشید اگر تمام اصول ایمنی و استانداردهای لازم را در روشن کردن و راه اندازی و سایر بخاری ها رعایت کرده و طبق آن عمل کنید، در آینده هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد. بنابراین می توانید با اطمینان و آسایش کامل پاییز و زمستان را پشت سر بگذارید.

اصول استفاده از بخاری های چوب سوز

روشن کردن بخاری هیزم سوز

مراحل روشن کردن بخاری  را می توانید در ویدئوی زیر مشاهده کنید:

تست دودکش یکی از مهمترین نکات ایمنی بخاری

یکی از اصول استفاده از بخاری هیزمی تست دودکش ها است. معمولا بوسیله دو راه ساده می توانید براحتی از عملکرد درست دودکش بخاری خود اطمینان پیدا کنید:

برخلاف لوازمی همچون که نیاز به دودکش ندارند، بخاریها ازجمله نیاز به دودکش دارند. ۸ دلیل مناسب برای نیاز به دودکش عبارتند از:

یکی دیگر از دلایل وجود دود ممکن است غیراستاندارد باشد. فروشگاه لاوا مارکت تلاش نموده تمامی نکات استانداردسازی محصولات خود را رعایت کنید. با دیدن محصولات ما شانس ارزان را خواهید داشت.

 

منبع:تجهیزات فضای باز ویلاسازه

تحریریه دانا نیوز

مشی رسانه‌ای این سایت، تحلیلی - خبری و اقتصادی است و اعضای تحریریه این مجموعه می‌کوشند از قالب ظاهری خبرها فراتر رفته و به زوایای پنهان و آشکار حوادث سرک بکشند و با کندوکاو بیشتر، ناگفته‌ها و وجوه نامکشوف وقایع و حوادث را بیابند.
دکمه بازگشت به بالا