بین الملل

شهر «ورویه» در بلژیک روابط خود را با رژیم صهیونیستی قطع کرد

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنلاین دانا نیوز، شهر «ورویه» در بلژیک در حمایت از مردم فلسطین، روابط خود را با رژیم صهیونیستی قطع کرد.

خبرگزاری فلسطینی «وفا» روز چهارشنبه گزارش کرد که شورای شهرداری ورویه در جلسه خود طرحی را مورد بحث قرار داد که توسط اعضای حزب سوسیالیست و حزب کارگر ارائه شده بود و در آن از این شهر خواسته شده بود در حمایت از مردم فلسطین، روابط خود با رژیم نژاد پرست اسرائیل قطع کند.

در پیش نویس این طرح آمده است که شورای شهرداری ورویه متعهد می‌شود تا زمانی که نقض حقوق بشر و نقض قوانین بین‌المللی توسط مقامات اسرائیلی پابرجاست، روابط خود را با تل آویو قطع نگه دارد.

این شهر دنباله‌روی شهر «لی‌یژ» بلژیک است که شورای شهر آن ماه گذشته با استناد به نقض حقوق بشر، استعمار و اشغال نظامی تصمیم به پایان دادن به روابط با رژیم اسرائیل گرفت.

 

شهر «اسلو» در نروژ نیز تصمیم گرفت شرکت‌هایی را که به طور مستقیم یا غیرمستقیم در شهرک‌سازی غیرقانونی رژیم صهیونیستی مشارکت دارند،کنار بگذارد.در فوریه نیز شهردار «بارسلونا» در اسپانیا تصمیم به تعلیق روابط با رژیم صهیونیستی  گرفت.

به دنبال اعلام شهر ورویه بلژیک در قطع روابط با رژیم اسرائیل، کمیته ملی تحریم فلسطین، بزرگترین ائتلاف در جامعه فلسطین، از این تصمیم استقبال و آن را به عنوان «کار خستگی‌ناپذیر جامعه مدنی بلژیک» توصیف کرد. کمیته ملی تحریم فلسطین در بیانیه‌ای از شهرهای سراسر جهان خواسته از نمونه‌های الهام‌بخش ورویه، لیژ، اسلوو بارسلونا در قطع روابط با  رژیم صهیونیستی و در حمایت از فلسطینی‌ها پیروی کنند.

به تازگی، ۱۰ کشور اروپایی با امضای درخواستی رژیم صهیونیستی را ملزم کردند تخریب خانه‌های فلسطینیان در کرانه باختری و قدس شرقی و همچنین مصادره اراضی آن‌ها را متوقف کند.

 

کنسولگری‌های بلژیک، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، سوئد، بریتانیا، دانمارک، فنلاند، ایرلند و همچنین دفتر نمایندگی اتحادیه اروپا در کرانه باختری و نوار غزه این بیانیه مشترک را امضا کرده‌اند. هیات‌های مذکور از رژیم صهیونیستی خواستند «عملیات مصادره اراضی و تخریب [خانه‌ها] را متوقف کند و به سازمان‌های بشردوستانه در کرانه باختری از جمله قدس شرقی بدون مانع‌تراشی اجازه دسترسی دهد»(جزئیات بیشتر).

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

تحریریه دانا نیوز

مشی رسانه‌ای این سایت، تحلیلی - خبری و اقتصادی است و اعضای تحریریه این مجموعه می‌کوشند از قالب ظاهری خبرها فراتر رفته و به زوایای پنهان و آشکار حوادث سرک بکشند و با کندوکاو بیشتر، ناگفته‌ها و وجوه نامکشوف وقایع و حوادث را بیابند.
دکمه بازگشت به بالا