عمومی

ورود سامانه بارشی جدید به آسمان لرستان – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

بهروز مرادپور در گفت و گو با خبرنگار آنلاین، اظهار داشت: از اواخر امشب (پنج شنبه) جو استان تحت تأثیر یک سامانه بارشی قرار خواهد گرفت که انتظار داریم تا صبح روز شنبه بر روی منطقه فعال باشد و در این بازه زمانی علاوه بر ابرناکی، کاهش دما و وزش باد شدید در همه نقاط استان با شدت و ضعف سبب رگبار باران و رعدوبرق می‌شود.

وی گفت: با توجه به بالا بودن ضریب ناپایداری در نواحی مستعد و گرمسیر رگبار تگرگ انتظار می‌رود، همچنین به دلیل همراهی هوای سرد با این سامانه بارشی برای نواحی سردسیر و به خصوص ارتفاعات، گردنه‌ها و مناطق کوهستانی شمال و شرق استان رگبار برف پیش بینی می‌شود.

مدیرکل هواشناسی لرستان، افزود: علی رغم اینکه در این مدت متوسط بارش‌ها در سطح استان در محدوده هشدار زرد است، اما با توجه به زمان کوتاه شرایط بارشی در بعدازظهر جمعه تا جمعه شب و همچنین ماهیت متغیر رگبارهای بهاری که در لحظه‌ای کوتاه ریزش‌های قابل توجهی را خواهند داشت و همین شرایط منجر به بروز مخاطراتی در سطح برخی نقاط استان می‌شود، لذا هشدار سطح نارنجی شماره دو نیز صادر شد.

مرادپور، گفت: پیرو هشدارهای صادره در این مدت با مخاطراتی همچون اختلال در تردد، لغزندگی سطح جاده‌ها، ایجاد رواناب، آبگرفتگی معابر عمومی، سیلابی شدن مسیل‌ها و نیز کولاک برف در گردنه‌ها و محورهای مواصلاتی کوهستانی، بالا آمدن سطح آب رودخانه‌های فصلی، اختلال در سفرهای بین شهری و داخل شهر، سقوط اشیا و برخی سازه‌های سبک شهری و روستایی، خسارت به صنعت کشاورزی و … مواجه خواهیم بود، لذا توصیه می‌شود برای کاهش خسارات احتمالی تمهیدات لازم اندیشیده شود.

وی بیان داشت: سامانه بارشی از صبح روز شنبه از روی آسمان استان خارج می‌شود و برای روز شنبه پوشش ابر و وزش باد نسبتاً شدید تا شدید پدیده‌های غالب جو منطقه است.

مدیرکل هواشناسی لرستان، افزود: بامداد روزهای شنبه و یکشنبه شاهد نفوذ هوای سرد به منطقه خواهیم بود که افت قابل توجه دماهای شبانه را به دنبال خواهد داشت به طوری که دمای شبانه در مناطقی از استان به زیر صفر خواهد رسید.

مرادپور، تاکید کرد: به کشاورزان و باغداران توصیه می‌شود اقدامات لازم را در دستور کار قرار دهند.

تحریریه دانا نیوز

مشی رسانه‌ای این سایت، تحلیلی - خبری و اقتصادی است و اعضای تحریریه این مجموعه می‌کوشند از قالب ظاهری خبرها فراتر رفته و به زوایای پنهان و آشکار حوادث سرک بکشند و با کندوکاو بیشتر، ناگفته‌ها و وجوه نامکشوف وقایع و حوادث را بیابند.
دکمه بازگشت به بالا