اقتصادیبرترین های کسب و کارعمومی

بازار کار و فرصت های شغلی نرم افزار رویت در ایران و خارج چگونه است؟

محتوای این مطلب پنهان

ماهیت رشته مهندسی معماری

آموزش رویت: یکی از جذاب ترین رشته ها در بین گروه ریاضی رشته مهندسی معماری است. البته با کمی دقت در دروس این رشته متوجه می شویم که معماری یک رشته میان رشته و ترکیبی از هنر و فن است. فردی که وارد رشته مهندسی معماری می شود نباید تنها به فکر گذراندن یک سری دروس باشد بلکه باید به جاهای مختلف سفر کند تا با فرهنگ و هنر دیگر اقلیم ها آشنا شود و متناسب با آن فرهنگ نسبت به طراحی آن بنا اقدام کند.

دروس هنری در مهندسی معماری اهمیت بیشتری دارد که دروس فنی و تئوری نقش در موازات این درس ها هستند. به عنوان مثال یک معمار علاوه بر طراحی بنای ظاهری یک ساختمان باید این موضوع را در نظر بگیرد که طراحی داخلی هم بر اساس اصول زیباشناسی باشد و محیط آرامش بخشی را برای افراد خانه فراهم کند.

معرفی رشته مهندسی معماری

قسمت هنری این رشته مربوط به مباحثی مثل پلان ها، طراحی، زیبا شناسی و نحوه زیبا کردن حجم ها است. اما قسمت فنی مهندسی معماری مربوط به ایستایی، تاسیسات مکانیکی، مقاوت مصالح و تاسیسات الکتریکی می شود.

امروزه با گسترش ساختمان سازی ما فردی را مهندس معمار می نامی که توانایی طراحی و ساخت ساختمان و بناهای مختلف را داشته باشد و در برخی مواقع قدرت ایده پردازی برای بازسازی ساختمان های قدیمی یا نحوه محافظت از آن هم داشته باشد.

یک مهندس معمار در هنگام طراحی باید به فضای اطراف بین ساختمان ها و نحوه قرارگیری ساختمان کنار هم دقت کند. همچنین ناظر و هماهنگ کننده همه نقشه های بنا، نقشه های تاسیساتی و نقشه های محاسبات سازه ای، مهندس معمار است.

توانایی های موردنیاز برای ورود به رشته مهندسی معماری

خیلی از داوطلبان کنکور هنگام انتخاب رشته علاوه بر رتبه و بقیه موارد، به این موضوع فکر میکنند که برای موفق شدن در این رشته باید چه تیپ شخصیتی داشته باشیم. برای موفق شدن در رشته معماری باید مهارت های عمومی مثل قدرت تجسم و خلاقیت، علاقه به انجام کار تیمی، مهارت های ارتباطی و مذاکره ای قوی، توانایی تحمل فشار کاری، توانایی سازماندهی، توانایی حل مسئله، دارا بودن از روحیه تحلیل و منطقی، قابلیت درک ریاضیات پیچیده به ویژه هندسه را داشته باشید.

اما فقط مهارت های عمومی کافی نیست و باید یکسری مهارت های تخصصی هم داشته باشید. دارا بودن از مهارت های تخصصی مثل طراحی و نقشه کشی با استفاده از نرم افزارهای جدید، آشنایی با تاریخ معماری ایران و جهان، آشنایی با اقلیم شناسی، آشنایی با جغرافیا، آشنایی با اقتصاد، داشتن آگاهی خوبی از اثرات اجتماعی و زیست محیطی پروژه ها، داشتن استعداد و ذوق هنری سبب می شود تا بعد از فارغ التحصیلی شغل مناسبی پیدا کنید و روز به روز با ارتقا شغلی مسئولیت های بیشتر و بزرگ تری را قبول کنید.

طبق آخرین بررسی های تیم فسفر، در حال حاظر یک مهندس معماری باید بتواند طراحی های خود را از طریق نرم افزارهای تخصصی رشته معماری انجام دهد. پرکابرد ترین نرم افزارهای تخصصی رشته معماری عبارت اند از:

  • SketchUp
  •   Revit
  • ۳D Studio Max
  • Autocad
  •    Vray
  •    Photoshop
  •   InDesign
  • Hand Drawing

مهارت های شغلی مهندسی معماری

تفاوت رشته مهندسی عمران با رشته مهندسی معماری چیست؟

هر دو رشته مربوط به صنعت ساختمان سازی می شود اما هر کدام وظایف خاص خودشان را دارند. اگر بخواهیم واضح تر وظایف هر کدام را در مراحل ساختمان سازی بگوییم میتوانیم به این موضوع اشاره کنیم که فرآیند های مثل بادبند، ستون ها، اسکلت ساختمان، پی و غیره بر عهده مهندس عمران است اما کارهایی مثل دکوراسیون داخلی، پلان های طبقات، نمای ساختمان و …. بر عهده مهندس معمار است.

مهندس معماری فقط در حد پروژه های کوچک مثل هتل، شهرک توریستی، بیمارستان، فرودگاه مهارت لازم را دارند و برای ساخت پروژه های بزرگ مثل راه سازی، سد سازی و …. حتما به نیاز است. همچنین به شما پیشنهاد می کنم مطلب “” را نیز در سایت فسفر مطالعه کنید.

معرفی دروس رشته مهندسی معماری در مقطع کارشناسی

معرفی دروس پایه در مقطع کارشناسی

هندسه‌ کاربردی‌، درک‌ و بیان‌ محیط‌، بیان‌ معماری‌، طبیعت‌، هندسه‌ مناظر و مرایا، ریاضیات‌ و آمار، کارگاه‌ مصالح‌ و ساخت‌، انسان‌، مقدمات‌ طراحی‌ معماری‌، معماری‌.

معرفی دروس اصلی در مقطع کارشناسی

مبانی‌ نظری‌ معماری‌، برداشت‌ از بناهای‌ تاریخی‌، آشنایی‌ با معماری‌ جهان‌، آشنایی‌ با معماری‌ معاصر، نقشه‌برداری‌، تأسیسات‌ مکانیکی‌، تنظیم‌ شرایط‌ محیطی‌، تأسیسات‌ الکتریکی‌ (نور و صدا)، مقاومت‌ مصالح‌ و سازه‌های‌ فلزی‌، سازه‌های‌ بتنی‌، متره‌ و برآورد، مدیریت‌ و تشکیلات‌ کارگاه‌، ایستایی‌، مصالح‌ ساختمانی‌، روستا، ساختمان‌، طرح‌ معماری‌.

معرفی دروس تخصصی در مقطع کارشناسی

آشنایی‌ با مبانی‌ برنامه‌ریزی‌ کالبدی‌، آشنایی‌ با مرمت‌ ابنیه‌، طرح‌ نهایی‌، طرح‌ معماری‌، تحلیل‌ فضاهای‌ شهری‌، طراحی‌ فنی‌.

معرفی گرایش های رشته مهندسی معماری در مقطع کارشناسی

این رشته در مقطع کارشناسی دارای گرایش نمی باشد، اما در حال حاضر این رشته در دانشگاه های دولتی به صورت دو رشته مهندسی معماری و معماری داخلی ارائه می شود که دانشجویان بیشتر طرفدار رشته مهندسی معماری هستند.

رشته معماری داخلی

معرفی گرایش های رشته مهندسی معماری در مقطع کارشناسی ارشد

این رشته در مقطع کارشناسی ارشد دارای 5 گرایش معماری آموزشی و فرهنگی، فضاهای درمانی و بهداشتی، مسکن، پایداری، مهندسی فنّاوری است.

وضعیت ادامه تحصیل در رشته مهندسی معماری در مقاطع بالاتر

در حال حاظر امکان ادامه تحصیل در این رشته تا مقطع دکترا وجود دارد.

بازارکار و آینده شغلی رشته مهندسی معماری در ایران

مهندسان معماری به ارزیابی ساختمان ها و سیستم ها می پردازند. مهندسین معمار با رعایت استانداردهای ایمنی، سبب افزایش راندمان کار و کاهش هزینه های می شوند. به دلیل حساس بودن این حرفه، دانشجویان برای جذب بازار کار باید علاوه بر تجربه و مهارت های کافی، مدرک لیسانس داشته باشند. اگر دانشجویان مباحث دانشگاه را به خوبی یاد گرفته باشند بعد از اتمام دانشگاه بیکار نمی مانند. با وجود نیاز همه افراد به خانه، افزایش ساخت و ساز ها و ایجاد شهرک های مسکونی آینده شغلی برای این مهندسن در هر شهری خوب است.

بازار کار مهندسی معماری

فرصت های شغلی برای رشته مهندسی معماری

این مهندسین می توانند به صورت پروژه ای یا تمام وقت در یک شرکت خصوصی یا سازمن های دولتی مانند شهرداری ها کار کنند. از جمله زمینه های شغلی برای یک مهندس معماری می توان به سرپرستی دفاتر معماری، مدیریت و هماهنگی اجرایی پروژه های معماری، طراحی، نظارت صحت انجام کار در عملیات اجرایی ساختمانی، طراحی دکوراسیون داخلی، طراحی پارک ها و میادین شهری و محوطه سازی، انجام کارهای پژوهشی و آموزشی در زمینه طراحی فضاهای طبیعی، مشارکت در پروژه‌ های برنامه ریزی و طراحی شهری و شهرسازی، تدریس در دبیرستان ها ی فنی و حرفه ای و دانشگاه ها اشاره کرد. شما به عنوان مهندس معمار اگر سابقه کار ندارید، برای واردن شدن به فضای کاری باید چند نرم افزار تخصصی این رشته مانند Revit،3DMAX، ArchiCad، Photoshop، AutoCad را بلد باشید، زیرا یادگیری این نرم افزار های به شما برای راحت تر وارد شدن به بازار کار کمک می کند.

فرصت های شغلی برای مهندسان معماری

درآمد و حقوق رشته مهندسی معماری در ایران

مهندسان این حوزه با توجه به نوع پروژه، سابقه کاری و توافق با کارفرما حقوق های متفاوتی دریاقت می کنند. برخی از این مهندسین با توجه به سمت های شغلی می توانند حقوق ثایت ماهاینه داشته باشند، یا طبق توافق با کارفرما درصدی از مبلغ کل پروژه را بردارند. میانگین حقوق مهندسان معماری بین 3 میلیون تا 7 میلیون متفاوت است.

دانشگاه های ارائه دهنده رشته معماری در ایران

دانشگاه تهران، دانشگاه علم و صنعت، دانشگاه شهیدبهشتی، دانشگاه هنر اصفهان، دانشگاه هنر تهران از بهترین دانشگاه های ارائه دهنده این رشته در ایران هستند.

دیگر دانشگاه های ارائه دهنده این رشته عبارت اند از:

دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه یزد، دانشگاه شیراز، دانشگاه گیلان، دانشگاه مازندران، دانشگاه تبریز، دانشگاه بوعلی سینا، دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین، دانشگاه کاشان، دانشگاه شهید باهنر، دانشگاه غیر انتفاعی علم و فرهنگ، دانشگاه غیر انتفاعی علم و هنر یزد، دانشگاه غیرانتفاعی سوره.

کارنامه قبولی رشته مهندسی معماری 99 – 1400 و حداقل درصد لازم برای دانشگاه سراسری

کارنامه قبولی رشته مهندسی معماری دانشگاه تهران

کارنامه قبولی رشته مهندسی معماری – دانشگاه تهران 99

بازارکار و آینده شغلی رشته مهندسی معماری در دنیا

خیلی از افراد که قصد مهاجرت دارند، به این فکر می کنند که آیا رشته تحصیل من در خارج از ایران بازارکار دارد یا خیر. معماران از مهارت های خود در زمینه طراحی ، مهندسی ، مدیریت و هماهنگی برای ایجاد ساختمانهای زیبا و ایمن استفاده می کنند. با تکامل سریع فن آوری های موجود و ادغام آنها در اینحرفه ، نقش یک معمار سریعتر از گذشته تغییر می کند.

مشاغل معماری در خارج از کشور می تواند بسیار رقابتی باشد، زیرا معماران زیادی در جستجوی جالبترین فرصت های شغلی به خارج از کشور روی می آورند .یافتن شغل در خارج از کشور می تواند یک تصمیم تغییر در زندگی و فرصتی برای ساخت پروژه رویاهای شما باشد.

از آنجا که فرصت های کاری یک معمار با وضعیت خوب املاک و مستغلات یا ساخت و ساز مرتبط است، رکود در بخش ساخت و ساز تقاضای کار برای کارگران را کاهش می دهد. بنابراین معماران به دنبال کشورهایی با فعالیت بالای املاک و مستغلات هستند که لزوماً در یک قاره واحد متمرکز نیستند. این کشورها ازوما پیشرفته نیستند، اما کشورهایی هستند که برای توسعه اقتصاد ملی به توسعه املاک و مستغلات نیاز دارند.

از نظر فنی، تقریباً در هر جای دنیا می توانید فرصت های شغلی معماری را پیدا کنید. 5 کشور کانادا، ایالات متحده، استرالیا، نروژ ، چین به دلیل رشد اقتصادی مکان های خوبی برای زندگی و کار برای مهندسان معماری است و مهندسان دراین کشورها می توانند پیشرفت های کاری خوبی داشته باشند. طبق پیش بینی های انجام شده میزان اشتغال این مهندسین تا سال 2026 رشد 4 درصدی داشته و این میزان رشد در حال حاظر نسبت به سایر مشاغل کندتر است

دکمه بازگشت به بالا