بین الملل

اردوغان به زودی با پوتین پیرامون ابتکارعمل غلات دریای سیاه گفت وگو می‌کند

رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد، به زودی با همتای روس خود در مورد ابتکارعمل غلات دریایی سیاه به صورت تلفنی گفت‌وگو خواهد کرد.

به گزارش دانا نیوز، به نقل از خبرگزاری آناتولی، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه روز چهارشنبه در مصاحبه‌ای که به صورت زنده از شبکه‌های تلویزیونی ان‌تی‌وی و استار تی‌وی پخش شد، گفت: ما با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه طی دو یا سه روز آینده تماسی تلفنی خواهیم داشت.

وی افزود: جهان قدردان میانجی‌گری‌های ترکیه میان روسیه و اوکراین است. در حال حاضر موفقیت ترکیه زبان‌زد همگان در جهان است.

ترکیه، سازمان ملل، روسیه و اوکراین ژوئیه سال گذشته توافقی را در استانبول برای ازسرگیری صادرات غلات از سه بندر اوکراین در دریای سیاه امضا کردند؛ روندی که از زمان آغاز حمله روسیه به اوکراین در فوریه سال ۲۰۲۲ میلادی متوقف شده بود.

اردوغان روز شنبه یعنی یک روز پیش از موعد پایان این توافق، خبر تمدید آن را اعلام کرد.

وی همچنین پیشنهاد پوتین برای ارسال رایگان غلات به کشورهای فقیر را خاطر نشان کرد.

اردوغان گفت، ترکیه در حال آماده شدن برای خرید گندم و تبدیل آن به آرد و ارسالش به کشورهای فقیر است.

وی افزود: ما با پوتین گام هایمان را در این زمینه برخواهیم داشت. ترکیه همچنین قصد دارد کود روسیه را به کشورهای توسعه نیافته ارسال کند. در کشورهای توسعه نیافته نیاز به کود وجود دارد. ما کود را برای آنها تامین خواهیم کرد. ما کود را به بازارهای جهانی و کشورهای توسعه نیافته ارسال خواهیم کرد.

اردوغان ضمن تاکید بر اینکه ترکیه بخشی از هیچ جنگی نخواهد بود و همیشه در طرف صلح خواهد ایستاد، گفت: در واقع این قدمی است که ما در رابطه با جنگ روسیه-اوکراین برداشتیم.

رئیس جمهور ترکیه درباره زلزله‌های مهیب ماه گذشته در جنوب کشورش گفت: تلاش می‌کنیم تا زخم‌های قربانیان را تسکین دهیم.

وی ضمن اعلام وعده بازسازی مناطق زلزله‌زده گفت: طبق وعده‌ای که داده‌ایم از روز پنجشنبه روند بازسازی این مناطق آغاز می‌شود و امیدوارم بتوانیم ظرف یک سال مسکن‌های دائمی را تکمیل کنیم.

اردوغان همچنین حلول ماه مبارک رمضان را به مسلمانان سراسر جهان تبریک گفت.

انتهای پیام

تحریریه دانا نیوز

مشی رسانه‌ای این سایت، تحلیلی - خبری و اقتصادی است و اعضای تحریریه این مجموعه می‌کوشند از قالب ظاهری خبرها فراتر رفته و به زوایای پنهان و آشکار حوادث سرک بکشند و با کندوکاو بیشتر، ناگفته‌ها و وجوه نامکشوف وقایع و حوادث را بیابند.
دکمه بازگشت به بالا