بین الملل

پنتاگون ۳۰۰ میلیارد دلار برای جایگزینی مهمات به اتمام رسیده ارتش می‌خواهد

شبکه خبری بلومبرگ آمریکا با استناد به اسناد محرمانه گزارش کرد، وزارت دفاع این کشور در حال برنامه‌ریزی برای درخواست بیش از ۳۰۰ میلیارد دلار بودجه برای “توسعه، پژوهش و تدارک تسلیحات” برای سال مالی آتی است.

به گزارش دانا نیوز، به نقل از پایگاه راشاتودی، بر اساس گزارشها این بودجه قرار است متمرکز بر جایگزینی مهمات ارسالی به کی‌یف و تقویت قابلیت آمریکا برای جنگیدن با روسیه باشد.

بر اساس این گزارش، سندی مربوط به بودجه داخلی آمریکا که توسط بلومبرگ رویت شد نشان داد، پنتاگون به دنبال مجموعا ۱۷۰ میلیارد دلار بودجه برای تسلیحات جدید است. این رسانه تصریح کرد، از این مبلغ، ۷۶.۸ میلیارد دلار برای نیروی دریایی و یگان تفنگداران دریایی ارتش آمریکا، ۶۱ میلیارد دلار برای نیروی هوا و فضای این ارتش و ۱۵.۷ میلیارد دلار هم برای نیروی زمینی ارتش آمریکا درخواست شده است.

به گزارش بلومبرگ، وزارت دفاع آمریکا مشخصا بودجه‌ای ۴۰۰ میلیون دلاری برای خرید نسخه‌ای جدید از سامانه دفاع هوایی “استینگر”، ۱۹۹ میلیون دلار برای خرید ۵۴۱ موشک ضد زره “جاولین” و ۱۷۹ میلیون دلار برای خرید ۲۸ سامانه موشکی HIMARS درخواست کرده است. تمامی این نوع تسلیحات از سوی آمریکا برای کمک به اوکراین در جنگ با روسیه در اختیار کی‌یف قرار گرفته‌اند.

این گزارش تصریح داشت، پنتاگون همچنین می‌خواهد ذخایر موشک‌های دوربرد خود را که در صورت بروز رویارویی مستقیم نظامی با چین بسیار حیاتی خواهد بود تقویت کند.

علاوه بر این، طبق این گزارش، پنتاگون نیز ۱۴۵ میلیارد دلار برای پروژه‌های پژوهش و توسعه درخواست کرده است. از این رقم ۴۶ میلیارد دلار به نیروی هوایی، ۲۷ میلیارد دلار به نیروی دریایی و ۱۵.۷ میلیارد دلار به نیروی زمینی ارتش آمریکا اختصاص پیدا خواهد کرد.

به گزارش بلومبرگ، در حالی که سال مالی جدید از اول اکتبر شروع می‌شود، این اسناد قرار است روز دوشنبه منتشر شوند.

روز پنجشنبه دولت جو بایدن رئیس جمهور آمریکا سند بودجه پیشنهادی خود را منتشر کرد که بر اساس این سند، بودجه نظامی آمریکا در سال ۲۰۲۴ با افزایشی به میزان ۳.۲ درصد به مجموعا ۸۴۲ میلیارد دلار رسیده و شش میلیارد دلار بودجه نیز برای اوکراین تعهد شده است.

در ماه‌های اخیر در چند گزارش رسانه‌ای اعلام، ذخایر تسلیحاتی آمریکا به دلیل پشتیبانی این کشور از اوکراین رو به اتمام هستند. پنتاگون از ابتدای جنگ در اوکراین حدود ۳۲.۲ میلیارد دلار کمک نظامی را به کی‌یف متعهد شده که شامل ارسال ده‌ها هزار گلوله توپخانه و هزاران سامانه ضد هوایی و ضد زره هستند.

بر اساس گزارشها روسیه هم به آمریکا و هم متحدان آن در ناتو هشدار داده، ارسال تسلیحات برای کی‌یف تنها باعث به طول انجامیدن جنگ شده و این بلوک را به یک شرکت‌کننده مستقیم در خصومت‌ها بدل خواهد کرد.

انتهای پیام

تحریریه دانا نیوز

مشی رسانه‌ای این سایت، تحلیلی - خبری و اقتصادی است و اعضای تحریریه این مجموعه می‌کوشند از قالب ظاهری خبرها فراتر رفته و به زوایای پنهان و آشکار حوادث سرک بکشند و با کندوکاو بیشتر، ناگفته‌ها و وجوه نامکشوف وقایع و حوادث را بیابند.
دکمه بازگشت به بالا