استان ها

هم در اقتصاد، هم در مسائل اجتماعی و هم در دفاع از کشور باید قوی باشیم

به گزارش دانا نیوز از خراسان به نقل از خانه ملت، دکتر محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در یادآوره ۲۴۰۰ شهید شهرستان نیشابور و هفتمین سالگرد شهادت شهید مدافع حرم سردار سرتیپ پاسدار حاج محسن قاجاریان، با بیان اینکه خداوند بزرگ را شاکرم که در این ایام و مناسبت های عزیز توفیق پیدا کردم در شهر علم، ادب و فضیلت، حاضر شوم، گفت: نیشابور شهر شهدا با مردمی متدین و ولایتمدار است و امروز در جمع همرزمان و همسنگران در دوران دفاع مقدس قرار دارم که چهره های نورانی برخی از دوستان عزیز خود در روزهای سخت دفاع مقدس را در این جمع می بینم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با قدردانی و تکریم حضور خانواده معظم شهدا در این مراسم و تبریک ولادت حضرت علی (ع)، روز پدر و دهه فجر که در حقیقت جشن ملت بزرگ ایران است، گفت: انقلاب اسلامی که در 22 بهمن به پیروزی رسید در حقیقت حاصل و جلوه کلمه توحید بود و وحدت کلمه، ما را به موفقیت و پیروزی رساند. انقلاب حاصل اراده و همت بزرگ حضرت امام(ره) بود. همچنین به روح پرفتوح همه شهدای دفاع مقدس، دفاع از حرم، مدافع امنیت، مدافع سلامت درود می فرستم و به ویژه از 2400 شهید این شهرستان و شهدای بزرگی که به گردن همه ما حق دارند، از جمله شهید قاجاریان، شهید برونسی، همه شهدا و در رأس آنها شهید سردار شوشتری که حق بزرگی، پدری و فرماندهی بر تک تک ما دارد، یاد می کنم.

دکتر قالیباف در ادامه با بیان اینکه انصافا شهرستان نیشابور، شهرستان ویژه ای است و تاریخ آن این ویژگی را به شهرستان داده، عنوان کرد: این شهر بارها، اشغال و تخریب شد و از بین رفت اما باز هم با افتخار و زنده تر از قبل سر برآورد. از این رو این شهر، به تمام معنا شهر مقاومت، ایستادگی، مردانگی و شهر فهم، شعور، درک و پیشرفت است. این شهر با چنین روحیه ای نقش خود را در انقلاب اسلامی به درستی ایفا کرد.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان در ادامه با بیان اینکه نیشابور شهرستانی است که 2400 شهید نامدار دارد که دین خود را به ایران و انقلاب ادا کرده‌اند، اظهار داشت: امروز گرد هم آمده‌ایم که از نام این شهر قهرمان در طول تاریخ و همچنین در زمان انقلاب اسلامی یاد کنیم. امروز جوانان این خطه از ایران عزیز و انقلاب اسلامی باید تاریخ نیشابور را مطالعه کرده و به زندگی در چنین محیطی افتخار کنند.

وی همچنین با یاد امام شهدا، گفت: این مرد الهی و بزرگ که جز برای خدا کلامی نگفت و جز در راه خدا گامی برنداشت، در راه مبارزه با استبداد و استکبار لحظه‌ای در خود تردید راه نداد. این مرد الهی در همه زندگی همواره مبتنی بر سنت‌های الهی گام برداشت و هیچگاه از بزرگی و تهدید دشمن نهراسید.

دکتر قالیباف ادامه داد: روزی که امام(ره) در خرداد ماه 1342 به‌صورت رسمی و علنی پا به‌میدان مبارزه گذاشت، به دلسوزی برخی از دوستان خود در حوزه و دانشگاه گوش نکرد که می‌گفتند دشمن تا بُن دندان مسلح است و همه کشورهای غربی و آمریکا از آن حمایت می‌کنند و شما چیزی برای مبارزه ندارید؛ ایشان ذره‌ای در راه مبارزه تردید نکرد.

رئیس قوه مقننه اضافه کرد: امام(ره) زمانی که همه کُره خاکی تحت سلطه دو قدرت بزرگ غرب و شرق، امپریالیسم و کمونیسم بود حرکتی را آغاز کرد و گفت «نه شرقی، نه غربی، جمهوری اسلامی» و رژیم منحوس پهلوی را با آن همه امکانات، خشونت و استبداد ساقط کرد که این نشان از اعتقاد و ایمان به سنت‌های الهی دارد. ایشان چنین اراده محکم و باوری به خدای متعال داشت و احترام، ارزش و اساس انقلاب را مردم می‌دانست و لحظه‌ای از مردم غفلت نکرد.

وی در ادامه با بیان اینکه در حقیقت حضرت امام(ره) با دو پایه اساسی مبتنی بر سنت‌های الهی و مردم‌داری، انقلاب را پایه‌گذاری کرد، به پیروزی رساند و آن را تداوم داد، اظهار داشت: امروز نیز مسیر انقلاب و حرکت آن ادامه دارد که باید در دهه فجر به شاخص‌هایی که انقلاب را به پیروزی رساند و تداوم داد نگاه کنیم که همین دو عنصر مهم سنت‌های الهی و مردم بود.

دکتر قالیباف در ادامه گفت: همین وحدت کلمه، رمز پیروزی ما در دوران دفاع مقدس در برابر دشمن تا بُن دندان مسلح بود آن هم زمانی که تازه انقلاب کرده و بدون آمادگی یک جنگ هم بر ما تحمیل شده بود و این حرکت با وحدت کلمه، در سایه فرماندهی حضرت امام(ره) و با حضور مردم در صحنه صورت گرفت.

به گزارش خانه ملت، رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: به یاد داریم آنهایی که در دوران دفاع مقدس بودند، یک سازماندهی کاملاً مردمی و برخاسته از دل مردم، از خانه‌ها در روستا و شهر تا پشت خاکریز و خط مقدم بود. یعنی وقتی مادری در روستاهای همین شهرستان، سه تنور نان می‌پخت، یک تنور هم برای رزمندگان دفاع مقدس قرار می‌داد و سهم آنها را کنار می‌گذاشت و زمانی که به رزمنده نیاز بود، فرزند و همسرش را به میدان جهاد می‌فرستاد.

وی اضافه کرد: شهید برونسی، این فرمانده شجاع و با لیاقت از کجا آمد و در کدام دانشگاه نظامی آموزش دید که چنین مدبرانه و شجاعانه میدان جنگ فرماندهی کرد؟ این انقلاب دو رکن جدی و اساسی دارد که یکی امام و ولی جامعه و دوم امت اسلامی، ملت و مردم است.

دکتر قالیباف در ادامه با اشاره به مراسم امروز و بزرگداشت دهه مبارک فجر، اظهار کرد: این مجلس برای ذکر، یاد و نام این شهدا بوده و باید بتواند باورها را برای ادامه مسیر تبیین کند لذا اساس این مجالس با این هدف شکل می‌گیرد.

رئیس قوه مقننه در ادامه با بیان اینکه در حوادث اخیر، دشمن با یک جنگ ترکیبی از همه جهات بر انقلاب و ایران عزیز تاخت، یادآور شد: آنها هم با فشار اقتصادی و هم با تبلیغات بسیار شدید و کاذبانه به دنبال اثرگذاری بر ذهن و روان جامعه ما به ویژه جوانان بودند و با این هدف به میدان آمدند و بر اعمال فشار به جامعه و مردم متمرکز شدند و حمله‌های ناجوانمردانه به رهبری معظم انقلاب کردند. آنها به دنبال این بودند که پایه‌های اساسی انقلاب را تخریب کنند و چه حرف‌ها و دروغ‌ها که نسبت ندادند تا حرمت‌ها و قداست‌ها را بشکنند، فرزندان را در مقابل پدران قرار دهند و در جامعه تفرقه بیاندازند. دیدید که با چه خشونتی عمل کردند و پا روی همه اخلاقیات جامعه گذاشتند.

وی در ادامه با بیان اینکه دشمن در حوادث اخیر روی هویت ملی و دینی ما پا گذاشت، ابراز داشت: آنها حرکت نظامی انجام ندادند چرا که در 44 سال گذشته بارها و بارها آن را تجربه کرده و دیده بودند که در این حوزه آنقدر کشورمان قدرتمند است که توان حمله به آن را ندارند. این قدرت بازدارندگی ما بوده و هست. البته معتقدیم باید به خوبی دشمن را بشناسیم و رصد کنیم، باید به نقشه دشمن آگاه بوده و برنامه‌ریزی آنها را بدانیم تا به وقت و به جا پاسخ دشمنی آنها را بدهیم که در آن شکی نیست.

به گزارش خانه ملت، دکتر قالیباف ادامه داد: از سوی دیگر باید به این موضوع توجه کنیم که ضعف‌های خود را مورد شناسایی و بازنگری قرار دهیم و به صورت دقیق آنها را بررسی و مطالعه کنیم. امروز می‌بینیم دقیقاً دشمن از همان جایی که ضعیف هستیم به ما آسیب می‌رساند. البته نباید تنها به ضعف‌ها نیز پرداخت و باید نقاط قوت و افتخارات خود را که بسیار زیاد است را ببینم، بگوییم، تبیین و به آن افتخار کنیم تا جوانان ناامید نشوند.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان در ادامه با بیان اینکه باید هم خوبی‌ها و قدرت‌ها و هم ضعف‌ها و آسیب‌ها را شناخت، عنوان کرد: باید تلاش کنیم ضعف‌ها را مبتنی بر هر آنچه انقلاب بر اساس آن به پیروزی رسید و با همان شاخص‌ها برطرف کرده و به دنبال الگوهایی که منطبق با قوانین ما نیست، نرویم. ما از امام(ره) درس گرفتیم و دیدیم که چگونه سنت‌های الهی می‌تواند به ما کمک کند.

دکتر قالیباف اضافه کرد: گاهی اوقات برخی افراد می‌گویند با حضور مردم، فرهنگ دفاع مقدس و مبتنی بر سنت‌های الهی، مشکلات اقتصادی را حل کرده و جبران کنیم؛ برخی دیگر به ظاهر حرف قشنگی می‌زنند و می‌گویند «چه ربطی میان دفاع مقدس و اقتصاد وجود دارد؟» که باید گفت این حرف اشتباه است، ظاهر این حرف زیباست اما باطن این حرف باطل است.

دکتر قالیباف ادامه داد: من چند بار این مثال را زده‌ام و بار دیگر می‌گویم؛ چند هفته قبل در جلسه‌ای با وزیر ارتباطات و چند جوان که معاون وزیر بوده و مسائل فنی را دنبال می‌کردند، درباره بحث ماهواره و پرتاب آن توضیح داده شد و عکس‌هایی که از ماهواره خیام آمده بود و تصاویر آن که هر 24 ساعت از همه کره زمین عبور می‌کرد و عکس‌های دقیق و شفافی می‌گرفت را دیدیم. لحظه‌ای یاد خاطره دوران دفاع مقدس افتادم و دیدم افرادی که در این جلسه هستند یا در سال‌های 1362 و 1363 به دنیا نیامده بودند و یا طفل کوچکی بودند. جلسه را متوقف کردم و گفتم بگذارید خاطره‌ای بگویم که چگونه شد که امروز شما با افتخار اینجا نشسته و سخن می‌گویید.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: زمانی که ما در جبهه قصد شناسایی داشتیم هیچ امکاناتی جز چشم نداشتیم که بعدها دوربین‌هایی پیدا شد که باید جلوی دشمن دکل می‌زدیم و اگر گرد و خاک و ابر و مه نبود با دوربین نگاه می‌کردیم و حداکثر 3 کیلومتر را می‌دیدیم. برتری کامل در دریافت عکس هوایی از طریق هواپیماهای جنگی نیز در دست دشمن بود و اگر ما می‌خواستیم از این طریق عکس بگیریم یا لکه ابری آن را خراب می‌کرد یا همان لحظه به دلیل شلیک دشمن، هواپیما مجبور به تغییر مسیر می‌شد.

وی افزود: در آن زمان هواپیمای اسباب‌بازی را می‌آوردیم و دوربینی به آن وصل می‌کردیم و به هوا پرتاب می‌کردیم که دشمن همان را هم با تیر می‌زد اما امروز به جایی رسیدیم که در هوا و فضا جزو 5 قدرت قطعی دنیا هستیم و اگر دشمن جرأت نمی‌کند کاری انجام دهد برای همین قدرتی است که در حوزه موشک زمین به زمین، هوا به زمین، سطح به سطح و ماهواره‌ها و موشک‌هایی که این ماهواره را در مدار قرار دهد، داریم.

رئیس مجلس یازدهم در ادامه به خاطره دیگری اشاره و بیان کرد: در سالگرد شهید تهرانی مقدم هم اشاره کردم که ستاد هوافضا در شمال اتوبان کرج قرار دارد و خودروسازی کشور در جنوب این اتوبان است و این سمت با منطق جهادی و سنت‌های الهی تلاش می‌کنند تا حرکتی صورت گیرد و نتیجه آن دستیابی به چنین تکنولوژی می‌شود اما آن سمت در حوزه خودروسازی هنوز ضعف داریم.

وی ادامه داد: آیا مشکل نداشتن علم است؟ خیر، نوع عملکرد و مبانی متفاوت است که برای ابتدایی‌ترین قطعات خودرو بعد از 50 سال، باید مشکل داشته باشیم و با چنین کیفیتی خودرو تولید شود اما در حوزه هوا فضا و نانو بسیار قدرتمند هستیم لذا در تکنولوژی هم می‌توانیم با فرهنگ مبتنی بر مردم حرکت کنیم.

رئیس قوه مقننه در ادامه با بیان اینکه اگر امروز در اقتصاد ناموفق هستیم به این دلیل است که اقتصاد مردمی نداریم، اظهار کرد: حتی اقتصاد تعاونی که در قانون اساسی آمده، اقتصاد مردمی نیست. نه بخش خصوصی، نه بخش خصولتی، نه بخش دولتی و نه بخش تعاونی، مردمی نیستند. اقتصادی که قریب به 80 درصد به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم دولتی باشد، محکوم به عدم موفقیت است.

وی با باین اینکه راه شهدا، راه انقلاب اسلامی است افزود: اگر در این جلسات می‌نشینیم باید به این موضوع توجه کرده و فراموش نکنیم که راه شهدا راه انقلاب اسلامی است و همین انقلاب ما را از وابستگی و دیکتاتوری نجات داد از این رو باید تلاش کنیم از وابستگی رها شویم. ما هزیهه استقلال و آزادی را داده‌ایم و امروز مفتخر به مستقل‌ترین کشور دنیا هستیم.

دکتر قالیباف در ادامه با تأکید بر اینکه آزادی به معنای واقعی خود (و نه به معنای بی‌انضباطی و هرج و مرج)، از دستاوردهای بزرگ انقلاب است، گفت: وظیفه ماست که برای برطرف کردن ضعف‌های خود تلاش کنیم. امروز یکی از افتخارات ما این است که انقلاب اسلامی به گونه‌ای عمل کرده که ایران عزیز ما پرقدرت‌تر و موثرتر از هر زمان دیگری با مبانی دین می‌درخشد که این عظمت امام(ره) و ملت ایران بود که باعث احیای مجدد اسلام و عزت مسلمین شد.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان در ادامه با یادآوری این مطلب که امروز ایران ما از هر زمانه دیگر، قوی‌تر و مستقل‌تر است، اذعان داشت: باید تلاش کنیم در بخش‌هایی که در آن دچار اشکال، نارسایی و وابستگی هستیم مثل مسائل اقتصادی و اجتماعی با تکیه بر مردم و سنت‌های الهی گام برداریم، همانطور که در دوران دفاع مقدس گام برداشتیم و باعث عزت شدیم البته دوران دفاع مقدس نیز دوران سختی بود.

وی همچنین با بیان اینکه ما به آیه «کَم مِن فِئَةٍ قَلیلَةٍ غَلَبَت فِئَةً کَثیرَةً بِإِذنِ اللَّهِ» اعتقاد داشتیم، عنوان کرد: ما آن روز را به یاد داریم که وقتی قطعنامه 598 را پذیرفتیم به ما سرکوفت زدند و گفتند باید مسیر کربلا باز و حزب بعث سرنگون می‌شد. اکنون آنها کجا هستند که ببینند به همه آن آرمان‌های واقعی و نه از نوع کاذب رسیدیم و عظمت آن را می‌بینیم. اکنون نیز باید تلاش و اشکالات موجود را برطرف کنیم.

دکتر قالیباف در ادامه با بیان اینکه مردم از ما اقدامات متوازن می‌خواهند و این حق مردم است و باید بستر را برای حضور مردم فراهم کرد، گفت: مردم می‌خواهند ما در اقتصاد و در مسائل اجتماعی قوی باشیم و در اجرای قانون اساسی سلقیه‌ای عمل نکنیم. آنها می‌خواهند هم نگاه عادلانه داشته باشیم و هم حوزه دفاعی آنقدر مستحکم باشد که در برابر هجوم و نفوذ خارجی بتوانیم میهن را حفظ کنیم از این رو باید متوازن حرکت کنیم. جاهایی که در سال‌های بعد از انقلاب پیروز بودیم آنجایی بوده که مردم حضور داشتند و هر کجا نبودند ما دچار آسیب شدیم.

رئیس قوه مقننه در ادامه بنیان انقلاب را بر مردم استوار دانست و افزود: حتی با وجود قدرت نظامی و اقتصادی، اگر قلب مردم همراه نظام نباشد، ضعیف هستیم. اگر قلب مردم همراه ما باشد انقلاب و نظام موفق پیش می‌رود که نباید در آن تردید کرد. اکنون که در آستانه برنامه هفتم توسعه هستیم، وظیفه ما مسئولان این است که تلاش کنیم آن را مسأله محور و مبتنی بر حضور مردم در اجرای موضوعات برنامه‌ریزی کرده و به مسیرهای غلط گذشته نرویم که بخواهیم همه چیز را با هم به دست دولت حل کنیم. این امکان پذیر نیست و نباید این اشکالات را ادامه دهیم. باید تحول اساسی رخ دهد چرا که ما امکانات و ظرفیت‌های زیادی در کشور داریم که بخش قابل توجهی از آن را بد مصرف می‌کنیم که بدتر از اسراف است.

وی اضافه کرد: در استفاده از انفال، در بخش هایی 4.5 برابر دنیا، مصرف داریم و آنها را به درستی مدیریت نمی‌کنیم که اینها بیت المال بوده و باید درست استفاده شود. این اموال برای دولت هم نیست بلکه اموال مردم است از این رو باید در برنامه هفتم به آن توجه کنیم. دولت و مجلس برای حرکت در این مسیر مصمم هستند تا گامی جدی و اساسی برداریم.

دکتر قالیباف ادامه داد: اگر شجاعت تصمیم‌گیری داشته باشیم و با همان باورهای دوران دفاع مقدس، با تکیه بر جوانان متعهد و متخصص، با عدم محافظه‌کاری و تردید در تصمیم‌گیری و با تشخیص مسیر درست با استفاده از خِرد جمعی حرکت کنیم، ظرفیت کشور از جهت مادی به گونه‌ای است که در قالب برنامه هفتم بتوانیم به ثبات اقتصادی برسیم. همه مشکلات را نمی‌توان حل کرد اما ثبات اقتصادی در دسترس است. نباید اینگونه باشد که مردم ندانند فردا قیمت‌های پیاز و خودرو چند است.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: سرمایه‌گذاری که به پیشرفت کمک می‌کند، نیازمند ثبات اقتصادی است و سرمایه‌گذار باید اطمینان داشته باشد و اگر ندارد از ضعف ماست که دشمن از طریق همین وارد می‌شود لذا وظیفه ما کمک به مردم است. امام(ره) فرمودند کسانی تا آخر خط با این انقلاب می‌آیند که طعم فقر و محرومیت را چشیده باشند و همان‌ها امروز بیشتر از هر کسی در حال آسیب هستند، همان هایی که در زمان دفاع مقدس پشت سیم خاردار بودند و روزی برای دفاع از حرم رفتند.

وی در ادامه با بیان اینکه مردم برای ما به صحنه نمی‌آیند بلکه برای عزت اسلام، امام، کشور خود و قوی شدن ایران و کوری چشم دشمن می‌آیند، گفت: حتی آنها از ما گلایه‌مند هستند لذا باید تلاش کنیم به رضایت و خواسته مردم جواب مثبت داده و انجام وظیفه کنیم.

دکتر قالیباف ادامه داد: ما مسئولان باید به خواسته‌های رهبری که خواسته‌های مردم است تحقق بخشیده و بدانیم که رضایت مردم تبلور رضایت الهی است و تلاش کنیم راه و مسیر شهدا و امام شهدا را تحت رهبری مقام معظم رهبری پیش ببریم که فردا در آن دنیا مدیون شهدا و در این دنیا خجل زده مردم گرانقدر نباشیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: انشاءالله همه در میدان بوده و تلاش کنیم. همه در حق هم دعا کنیم که خداوند لحظه‌ای ما را به خود واگذار نکرده و بتوانیم انجام وظیفه کنیم. از حضور تک تک شما برادران و خواهران تشکر کرده و از اینکه در جمع گرم و باصفای شما برای زنده داشتن یاد و خاطره 2400 شهید شهرستان نیشابور و شهدایی همچون شهید برونسی، شهید شوشتری، شهید قاجاریان، شهید کابلی و سایر شهدا بودم، خدا را شاکرم.

به گزارش خانه ملت، دکتر قالیباف رئیس مجلس در این مراسم با اهدای لوح یادبودی از خانواده شهید امنیت، سردار شهید نورعلی شوشتری، شهید دفاع مقدس عبدالحسین برونسی، شهید مدافع حرم سردار محسن قاجاریان، شهید مدافع سلامت امیر محمدآبادی و همچنین از سردار آزاده، حسن انجیدنی و آزاده جانباز خانم بتول خورشاهی به خاطر فداکاری، ایثارگری‌ و صبر آنها قدردانی به عمل آورد.

46

دکمه بازگشت به بالا