بین الملل

بیانیه سراسر اتهام‌آمیز عربستان و مصر علیه ایران

به گزارش پایگاه اینترنتی «علیوم الساوی»، فیصل بن فرحان و سامح الشاکری در پایان پنجمین دور مذاکرات کمیته همکاری و آشتی عربستان و مصر در ریاض درباره اتهامات وارده به ایران بیانیه ای ارائه کردند.

وزرای امور خارجه مصر و عربستان سعودی در این بیانیه بر لزوم اجرای کامل تعهدات ایران بر اساس معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای که دستیابی به تسلیحات هسته ای را ممنوع می کند و صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران را تضمین می کند، تاکید کردند.

دو طرف حمایت خود را از تلاش‌های ایران برای توقف مداخله در امور داخلی کشورهای عربی و وادار کردن ایران به پایبندی به اصول بین‌المللی برای احترام به حسن همجواری و جلوگیری از فعالیت‌هایی که ثبات منطقه را برهم می‌زند، ابراز کردند. تهدیدها علیه مسیرهای کشتیرانی و تجارت بین المللی، از جمله آنهایی که از گروه های شبه نظامی حمایت می کنند، علنی شده است.

وی بر اهمیت تقویت نقش آژانس بین المللی انرژی اتمی، حفظ مکانیسم منع گسترش سلاح های هسته ای و حمایت از تلاش ها برای ایجاد منطقه ای عاری از سلاح های هسته ای و کشتار جمعی در خاورمیانه تاکید کرد. سایر مواد بیانیه مشترک عربستان سعودی و مصر.

عربستان و مصر در تلاش برای مداخله در امور داخلی کشورهای عربی و تهدید ثبات و منافع کشورهای خود از طریق تحریک مذهبی یا قومیتی یا تروریسم و ​​گروه های تروریستی یا حاکمیت و اندیشه های توسعه کشورها، اصول حسن همجواری را نقض می کنند. آنها مخالف هستند.

وزرای خارجه عربستان و مصر تلاش برای آسیب رساندن به امنیت کشتی ها در خلیج فارس، باب المندب و مناطق ساحلی دریای سرخ را محکوم کردند. آنها خواستار مخالفت با این آبراه ها شده اند که تهدیدی برای امنیت و ثبات محلی و بین المللی تلقی می شود.

311311

دکمه بازگشت به بالا