برترین های کسب و کارعلمی و پزشکی

بهترین روش پیکر تراشی کدام است ؟

پیکر تراشی بدون جراحی چیست؟

به نقل از بهترین کلینیک پیکرتراشی در تهران پیکر تراشی بدون جراحی روشی است که برای برداشتن یا کاهش چربی‌های سرسخت مانند چربی‌های شکمی که در برخی افراد با ورزش و از بین نمی‌روند، استفاده می‌شود. این فرآیند به‌عنوان کاهش چربی غیر جراحی نیز شناخته می‌شود. تکنیک‌های مختلفی برای انجام پیکرتراشی بدون جراحی وجود دارد که به شکل‌دهی و فرم دادن به بدن کمک می‌کنند و این تکنیک‌ها خطرات را نیز برای شما نخواهند داشت. اینکه کدام روش برای شما مناسب‌تر است، به شرایط جسمی شما، امکانات مرکزی که به آن مراجعه می‌کنید و نظر پزشکتان بستگی دارد.

نکته‌ای که باید به‌شدت به آن دقت نمایید این است که قرار نیست پیکر تراشی بدون جراحی به‌عنوان یک راه‌حل برای شما عمل کند. افرادی که به وزن دلخواه خود رسیده‌اند و شاخص توده بدنی مناسبی دارند، اما می‌خواهند از شر برخی چربی‌های سرسخت که فرم بدنشان را تغییر داده است نیز خلاص شوند، ایده آل است.

معمولاً این چربی‌ها حتی در برابر رژیم غذایی و ورزش مقاومت می‌کنند. برای واجد شرایط بودن اکثر روش‌های بدن چه به‌صورت جراحی و چه به‌صورت غیر جراحی، باید شاخص توده بدنی کمتر از 30 داشته باشید. برای انجام پیکر تراشی بدون جراحی ممکن است به چندین جلسه نیاز داشته باشید تا فرم موردنظر برایتان ایجاد شود.

 پیکر تراشی بدون جراحی چگونه کار می‌کند؟

تکنیک‌های پیکر تراشی بدون جراحی به دو روش کلی کار می‌کنند. برخی از آن‌ها سلول‌های چربی را منجمد کرده و درنهایت آن‌ها را از بین می‌برند. اما برخی روش‌های دیگر از گرما برای کاهش چربی در نواحی مورد نظر استفاده می‌کنند. توجه داشته باشید که معمولاً از پیکر تراشی بدون جراحی برای فرم دهی به بخش‌های زیر استفاده می‌شود:

 • بازوهای بالایی
 • شکم
 • ران
 •  چربی اضافی دور باسن و شکم

انواع روش‌های پیکر تراشی بدون جراحی

کانتورینگ بدن بدون جراحی به روش‌های مختلفی انجام می‌شود که شامل موارد زیر هستند:

کرایولیپولیز یا CoolSculpting

کرایولیپولیز یک فناوری کم تهاجمی است که بر اساس انجماد یا سرمای شدید عمل می‌کند تا سلول‌های چربی را تجزیه کند و توده‌های چربی را کاهش دهد. در این روش جراح یک دستگاه پانل دار یا فنجانی را در بالای پوست شما در اطراف ناحیه تحت درمان قرار می‌دهد. سپس این دستگاه به‌اندازه کافی دما را کاهش می‌دهد تا سلول‌های چربی منجمد شده و آن‌ها را از بین ببرد.

در این صورت سلول‌های عضلانی، پوست و بافت عصبی بدون آسیب باقی می‌مانند زیرا در دمای پایین‌تر از سلول‌های چربی منجمد می‌شوند. این روش یک روش مورد تائید از طرف سازمان غذا و داروی جهانی یعنی FDA است که برای فرم دهی بهتر و از بین بردن چربی‌های سرسخت باسن، شکم، ران داخلی و خارجی، زیر بغل، چانه و زیر باسن بی‌خطر است.

با کمک این روش می‌تواند چربی‌ها را در نقطه مورد نظر تا 25% در هر جلسه درمانی کاهش داد. هر جلسه نیز حدود 35 تا 60 دقیقه طول می‌کشد و ناراحتی کمی ایجاد می‌کند ولی زیبا جو احساس سردی شدیدی خواهد داشت. شما با انجام این روش می‌توانید نتایج قابل‌توجهی را در عرض 1 ماه و حداکثر نتایج را پس از 2 تا 3 ماه مشاهده کنید. همچنین تا زمانی که وزن قابل‌توجهی اضافه نکنید، نتایج آن ماندگار خواهد ماند.

لیزر درمانی یا SculpSure

لیزر درمانی یکی از پیشرفته‌ترین روش‌های پیکر تراشی بدون جراحی است و می‌تواند نتایج لذت بخشی را برایتان ایجاد نماید. در این روش از اعمال گرمای کنترل شده برای از بین بردن چربی زیر پوستی استفاده می‌شود. در طول درمان با لیزر، بافت چربی مورد نظر تا زمانی که سلول‌های چربی شروع به تجزیه شدن کنند، گرم می‌شود. همچنین، یک مکانیسم خنک‌کننده در کنار آن به کار برده می‌شود که پوست شما آسیبی نبیند. FDA برای کاهش چربی شکم و پهلو این روش را تائید کرده است و ممکن است توسط پزشک برای سایر قسمت‌های بدن نیز توصیه شود.

روی پیکر تراشی بدون جراحی با تکنیک لیزر، بدون درد است و ممکن است در طول درمان احساس گرما ایجاد کند. برای انجام درمان در هر منطقه برای هر جلسه 25 دقیقه زمان لازم است و نتایج قابل‌توجهی را در حدود 6 هفته و حداکثر نتایج را در 12 هفته ایجاد می‌کند. نتایج این روش نیز تا زمانی که وزن قابل‌توجهی اضافه نکنید، ماندگار خواهد بود.

 درمان با نور قرمز

درمان با نور قرمز یکی از جدیدترین فناوری‌هایی است که توسط FDA برای پیکر تراشی بدون جراحی تائید شده است. این روش به یک لامپ تخصصی نیاز دارد که نوری با طول موج‌های خاص را از طریق پوست وارد می‌کند. سلول‌های چربی مورد نظر با تحریک این نور، روزنه‌های کوچکی ایجاد می‌کنند که از طریق آن برخی از محتویات خود را آزاد می‌کنند. درنتیجه سلول‌های چربی متعاقباً کوچک می‌شوند. UltraSlim یکی از درمان‌هایی است که از نور قرمز درمانی استفاده می‌کند. استفاده از این روش کمک می‌کند چربی اضافی به‌عنوان ضایعات آزاد شود و چندین مزیت دارد که شامل موارد زیر هستند:

 • طبق توصیه متخصصین زیبایی برای باسن، ، ران‌ها و سایر نواحی مناسب است.
 • این روش کاملاً غیرتهاجمی است و کمترین عوارض را بین روش‌های پیکر تراشی بدون جراحی دارد.
 • روشی سریع است و نهایتاً 30 دقیقه زمان برای هر جلسه نیاز دارد.
 • فقط در سه یا چند درمان نتیجه فوقالعاده‌ای را مشاهده خواهید کرد.
 • این یک روش درمانی کم‌خطر و بدون عوارض جانبی دائم است.

با وجود تمام مزایایی که این روش می‌تواند برای شما ایجاد کند، اگر باردار هستید یا عملکرد کبدی مناسبی ندارید و قبلاً بیماری‌های کبدی داشتید، این روش برایتان توصیه نمی‌شود. تا زمانی که وزنتان بیش‌ازحد اضافه نشود، نتایج این روش ماندگار خواهند ماند.

انرژی اولتراسوند (UltraShape)

این نوع درمان از انرژی اولتراسوند برای تجزیه چربی‌های زیرپوستی و فرم دهی به نقاط مورد نظر استفاده می‌کند. زمان مورد نیاز برای انجام این روش از روش‌های پیکر تراشی بدون جراحی بیشتر است و هر جلسه درمانی تقریباً یک ساعت طول می‌کشد. در این روش، یک تکنسین دستگاه را به‌صورت دستی روی نقاط مورد نظر جابه‌جا خواهد کرد. این دستگاه از یک ارتعاش مکانیکی برای تجزیه و از بین بردن چربی استفاده می‌کند. معمولاً روش اولتراسون برای چربی‌های شکم استفاده می‌شود و کاربرد چندانی برای قسمت‌های دیگر ندارد.

انرژی فرکانس رادیویی (truSculpt، Vanquish)

دستگاه‌های فرکانس رادیویی از انرژی ساطع شده برای ایجاد گرما و تخریب سلول‌های چربی استفاده می‌کنند. تشعشعات این دستگاه درواقع آب را در سلول‌ها هدف قرار می‌دهند، بنابراین مهم است که بدن خود را از قبل به‌خوبی هیدراته کنید زیرا در صورت کم‌آبی، درمان به‌اندازه کافی مؤثر نیست. ممکن است در طول این روش احساس گرما کنید ولی بعدازآن مشکل خاصی ایجاد نمی‌شود و حتی نیاز به استراحت نخواهید داشت.

مزایای پیکر تراشی بدون جراحی

پیکر تراشی بدون جراحی یک روش کم تهاجمی و تقریباً بی‌خطر برای از بین بردن چربی‌های سرسخت بدن است که مزایای زیادی برای شما خواهد داشت. ازجمله:

 • نیازی به بیهوشی عمومی یا برش ندارد و هیچ جای زخم یا اسکاری بر جای نمی‌گذارد.
  • زمان انجام آن کم است و خیلی زود نتایج مشخص می‌شوند.
  • عوارض جانبی کمی ایجاد می‌کند و گاها عوارضی ندارد. معمولاً هم عوارض به‌صورت موقت هستند.
  • نتایج تدریجی به همراه دارد، بنابراین درمان محتاطانه است.
  • نتایج این روش‌ها می‌تواند تا زمانی که وزن ایده آل خود را حفظ کنید باقی بمانند.

 آیا پیکر تراشی بدون جراحی بی‌خطر است؟

با توجه به اینکه تمامی تکنیک‌های این نوع از کانتورینگ بدن کم تهاجمی هستند، عوارض جانبی آن بسیار خفیف و معمولاً موقت می‌باشند. بااین‌حال، زمانی که با پزشک خود در مورد اینکه کدام درمان برای شما بهترین روش است صحبت می‌کنید، باید سابقه پزشکی خود را به‌طور دقیق و کامل ارائه دهید تا از روشی برایتان استفاده شود که کمترین خطر و عوارض جانبی را داشته باشد و به‌سلامت شما لطمه نزند.

همچنین باز هم تأکید می‌کنیم که همه انواع دستگاه‌های کانتورینگ بدن در روش‌های پیکر تراشی بدون جراحی برای کسانی که شاخص توده بدنی طبیعی دارند (بین 18.5 تا 24.9) عملکرد مناسبی خواهند داشت و به‌هیچ‌وجه نباید از آن‌ها به‌عنوان استفاده شود. اگر پزشکی چنین پیشنهادی به شما داد، قطعاً تخلف کرده است و سلامتی شما را در نظر نگرفته است.

تفاوت پیکر تراشی بدون جراحی با لیپوساکشن چیست؟

این تفاوت اساساً به این بستگی دارد که می‌خواهید روی کدام ناحیه تمرکز کنید. انجمن جراحان پلاستیک آمریکا، لیپوساکشن را برای کسانی که می‌خواهند چربی اضافی ناحیه بزرگ‌تری از بدن را درمان کنند، توصیه می‌کند. درمان‌های پیکر تراشی بدون جراحی تغییرات کمتری به بدن شما داده و فقط می توانند چربی های زیرپوستی را محو کنند. درواقع بااینکه روش‌های پیکر تراشی بدون جراحی مزایای بسیار زیادی دارند، اما نمی‌توانند به اندازه روش‌های جراحی یا تغییرات ایجاد کنند. می‌توان گفت لیپوساکشن در مقایسه با این روش‌های غیرتهاجمی برای کانتورینگ بدن، حدود 10 برابر بیشتر چربی‌ها را از بین می‌برد.

 بعدازاین درمان‌ها چه انتظاری می‌توانید داشته باشید؟

تمام درمان‌های پیکر تراشی بدون جراحی در قسمت‌هایی از بدن که چربی به سختی از بین می‌رود استفاده می‌شود. در اینجا چند واقعیت کلی دیگر وجود دارد که بد نیست نسبت به آن‌ها نیز آگاهی کاملی داشته باشید:

 • به‌طورکلی روش‌های پیکر تراشی بدون جراحی نیازی به بیهوشی یا توقف ندارند.
 • طول زمان انجام این روش‌ها بسته به شرایط ناحیه مورد نظر و روش مورد استفاده از 25 دقیقه تا یک ساعت در مطب دکتر می‌باشد.
 • بسته به اینکه کدام روش درمانی را انتخاب می‌کنید و کدام ناحیه را درمان می‌کنید، به‌طورکلی ممکن است به دو تا چهار جلسه درمان نیاز داشته باشید.
 • حدود 12 تا 16 هفته طول می‌کشد تا بدن چربی‌های مورد هدف را پردازش و دفع کند. بعدازاین زمان است که شما اثر کامل هر درمان را خواهید دید.
 • هرگونه درد ناشی از این درمان‌ها به‌طورکلی بسیار کم است و اصلاً با روش‌های از این نظر قابل مقایسه نیست.
 • پس از انجام هرکدام از روش‌های پیکر تراشی بدون جراحی ممکن است برای چند روز کمی قرمزی، تورم، کبودی و حساسیت در ناحیه درمان را تجربه کنید که با انجام دستورات پزشکی قابل رفع هستند

منبع : پزشک 24

منبع : (https://drgoya.com/blog/)

تحریریه دانا نیوز

مشی رسانه‌ای این سایت، تحلیلی - خبری و اقتصادی است و اعضای تحریریه این مجموعه می‌کوشند از قالب ظاهری خبرها فراتر رفته و به زوایای پنهان و آشکار حوادث سرک بکشند و با کندوکاو بیشتر، ناگفته‌ها و وجوه نامکشوف وقایع و حوادث را بیابند.
دکمه بازگشت به بالا