بین الملل

چین: آمریکا درباره حادثه هوایی، افترازنی و جوسازی مطلق می‌کند

وزارت دفاع چین اعلام کرد گزارش واشنگتن درباره رویارویی هفته گذشته یک جنگنده ارتش چین و یک هواپیمای جاسوسی آمریکا بر فراز دریای چین جنوبی “کاملاً افتراآمیز و دروغ بوده و حقیقت را نادیده می گیرد”.

به گزارش دانا نیوز، به نقل از پایگاه نظامی رشتودی، فرماندهی هند و اقیانوسیه ارتش آمریکا روز جمعه اعلام کرد که یک فروند جنگنده چینی J-11 RC-135 در فاصله شش متری هواپیمای جاسوسی نیروی هوایی آمریکا شناسایی شده و این یک اقدام بوده است. «ناامن» خلبان آمریکایی را مجبور به انتخاب مسیر فرار کرد.

این فرمانده همچنین فیلمی را منتشر کرد که در آن حادثه روز 31 آذر، زمانی که دو هواپیما در نزدیکی یکدیگر در حال پرواز بودند، نشان داد.

تیان ژولین، سخنگوی وزارت دفاع چین، اتهامات آمریکا علیه پکن را رد کرد و توضیح داد که این هواپیمای آمریکایی بود که “فعالیت های خطرناک” انجام می داد.

وی خاطرنشان کرد: طرف آمریکایی عمدا با سفید خواندن سیاه پوستان و مقصر جلوه دادن چین، افکار عمومی را گمراه می کند، در حالی که خود آمریکا مسئول این حادثه است و تلاش می کند افکار بین المللی را سردرگم کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: خلبان چینی اقدامات استاندارد و حرفه ای را بر اساس تمامی قوانین و مقررات انجام داده بود، اما هواپیمای آمریکایی علیرغم چندین اخطار ناگهانی مسیر پرواز خود را تغییر داد و ایمنی پرواز جنگنده چینی را به خطر انداخت.

وزارت دفاع چین نیز تصاویری از این حادثه را منتشر کرد که از یک جت جنگنده چینی گرفته شده است. به گزارش روزنامه چینی گلوبال تایمز، این ویدئو “هواپیماهای آمریکایی RC-135 را نشان می دهد که نگرش پرواز خود را در حالی که به طور خطرناکی به هواپیمای چینی نزدیک می شوند، تغییر می دهند.”

تیان ادامه داد: ما قویا از آمریکا می خواهیم که حرکت نیروهای هوایی و دریایی خط مقدم را محدود کند، قوانین بین المللی مربوطه و توافقات مربوطه را به شدت رعایت کند و از تهدیدات هوایی و دریایی جلوگیری کند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا