استان ها

عوامل خشک شدن چهارمین دریاچه بزرگ جهان مشخص شد

توسط محققان؛

پس از 5 سال تحقیق علمی، دانشمندان دلایل اصلی کاهش دریای آرال در 20 سال گذشته را تایید کردند.

به گزارش خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری آنا، دانشمندان چینی و ازبکستانی پس از 5 سال تحقیق علمی، دلایل اصلی کاهش دریای آرال در 20 سال گذشته را اعلام کردند.

آرال در گذشته یک دریا به حساب می آمد و یکی از چهار دریاچه بزرگ جهان با مساحت 68000 کیلومتر مربع بود. دریای آرال از سال 1960 به طور قابل توجهی کوچک شده است و سطح آن از 67000 کیلومتر مربع به 6000 کیلومتر مربع تا سال 2020 کاهش یافته است.

بیشتر یافته ها، گسترش زمین های کشاورزی را دلیل اصلی کوچک شدن دریای آرال می دانند. چن شی، مدیر مرکز اکولوژی و تحقیقات محیطی آسیای مرکزی که توسط آکادمی علوم چین اداره می شود، گفت: از سال 2000، فعالیت زمین های کشاورزی در حوزه دریای آرال متوقف شده است.

در سال تصاویر گرفته شده توسط ماهواره ناسا در سال 2009 نشان می دهد که چیزی از اعماق دریای آرال باقی نمانده است.

به طور کلی، بسیاری از تصاویر از این دریا افزایش دما، فقدان فناوری برای صرفه جویی در آب در زمین های کشاورزی، گسترش تالاب های میانی و پایین دست و سطح بالای ذخیره آب در نیروگاه های برق آبی را نشان می دهد. کاهش دریا و تسریع در خشک شدن آرال بوده است

محققان هشدار می دهند که در دو دهه اخیر سواحل خشک، گرد و غبار نمک تولید می کنند که خطر بزرگی برای محیط زیست و سلامت مردم محلی است.

دانشمندان چینی و ازبکستانی طرح تحقیقاتی را برای احیای اکولوژیکی مناطق خشک شده دریاچه پیشنهاد کرده اند. دریای آرال به بخش‌های مختلفی تقسیم شده است که اقدامات مناسبی برای احیای آن است.

به گفته رئیس مرکز تحقیقات اکولوژی و محیط زیست آسیای مرکزی، فناوری صرفه جویی در مصرف آب یکی از راه های مهم برای حل مشکلات زیست محیطی در کشورهای آسیای میانه است. به عنوان مثال، 60 درصد از منابع آبی ازبکستان برای کشت پنبه استفاده می شود، اما فناوری های موثر در صرفه جویی در مصرف آب باعث صرفه جویی 8 تا 10 میلیارد مترمکعب آب در این کشور در سال می شود که برای توسعه صنعتی و احیای دریا استفاده می شود. باید آرال باشد. . استفاده شده است.

وقتی دریای آرال خشک شد، شیلات و صنایع وابسته به آن ناپدید شدند. آب نمک به طور نگران کننده ای با کودها و آفت کش ها آلوده است و استنشاق گرد و غبار آلوده به مواد شیمیایی کشاورزی از بستر دریاچه به یک خطر برای سلامت عمومی تبدیل شده است. گرد و غبار نمک از بستر دریاچه بلند می شود و در مزرعه می نشیند و همه این مسائل مخاطرات مهم زیست محیطی محسوب می شوند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا