اجتماعی

برای کنترل آسیب‌های اجتماعی باید مردم را پای کار بیاوریم

دانا نیوز/کرمانشاه به گفته نایب رئیس سازمان خیریه پیشگیری از آسیب های اجتماعی، تلاش مردم در کنترل آسیب های اجتماعی اهمیت بیشتری دارد چرا که بدون همکاری مردم نمی توان برنامه های اجتماعی را اجرا کرد.

دکتر آرزو ذکایفر امروز ششم آذرماه در نشست تخصصی پیشگیری از خودکشی در کرمانشاه بر لزوم توجه به موضوع کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی تاکید کرد. همه جا مطرح می شود اما این موضوع در جامعه بسیار کم است.

وی خاطرنشان کرد: نیاز به اجرای برنامه های پیشگیری از دوران کودکی وجود دارد. او گفت اگر بتوانیم رشد عاطفی، عاطفی و غیره را از این سن آموزش دهیم، می توانیم خیلی ها را حذف کنیم. مشکلات و پیشگیری از آسیب های اجتماعی آینده

وی گفت: امیدواریم به پیشگیری از برنامه هفتم توسعه توجه بیشتری شود و قوانین خوبی در این زمینه تصویب شود.

این مسئول با بیان اینکه یکی دیگر از عوامل مهم در حوزه آسیب های اجتماعی «رصد» است، گفت: بدون اطلاع رسانی و رصد دقیق وضعیت نمی توان برنامه مناسبی برای پیشگیری و درمان آسیب ها داشت و در سال 1389 پایش آسیب های اجتماعی انجام شد. در دستور کار قرار گرفت و اولین بررسی خسارت در سال 1394 اجرا شد.

وی با بیان اینکه این مشاهده در مورد خودکشی نیز انجام شده است، گفت: آخرین مطالعه ما در این زمینه سال گذشته در 470 شهر انجام شد و امسال نیز ادامه دارد و نتیجه به استان اعلام می شود. .

وی افزود: بر اساس این آمار دو نوع مداخله در دستور کار قرار می گیرد که یکی مربوط به حالت های پرخطر و دومی مربوط به مداخلات در ایالت هایی است که احتمال دارد به زودی میزان خودکشی افزایش یابد.

یکی از راهکارهای کاهش و کنترل این آسیب، شناسایی و اصلاح علل خودکشی است که در حالات مختلف متفاوت است و باید وسایل خودکشی از جمله قرص برنج را از دسترس افراد خارج کرد.

ذکایی فر گفت: رسانه ها باید پای کار بیایند و از روحانیون بخواهیم که به عنوان مبلغ در زمینه این آسیب وارد شوند و نحوه اطلاع رسانی صحیح آن را چگونه انجام دهند.

این مسئول بیان کرد: در حوزه کنترل آسیب های اجتماعی بیش از هر چیز به کار مردم انداختن اهمیت دارد چرا که بدون همکاری همگانی نمی توان برنامه های اجتماعی را اجرا کرد.

وی با اعلام اینکه برنامه جامعی برای کنترل و کاهش خودکشی در سطح ملی تهیه شده است، اعلام کرد: این برنامه دارای چندین بخش مهم است، تحلیل وضعیت خودکشی در مناطق و مناطق کشور، حمایت از افرادی که می توانند در شرایط کنونی ما کمک کنند. استفاده از ظرفیت افرادی که می توانند نقش هماهنگ کننده های محلی را ایفا کنند.

وی افزود: هر استانی باید بتواند با توجه به اکوسیستم خود برنامه های کنترل و کاهش آسیب را پیرامون معضل ارائه دهد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا