استان ها

ببر مازندران را این فرد منقرض کرد!+تصاویر

این مرد ببر مازندران را منقرض کرد!  + عکس

«ظل السلطان» فرزند ناصرالدین قاجار بود و به شکار حیوانات مشغول بود و از این رو عامل اصلی انقراض چندین گونه جانوری در ایران بود. از جمله ببر مازندران. خود او در کتاب «داستان زندگی مسعودی» از آنچه با حیات وحش ایران کرد نوشته است.

همانطور که بارنا گفت؛ «ظل السلطان» کنیه او و نامش «سلطان مسعود میرزا» بود و چندین دهه فرمانروای اصفهان و اطراف آن بود و به شکار عشق می ورزید و نیروی عظیمی برای شکار آماده می کرد و خودش بود. او نوشت: «از سربازان خوب اصفهان 100 تفنگ دارم، جیره و خدمتکار خصوصی اجباری دارم… و تقریباً.[نزدیک، حدود] 200 میرشکار به غیر از 100 نفر خدمتکار شخصی و پارکابی … به غیر از این 600 نفر هنگ مخصوص من … در هنگام شکار … [حاضر] بودند.» او به همه جای ایران سفر کرد و به کار خود افتخار کرد و نوشت: «از شکارچیان نجف آباد تا کورون و از کورون تا فردون. [رفتیم]… 215 آهو شکار شد … توسط شاه بلاغ و آنجا … 70 قوچ و میش و بز و شبان و گرگ و از هفت هزار سربازی که همراهم بودند حدود 500 نفر را کشتم. [شکار کردند]»

ظل السلطان در بخشی دیگر از کتاب خود می نویسد: «مثل جنگ بزرگ دولتی، دو هفته بر این کوه صدای تیراندازی بلند بود». 600 نفر را کشتند، 10 سال شکار در آن کوه ها دیده نشد. مخصوصاً چون وضع ما بود این کار را کردم.و شکار ما رواج پیدا کرد و چشم مردم را به وحشت انداخت… اغراق نمی کنم که می گویم پانصد شغال و گراز در مازندران کشتم.

عکس این آقا ببر مازندران را ناپدید کرد!

ظل السلطان روزی به میانکالا رفت و بلای جان وحشی این شبه جزیره از قبیل ببر، پلنگ، مارن، شوکا و گاومیش را به بار آورد و نوشت: وارد دهانه جزیره شدیم. ببرها، آهوها، قرقاول ها، شوکاهای زیادی دیدیم و شکار کردیم… چهل روز در این جزیره کوچک در این اردوگاه بزرگ و بزرگ ماندیم. منشی من، محمد خان، طبق دستور من نوشته بود. دوستان در شهرستان به ما می گویند که 6000 قرقاول به ساری فرستاده شده است که از مجموع ربوده شده ها و آمارها 35 قلاده ببر، 18 ببر، 63 راس گاو و گاومیش اهلی، 150 راس مارن، گاو کوهی کشته شده اند. 40 روزی که آنجا بودیم… در این 40 روز صدای اسلحه می آمد، جلوی آنها را نمی گرفت و روزهای آخر هم به شکار نزدیک نمی شدند.

عکس این آقا ببر مازندران را ناپدید کرد!

بعدها محیط بانان به این نتیجه رسیدند که ظلالسلطان یکی از دلایل اصلی تلف شدن ببر مازندران بوده است. بنابراین، این یک شکار بزرگ بود و تعداد ببرها در حال کاهش است. به عبارت دیگر ظل السلطان حداقل 20 درصد ببرهای ایران را کشت و به این ترتیب جمعیت این گونه کاهش چشمگیری پیدا کرد.

آیا این خبر مفید بود؟

با توجه به نتایج 0 رای حمایت و 0 او مقاومت کرد

دکمه بازگشت به بالا