بین الملل

گفتگوی سران روسیه و جمهوری آذربایجان برای حل بحران قره باغ

به گزارش خبرگزاری تاس؛ بر اساس بیانیه کرملین، در این تماس تلفنی، گام های بعدی برای اجرای همه توافقات سه جانبه منعقد شده بین سران روسیه، آذربایجان و ارمنستان با تاکید بر مسائل عملی از سرگیری روابط حمل و نقل و اقتصادی در منطقه قفقاز جنوبی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

پوتین و علی اف در تماسی تلفنی در 22 نوامبر با ارمنستان در مورد اجرای توافقات سه جانبه برای تضمین امنیت مرزهای این کشور با جمهوری آذربایجان و ایجاد خطوط حمل و نقل در کافکار جنوبی گفتگو کردند.

در سال پوتین در 23 نوامبر با نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان در ایروان دیدار کرد.
پس از دیدار با علی اف و پاشینیان در ماه گذشته (اکتبر)، چارچوبی برای گام های بعدی برای حل اختلافات به پوتین ارائه شد و سه طرف با صدور بیانیه مشترک موافقت کردند.
رهبر روسیه در سخنرانی جداگانه ای اعلام کرد که کشورش برای هر گامی برای دستیابی به یک راه حل نهایی و همه جانبه آماده است.

به گزارش IRN در 13 آذرماه، آزارتاج، خبرگزاری دولتی جمهوری آذربایجان اعلام کرد که وزارت دفاع این کشور با نیروهای ارمنی درگیر شده و بین دو طرف تبادل آتش صورت گرفته است. قره باغ

در بیانیه ای که باکو منتشر کرد، مواضع ارتش آذری در منطقه آقدام و خوجاوند هدف حمله ارتش ارمنستان و پاسخ ارتش این کشور به حمله به نیروهای ارمنی قرار گرفت.

همزمان جمهوری آذربایجان اعلام کرد که نیروهای مرزبانی این کشور هدف حمله ارتش ارمنستان قرار گرفته و از لغو مذاکرات صلح بروکسل با ارمنستان خبر داد.

الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان در یک کنفرانس مطبوعاتی در باکو اعلام کرد که ارمنستان تنها به شرط حضور امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه و عدم برگزاری این نشست با شرکت در نشست صلح بروکسل موافقت کرده است.

قرار بود مذاکرات صلح بروکسل که چند ماه پیش بین نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان و رئیس جمهور جمهوری آذربایجان برگزار شد، در 7 دسامبر برگزار شود.

باکو پاریس را متهم کرد که به بی طرفی خود احترام نمی گذارد و از ارمنستان حمایت می کند.

بر اساس این گزارش، مسکو که به میانجیگری اروپا برای تنش در منطقه قفقاز خوشبین نیست، امروز اعلام کرد که آماده میزبانی مذاکرات صلح است.

دیروز پاشینیان از ائتلاف نظامی به رهبری مسکو در ائتلاف ناتو به دلیل شکست در دفاع از ایروان در برابر جمهوری آذربایجان انتقاد کرد. به دلیل نگرانی های امنیتی، سازمان پیمان امنیت مشترک پیش نویس اعلامیه را با جمهوری آذربایجان امضا نکرد.

هفته گذشته، رئیس جمهور فرانسه و نخست وزیر ارمنستان برای بحث در مورد اقداماتی برای تضمین امنیت در قفقاز جنوبی دیدار کردند.

ارمنستان و جمهوری آذربایجان برای کنترل منطقه قره باغ در دو جنگ با یکدیگر جنگیدند که آخرین جنگ در سال 2020 بیش از 6500 کشته برجای گذاشت. از آن زمان تاکنون، درگیری ها به طور متناوب ادامه داشته است و در ماه سپتامبر 286 نفر کشته شدند.

در ماه سپتامبر، ارمنستان از سازمان امنیت و همکاری اروپا و مسکو درخواست کمک نظامی کرد، اما این ائتلاف با اعزام دبیرکل خود به منطقه درگیری و پیشنهاد تشکیل یک گروه ویژه برای بررسی وضعیت پاسخ داد.

310310

دکمه بازگشت به بالا