اجتماعی

کاهش کلسترول با داروی جدید

دانا نیوز/ خراسان رضوی یک تیم تحقیقاتی داروی مولکولی کوچکی را معرفی کرده اند که کلسترول را تا 70 درصد در مدل های حیوانی کاهش می دهد.

ساینس دیلی گزارش می دهد که بعد از استاتین ها، دسته بعدی داروهای کنترل کننده کلسترول، مهارکننده های پروتئین سوبتیلیسین/آنزیم تبدیل کننده کسین نوع 9 (PCSK9) هستند. این عوامل در کمک به بدن برای حذف کلسترول اضافی از خون بسیار موثر هستند، اما بر خلاف استاتین‌ها که به صورت خوراکی مصرف می‌شوند، مهارکننده‌های PCSK9 فقط می‌توانند از طریق تزریق استفاده شوند که مانعی برای استفاده از آنها است.

اکنون، یک مطالعه جدید توسط محققان بیمارستان‌های دانشگاهی (UH) و دانشکده پزشکی دانشگاه Case Western Reserve نشان می‌دهد که یک داروی خوراکی با مولکول کوچک می‌تواند سطح PCSK9 و کلسترول را تا 70 درصد در مدل‌های حیوانی کاهش دهد. این یافته‌ها به مکانیسمی که قبلاً ناشناخته بود برای کنترل کلسترول اشاره می‌کند و ممکن است بر درمان سرطان نیز تأثیر بگذارد.

جاناتان اس استاملر، MD، محقق برجسته و استاد برجسته نوآوری قلبی عروقی و استاد پزشکی و بیوشیمی در Case Western Reserve می گوید: کاهش کلسترول یکی از مهم ترین روش های درمانی ما برای افزایش طول عمر و محافظت از افراد در برابر بیماری های قلبی است. دانشکده پزشکی، هنوز علت اصلی مرگ و میر در غرب است.

استاملر گفت که استاتین ها تاکنون فقط کلسترول را کاهش داده اند، اما این دسته از داروها هستند که فکر می کنیم راهی جدید برای کاهش کلسترول هستند. یک رویکرد جدید برای هدف قرار دادن PCSK9.

یافته های پژوهش

مرکز کنترل کلسترول، گیرنده های لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) است که بر روی سلول های کبد قرار گرفته و کلسترول را از خون حذف می کند و در نتیجه سطح سرمی را کاهش می دهد. PCSK9 تعداد گیرنده های لیپوپروتئین با چگالی کم را با سیگنال دادن به تجزیه در خون تنظیم می کند. بنابراین، عواملی که PCSK9 را مهار می کنند، تعداد گیرنده های لیپوپروتئین با چگالی کم را افزایش داده و کلسترول را حذف می کنند.

اکسید نیتریک مولکولی است که با باز کردن عروق خونی از حملات قلبی جلوگیری می کند. در این مطالعه جدید، استاملر و همکارانش نشان دادند که اکسید نیتریک می تواند PCSK9 را هدف قرار داده و آن را مهار کند. بنابراین باعث کاهش کلسترول می شود. آنها داروی مولکولی کوچکی را شناسایی کرده اند که PCSK9 را توسط اکسید نیتریک غیرفعال می کند. موش های تحت درمان با این دارو 70 درصد کاهش کلسترول LDL را نشان دادند.

علاوه بر کلسترول، سرطان

علاوه بر تأثیر آن بر متابولیسم کلسترول، این یافته ها ممکن است پیامدهایی برای بیماران سرطانی داشته باشد، زیرا شواهد در حال ظهور نشان می دهد که هدف قرار دادن PCSK9 ممکن است کارایی درمان های سرطان را بهبود بخشد.

به گفته استاملر، PCSK9 نه تنها گیرنده های LDL را برای تخریب هدف قرار می دهد، بلکه باعث تخریب MHC1 (کمپلکس اصلی سازگاری بافتی، یک مولکول پروتئین در سطح سلول های مختلف بدن) می شود که برای شناسایی سلول های سرطانی استفاده می شود.

PCSK9 به طور موثری از شناسایی سلول های سرطانی توسط لنفوسیت ها جلوگیری می کند. بنابراین اگر PCSK9 را مسدود کنید، می توانید کنترل سرطان را در بدن تقویت کنید. روزی ممکن است فرصتی برای استفاده از این داروهای جدید برای این منظور فراهم شود.

یافته های این تحقیق در مجله Cell Reports منتشر شد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا