حوادث

لزوم اخذ گواهینامه برای رانندگان موتورسیکلت‌های سبک و برقی

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی فرجا گفت: نقش موتورسیکلت در توسعه انضباط ترافیکی انکارناپذیر است و 6.5 میلیون راننده موتورسیکلت فاقد گواهینامه رانندگی هستند.

به گزارش دانا نیوز، سردار سید کمال هادیانفر وزیر راهنمایی و رانندگی گفت: پلیس راهنمایی و رانندگی با همکاری دستگاه های اجرایی کشور بر اساس قانون و دستورالعمل دو وظیفه اصلی را بر عهده دارد که مدیریت ترافیک، انضباط ترافیکی و توسعه کارآمدی، پیشگیری و کاهش حوادث و سوانح رانندگی است. .

وی افزود: شاید جدی ترین اقدامات دستگاه ها در این دو وظیفه مهم مربوط به پلیس راه، مدیریت راهداری و شهرداری ها در 293 هزار کیلومتر راه و بیش از 1440 شهر کشور باشد.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی فرجا افزود: امروزه توسعه انضباط ترافیکی در دنیا یکی از شاخص های اصلی توسعه یافتگی کشورهاست و در این راستا تمامی استفاده کنندگان از ترافیک در کشورها به ویژه کشور ما عمدتا رانندگان وسایل نقلیه هستند. معمولا رانندگان وسایل نقلیه عمومی و رانندگان خودرو بیش از 64 درصد ترافیک را تشکیل می دهند و رانندگان موتورسیکلت بیش از 12.5 میلیون موتورسیکلت دارند که از این تعداد 6.5 میلیون راننده فاقد گواهینامه رانندگی هستند. در شهرها و گاه در برخی جاده ها و سپس از آن دسته از مسافران وسایل نقلیه و عابران پیاده که سایر کاربران ترافیک محسوب می شوند.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی فراجا افزود: نکته مهم ایمنی تردد وسایل نقلیه است که ارتباط مستقیمی با حوادث و سوانح رانندگی دارد. واضح است که افزایش ترافیک که امسال بیش از 24 درصد رشد داشته است متاسفانه ارتباط تنگاتنگی با افزایش تصادفات دارد به طوری که هر چه ترافیک بیشتر شود شاهد تصادفات بیشتری هستیم.

وی افزود: نقش موتورسیکلت ها در ایجاد انضباط ترافیکی و پیشگیری از تصادفات غیر قابل انکار است. متأسفانه 34 درصد تصادفات در کشور به ویژه در شهرستان ها مربوط به موتورسواران است که دلیل بر گرانی گواهینامه و به ویژه نیاز به سیستم بروکراتیک اضافی و غیرعادی است. گواهینامه برای برخی از مردان صاحب موتورسیکلت کاهش می یابد، بنابراین پلیس راهنمایی و رانندگی می خواهد با استفاده از اختیارات قانونی خود اقدامات مناسبی را برای تسهیل صدور گواهینامه موتورسیکلت انجام دهد.

رئيس پليس راهنمايي و رانندگي فرجا در ادامه گفت: آنچه گفته شد مسئوليت صاحبان و رانندگان موتورسيكلت را تعريف و يا كاهش نمي دهد زيرا در سال 1390 ماده 26 قوانین راهنمایی و رانندگی مصوب 1393 و ماده 1 قانون راهنمایی و رانندگی سال 1393 گواهینامه های مصوب سال 1392 هیئت وزیران مستلزم آن است که هر شخصی که هر نوع وسیله نقلیه زمینی را رانندگی می کند باید گواهینامه رانندگی متناسب با وسیله نقلیه را داشته باشد.در این ماده قانونی گواهینامه رانندگی زمینی موتوری و غیرموتوری به صورت موردی صادر می شود. -مبنای مورد بر اساس بررسی و ابلاغ قوانین راهنمایی و رانندگی.

هادیان فر تاکید کرد: دوستان عزیز و همه هموطنانم، قانونگذار طبق ماده 723 قانون مجازات اسلامی باید با جرم انگاری و مجازات افراد فاقد گواهینامه راننده را به مراجع قضایی معرفی کند.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی فرجا افزود: تمامی راکبان موتورسیکلت ( کاربراتوری، انژکتوری و برقی) نیاز به گواهینامه رانندگی دارند و هیچ استثنایی وجود ندارد.

وی خاطرنشان کرد: گاهی متأسفانه برخی از فروشندگان موتورسیکلت برقی یا سبک به گوش می رسد که می گویند برای فروش موتورسیکلت های بیش از 50 سی سی نیاز به گواهینامه ندارند. گواهینامه رانندگی.

رئیس پلیس راهور در خصوص موضوع گواهینامه رانندگی موتور سیکلت برای بانوان افزود: بر اساس بند واحد ماده 22 قانون حمل و نقل کالاهای خارجی عبوری از جمهوری اسلامی ایران 1388 مسئولیت صدور گواهینامه رانندگی در قلمرو جمهوری اسلامی ایران طبق ماده 20 قانون تخلفات رانندگی مصوب 1388 برای موتورسیکلت‌های مرد، گواهینامه رانندگی به استناد ماده 20 به پلیس اعطا شده است.

پلیس راهور فراجا درباره علل تصادفات موتورسیکلت گفت: در صورت تصادف راننده موتورسیکلت بدون گواهینامه در ایجاد خسارت و پرداخت با مشکل مواجه می شود و همچنین در صورتی که تصادف منجر به تلفات جانی شود، مجازات های مقرر در قانون اعمال می شود. در برابر چنین افرادی سختگیر خواهد بود.

بر اساس گزارش پلیس هادیانفر، در پایان امیدواریم تلاش رانندگان قانونمند در بخش های مختلف به ویژه موتورسواران با توسعه انضباط ترافیکی و کاهش تصادفات خسارات مادی و معنوی جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد. برای کشور، دولت و مردم عزیزمان بیایید مثل گذشته گام های اساسی برداریم و شاهد ارتقای انضباط ترافیکی و کاهش تصادفات رانندگی روز به روز باشیم.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا