بین الملل

وزیر خارجه آلمان: اروپا بر سر تحریم ایران به توافق رسید

آنالنا بربوک، وزیر امور خارجه آلمان در صفحه توئیتر خود نوشت: امروز اتحادیه اروپا پیامی جدید و روشن به ایران فرستاد. حقوق بشر غیر قابل تقسیم است.

وی در توییت دیگری نوشت: تحریم‌های اضافی را تصویب کرده‌ایم که بر زنجیره برق و درآمدزایی سپاه تأثیر می‌گذارد. ما به همراه 16 کشور دیگر توانستیم جنایات ایران را در دستور کار شورای حقوق بشر سازمان ملل قرار دهیم.

بوربوک در توئیتی دیگر نوشت: هیچکس نمی تواند باور کند که می توانند در تهران، مشهد یا اصفهان بدون هیچ عواقبی مرتکب جنایت شوند. اروپا و جهان در حال تماشا هستند. ما به پیگیری و فهرست کردن ادامه خواهیم داد.

ساتی پسی وزیر امور خارجه آلمان در ادامه بیانیه مداخله خود در حمایت از تحریم های اتحادیه اروپا علیه ایران در خصوص حوادث اخیر ایران در بیانیه ای در جمع خبرنگاران پیش از نشست شورای وزیران امور خارجه اروپا در بروکسل گفت: بسته دیگری را اجرا خواهیم کرد. تحریم ها. برای کسانی که فکر می کنند می توانند مردم خود را بدون عواقب ظلم، ارعاب و کشتن کنند، پیام روشنی ارسال کنید.

بوربوک این ادعا را ادامه داد و گفت: «آنها نمی توانند؛ دنیا تماشا می کند.

وی گفت: تحریم های جدید به طور مشخص حلقه قدرت درونی سپاه و ساختارهای مالی آن را هدف قرار می دهد.

پیش از این، پس از درگذشت مهسا امین، اتحادیه اروپا تحریم هایی را علیه 15 فرد و نهاد ایرانی از جمله ممنوعیت سفر و مسدود شدن دارایی ها اعمال کرد.

حسین امیرعبدعلیان، وزیر امور خارجه ایران در پیامی به همتای آلمانی خود در حمایت از تحریم های اتحادیه اروپا علیه ایران گفت: مواضع تحریک آمیز، مداخله جویانه و غیر دیپلماتیک نشان دهنده بلوغ و خردمندی نیست.

وی افزود: از بین رفتن روابط قدیمی عواقب بلندمدتی دارد. آلمان می تواند تعامل را برای مقابله با چالش های مشترک انتخاب کند یا مسیر تقابلی را در پیش بگیرد. پاسخ ما متناسب و قاطع خواهد بود.

همچنین ناصر خانینی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در نشست خبری هفتگی امروز خود به سوال برخی کشورها در مخالفت با موافقت ایران و آمریکا در آلمان برای نشست فوق العاده شورای حقوق بشر ایران پاسخ داد. و پیشنهاد ایسلند در این زمینه: استفاده از حقوق بشر را به عنوان ابزاری برای فشار بر کشورها نمی پذیریم. موضوع حقوق بشر موضوعی مقدس است و مایه تاسف است که برخی کشورها با ادعای نگرانی از حقوق بشر از این موضوع به عنوان ابزاری برای فشار بر ایران استفاده می کنند. ما شاهد استفاده ابزاری از این موضوع در آلمان و برخی کشورهای دیگر هستیم. رابطه ایران و آلمان یک رابطه تاریخی است اما ایران اقدامات آلمان در تضییع حقوق ملت ایران را فراموش نکرده است. لذا از مقامات آلمانی به ویژه مقاماتی که بر اساس منافع حزبی و سیاسی اقدام قاطعانه علیه جمهوری اسلامی ایران انجام می دهند می خواهیم به منافع پایدار روابط دو کشور توجه کنند، تندروها باید قیام کنند. فدای منافع بلندمدت دو کشور به خاطر منافع حزبی، سیاسی و کوتاه مدت نیست.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین موضع برخی کشورهای اروپایی در قبال تغییرات داخلی ایران و پاسخ مقامات آلمانی به سوال دیگری مبنی بر اعمال بسته تحریمی جدید اتحادیه اروپا علیه ایران را مورد بررسی قرار داد که بیانگر موضع و رویکرد نیست. از تمام کشورهای اروپایی چند کشور با پافشاری بر شعارهایی چون حقوق بشر، توحش و افراط گرایی، غیرمسئولانه و با استانداردهای بین المللی در امور داخلی ایران عمل می کنند و این رفتارها آشکارا سیاسی و مبتنی بر بهانه های واهی است.

در این زمینه تاکید کردند که ایران به هیچ کشوری اجازه دخالت در امور داخلی خود را نخواهد داد. ما به کشورهای محور در قاره اروپا توصیه می کنیم از همه ابزارهای غیرسازنده برای مداخله در امور داخلی ایران، توجه به منافع روابط سازنده دوجانبه و پرهیز از استفاده از ابزار برای اعمال فشار سیاسی بر حقوق بشر خودداری کنند. منافع بلندمدت کشورهایشان با منافع کشورهایشان: برای برخی اهداف خاص قربانی کوتاه مدت نکنند، به چارچوب دیپلماتیک توجه کنند و از روش‌های سازنده در روابط دوجانبه استفاده کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره موضوع تحریم‌ها نیز توضیح داد: اگر تحریم‌ها موثر بود، تحریم‌های چند دهه گذشته علیه ایران نتایج لازم را می‌گرفت. نتایج آن تحریم ها کجاست و چه موفقیتی داشت؟

کنعانی تاکید کرد: تحریم و استفاده از ابزار تحریم برای این کشورها بی تاثیر است.

به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه، این تحریم ها به ضرر مردم ایران است، اما برای این کشورها نیز هزینه خواهد داشت. ایران کشوری قدرتمند در منطقه است. پتانسیل اقتصادی بالایی دارد. توانایی و جایگاه منحصر به فرد ایران در معادلات سیاسی و امنیتی منطقه بر کسی پوشیده نیست. ایران همواره شریک سازنده طرف های منطقه ای و فرامنطقه ای برای ایجاد صلح، ثبات و امنیت در منطقه بوده است.

آنها تاکید کردند که رویکرد غیردیپلماتیک افراطی این معدود کشورهای اروپایی علیه ایران به نفع این کشورها و مردم و موقعیت آنها در منطقه نیست.

کنعانی با بیان اینکه این کشورها را به دیپلماسی، درایت و درایت دعوت می کنیم، تاکید کرد: در صورت اجرای تحریم های جدید، پاسخ ایران متناسب و متقابل بوده و پاسخ مناسبی از خود نشان خواهد داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید بر موضع مستحکم مقامات آلمانی در ایران خاطرنشان کرد: هم مقامات دولت آلمان و هم نمایندگان مجلس این کشور سابقه طولانی و دوری از خود و کشورشان دارند. نقض حقوق بشر و نقض حقوق بشر مردم ایران کشوری که سابقه نقض جدی حقوق بشر به ویژه علیه مردم ایران را دارد، حق ندارد ما را تحت پیگرد قانونی قرار دهد یا تحریمی اعمال کند.

310310

دکمه بازگشت به بالا