بین الملل

حزب الله: هیچ نگرانی درباره موضع نتانیاهو نسبت به توافق ترسیم مرزهای دریایی نداریم

یکی از اعضای شورای مرکزی حزب الله لبنان اعلام کرد که این حزب هیچ نگرانی از موضع بنیامین نتانیاهو در قبال تعیین مرزهای دریایی ندارد.

به گزارش دانا نیوز، نبیل کاووک، یکی از اعضای شورای مرکزی حزب الله لبنان گفت: لبنان امروز قوی ترین کشور منطقه در مقابل نژادپرستانه ترین، خشن ترین و افراطی ترین دولت اسرائیل است. این گواهی بر قدرت مقاومت است که لبنان را به حلقه ای قوی تبدیل می کند. به همین دلیل ما نگران موضع بنیامین نتانیاهو، رهبر اپوزیسیون رژیم صهیونیستی و پیروز انتخابات کنست (پارلمان) در مورد توافق بر سر تعیین مرزهای دریایی نیستیم.

نه میانجی آمریکایی و نه دولت یایر لاپید ضامن واقعی توافق مرزبندی دریایی بین لبنان و اسرائیل نیستند. بلکه تاب آوری و قدرت است. با وجود مخالفت ها، حقوق لبنان ضایع نخواهد شد. تا زمانی که یک مقاومت قوی و شجاعانه پشت لبنان وجود داشته باشد، نفت و گاز لبنان از بین نخواهد رفت.

کواووک گفت: کسانی که اصرار بر انتخاب رئیس جمهور چالش برانگیز دارند، لبنان را در ورطه ای فرو برده اند که نمی دانیم چه زمانی از آن خارج خواهیم شد. انتخاب رئیس جمهور برای این است که ما به دنبال وحدت و نجات کشور باشیم نه برای تفرقه و تفرقه و کشاندن کشور به خشونت و هرج و مرج. مداخلات آشکاری در عربستان سعودی وجود دارد که هدف آن تحریک لبنان در میان خود و جلوگیری از مذاکره است. آیا عربستان سعودی واقعاً حق مداخله در لبنان را دارد؟

وی تاکید کرد: هیچ یک از طرف های اصلی کشور پیشنهاد تغییر معاهده طائف را ندادند. این مورد برای پوشش مداخله خارجی استفاده می شود که مانع از مذاکرات بین لبنان و انتخاب رئیس جمهور اجماع می شود. ما به هیچ کشور خارجی اجازه نخواهیم داد که لبنان را کنترل کند یا ویژگی های رئیس جمهور را تعیین کند. انتخاب رئیس جمهور باید 100 درصد با اجماع ملی باشد.

در سال در اکتبر 1989، مقامات لبنانی توافقنامه طائف را در عربستان سعودی امضا کردند تا به جنگ داخلی 15 ساله پایان دهد که مراکز قدرت کشور را بین مسیحیان و مسلمانان تقسیم کرد و بخشی از اختیارات ریاست جمهوری را به دولت لبنان منتقل کرد. .

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا