حوادث

روز تلخِ حفاران غیرمجاز – دانا نیوز

فرمانده حفاظت میراث فرهنگی شهرستان کوستان از دستگیری دو حفار غیرمجاز و کشف و ضبط بدون مجوز دو دستگاه فلزیاب خبر داد. پنج نفر در حین استخراج غیرمجاز معدن در قزوین دستگیر شدند.

به گزارش دانا نیوز، سرهنگ رامین مکناوی – فرمانده اداره کل حفاظت میراث فرهنگی خوزستان – در تشریح روند دستگیری دو حفار غیرمجاز گفت: بنا به گزارش رئیس مرکز حفاظت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان ایز، ماموران متوقف شدند. خودروی کلانتری منطقه سوسان این شهرستان در بازرسی از دستگاه فلزیاب به همراه ابزار کشف و ضبط کردند.

وی افزود: ماموران این کلانتری در بازرسی از خودروی سواری کاپرا یک دستگاه فلزیاب کشف و در حین توقیف خودرو 2 فرد غیر بومی ناشناس را دستگیر کردند.

به گفته رئیس اداره حفاظت میراث فرهنگی خوزستان، فلزیاب باز شده بنا به دستور مقام قضایی در اختیار اداره میراث فرهنگی شهرستان ایژفسک قرار گرفت.

سرهنگ رامین گفت: بر اساس ماده 562 قانون مجازات اسلامی، حفاری و اکتشاف بدون مجوز به منظور کشف هرگونه اموال تاریخی و فرهنگی ممنوع است و متهم به حبس از شش ماه تا یک سال محکوم می شود. اقلام برای وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و ابزار حفاری برای استفاده دولتی گرفته خواهد شد.

یک دستگاه فلزیاب غیرمجاز توسط اداره حفاظت میراث فرهنگی شهرستان بهبان کشف و ضبط شد.

سرهنگ رامین مک نوی فرمانده اداره کل حفاظت میراث فرهنگی خوزستان توضیح داد: بنا به گزارش رئیس مرکز حفاظت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان بهبان، 20 آبان ماه ساعت 10 یک دستگاه فلزیاب توسط اداره کل میراث فرهنگی استان افتتاح شد. اداره میراث فرهنگی بهبان در تحقیق و تفحص از سه گیرنده رادیویی و رادار غربالگری به همراه مردی از کلانتری بیدبلند به دستور دادیار دستگیر شد. به اداره میراث، گردشگری و صنایع دستی شعبه اجرای جرایم شهر بابههان تحویل داده شد.

همچنین: این پرونده در دستگاه قضایی در حال پیگیری است و نتیجه آن اعلام می شود.

روز تلخ برای معدنچیان غیرقانونی

رئیس اداره حفاظت میراث فرهنگی خوزستان درباره مجازات استفاده از فلزیاب بدون مجوز گفت: بر اساس یک ماده از قانون اخذ مجوز ساخت، خرید، فروش، تعمیر و استفاده از فلزیاب مصوب شورای اسلامی. در تاریخ 15/12/1379 و هیئت وزیران در تاریخ 1382/12/16 آیین نامه اجرایی مصوب فلزیاب ها، هرگونه فعالیت مرتبط با معادن باید با مجوز از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری انجام شود. صنایع دستی.

آنها تاکید کردند که اداره کل میراث فرهنگی استان خوزستان با افرادی که اقدام به خرید و فروش دستگاه های فلزیاب می کنند برخورد قاطع خواهد کرد و فلزیابان متخلف از قوانین مربوط به فلزیاب را بر اساس قانون عامری با دستگیری و توقیف مجازات خواهند کرد. .

سرهنگ رامین همچنین گفت: چنانچه در حفاری غیرمجاز از فلزیاب به قصد کشف اموال فرهنگی و تاریخی استفاده شود، علاوه بر مجازات مذکور، مرتکب به حبس از یک تا سه سال موضوع ماده 562 محکوم می شود. . قانون مجازات اسلامی.

اما فرمانده انتظامی شهرستان اوج قزوین از دستگیری پنج نفر در حین استخراج غیرمجاز معدن در روستای عصرآباد خبر داد. از حفاران و همچنین خودروی سواری مورد استفاده آنان، ابزار و ادوات حفاری کشف و ضبط و حفاران متهم و با تشکیل پرونده تحویل مراجع قضایی شدند.

در این زمینه بخوانید:

حفارهای غیرمجاز بالای سرشان افتادند

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا