بین الملل

تظاهرات گسترده در پراگ علیه ناتو، اتحادیه اروپا و دولت غربگرا+ فیلم

به گزارش سرویس بین الملل فارس، هزاران نفر در پایتخت جمهوری چک در اعتراض به گرانی زندگی به خیابان ها آمدند و خواستار استعفای دولت غربی این کشور شدند.

به گزارش شماره شنبه وبسایت دویچه وله، سازمان دهندگان تظاهرات مسالمت آمیز موسوم به “اول جمهوری چک” ترکیبی از گروه های مختلف هستند که عمدتاً جناح راست طرفدار کرملین هستند.

این تظاهرات به مناسبت جشن ملی این کشور در میدان Wenceslas در پراگ پایتخت جمهوری چک برگزار شد و معترضان خواستار استعفای نخست وزیر پیوتر فیالا و دولت ائتلافی او شدند. تظاهرکنندگان از اوکراین، اتحادیه اروپا، ناتو، سازمان ملل و سازمان بهداشت جهانی انتقاد کردند.

یکی از سخنرانان این تجمع گفت: روسیه دشمن ما نیست، دولتی که جنگ را شروع می کند دشمن است.

یکی از معترضان گفت: «دولت ما بدترین دولت در تاریخ جمهوری چک است و فکر می کنم من تنها نیستم.

تظاهرات مسالمت آمیز کوچک دیگری در برونو، دومین شهر بزرگ کشور برگزار شد. جمهوری چک، که در حال حاضر ریاست جایگزین اتحادیه اروپا را بر عهده دارد، یکی از حامیان اوکراین در اروپا است. این کشور سلاح های سنگین به کیف فرستاده و به حدود 450000 پناهجوی اوکراینی ویزا داده است.

در همین زمان، جمهوری چک نیز مانند سایر کشورهای اروپایی شاهد افزایش تورم بود و در سپتامبر به 18 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رسید.

ویت راکوسان وزیر کشور جمهوری چک در واکنش به این اعتراضات گفت: “ما می دانیم دوست ما کیست و چه کسی برای آزادی ما خونریزی می کند.” و ما می دانیم که دشمن ما کیست.

چندی پیش به دلیل بحران انرژی در کشورهای اروپایی و بی کفایتی دولت های این کشورها، تظاهرات خیابانی برگزار شد و معترضان ناامید از هزینه های زندگی و خواهان افزایش دستمزد به خیابان ها ریختند.

تحلیلگران Versik Maplecroft معتقدند که اگر اروپا در زمستان امسال دچار اختلال غیرمنتظره ای در عرضه گاز شود، بی ثباتی داخلی و بی ثباتی دولت های اروپایی را افزایش می دهد (جزئیات بیشتر)

انتهای پیام/ م
این مقاله را به صفحه اول ارجاع دهید

دکمه بازگشت به بالا