اجتماعی

مصوبه افزایش حق مسکن کارگران، از فروردین محاسبه می‌شود

به گزارش شفاف، علی کدادی نماینده کارگران در شورای کل کار با اشاره به اطلاعیه افزایش حق مسکن کارگران، از ابتدای فروردین ماه 1401، کارگران درخواست 100 نفر خواهند کرد. هزار تومان از کارفرما برای اجرای ناقص مصوبه حق مسکن کارگران.

کوهدایی گفت: سال گذشته میزان حق مسکن کارگران 450 هزار تومان بود و در اسفندماه سال گذشته شورای عالی کار 650 هزار تومان را در کنار سایر افزایش دستمزد پیشنهاد کرد. مبلغ 550000 تومان را تایید کرد. و در پیگیری ها این مبلغ به همان مصوبه شورای عالی کار یعنی 650 هزار تومان تغییر یافت. براساس مصوبه شورای عالی کار، پرداخت این کمک هزینه مسکن بدون توجه به مدت زمان تصویب باید از ابتدای فروردین ماه پرداخت شود و اکنون این مابه التفاوت از ابتدای سال محاسبه و پرداخت شود.

وی گفت: مبلغ مصوب اول 550 هزار تومان است یعنی کارفرمایان باید از ابتدای سال 550 هزار تومان پرداخت می کردند و بر اساس مصوبه جدید 100 تومان تفاوت وجود دارد. کارفرمایان در صورتی که از ابتدای سال 550 هزار تومان به کارگران پرداخت کرده اند ماهیانه 100 هزار تومان و در صورت عدم پرداخت از ابتدای سال 650 هزار تومان در ماه مابه التفاوت پرداخت کنند. حقوق این ماه را در نظر بگیرید و در حساب کارمند وارد کنید.

نماینده کارگران در شورای عالی کار با اشاره به اهمیت این رقم در خصوص حق مسکن ادامه می دهد: درست است که مبلغ ذکر شده کفاف حق مسکن را نمی دهد اما این مابقی حقوق 1401 است. بسته بندی افزایش 57 درصدی حداقل دستمزد 200 هزار تومان به حق کارگر است و افزایش سنوات به دلیل اختلاف عددی با هیات دولت و نظارت نخست وزیر به تاخیر افتاده است. شورای کار

گودی در خصوص تصویب حق مسکن کارگران ادامه داد: البته شورای کل کار در نظر دارد مانند هر سال در نهایت حقوق کارگران، حق مسکن و سایر مزایای این بند را حل و فصل کند. از سال متأسفانه با توجه به اتفاقاتی که در حوزه وزارت کار افتاده است، ارزیابی وضعیت شورای این وزارتخانه به تعویق افتاده است، انشالله در حال پیگیری با وزیر جدید هستیم. نگاهی که او دارد، زندگی کارگران را بیشتر درک می کنیم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دکمه بازگشت به بالا