اجتماعی

نانوذرات لیپیدی و mRNA و قدرت مهار آنان در برابر ویروس کرونا

نانوذرات لیپید و mRNA و پتانسیل ضد کروناویروس آنها

مطالعه ای در دانشگاه ایالتی اورگان (OSU) انجام شد که در آن دستگاهی برای جلوگیری از ویروس کرونا پیشنهاد شد. محققان در یک مدل موش نشان داده اند که RNA پیام رسان (mRNA) می تواند پروتئینی تولید کند که از ورود انواع مختلف ویروس SARS-CoV-2 به سلول ها جلوگیری می کند و از بیماری های تنفسی جلوگیری می کند.

به گزارش خبرنگار گروه علم و فناوری خبرگزاری دانا نیوز; یک مطالعه نشان داد که mRNA ارسال شده از طریق نانوذرات لیپیدی از ورود سویه‌های مختلف SARS-CoV-2 به سلول‌های موش جلوگیری می‌کند.

پروفسور گاوراو ساهای، سرپرست این مطالعه، گفت: «این نتایج نشان می دهد که mRNA می تواند به عنوان یک درمان جهانی برای انواع مختلف کروناویروس ها به جای واکسن استفاده شود. علیرغم واکسیناسیون انبوه، نیاز فوری به ایجاد گزینه‌های درمانی مؤثر برای ریشه‌کن کردن این همه‌گیری وجود دارد. چندین روش درمانی تا حدی اثربخشی نشان داده‌اند، اما نرخ بالای جهش ویروس، ساخت داروهایی را که تمام انواع دردسرساز را درمان می‌کنند، پیچیده می‌کند.»

این یافته‌ها که در مجله Advanced Science منتشر شده است، نشان می‌دهد که تحویل mRNA محصور شده در نانوذرات لیپیدی به موش‌ها می‌تواند باعث شود سلول‌های میزبان آنزیمی «فریب» تولید کنند که به پروتئین کروناویروس متصل می‌شود، به این معنی که ویروس نمی‌تواند به سلول‌ها متصل شود.

سحایی گفت: پروتئین ها مولکول های بزرگ و پیچیده ای هستند که به عنوان اسب های کار سلول ها عمل می کنند و تمام عملکردهای بیولوژیکی را در سلول انجام می دهند. DNA حاوی اطلاعاتی است که پس از رونویسی کد به mRNA، پروتئین ها از آن ساخته می شوند.

آنزیم 2 تبدیل کننده آنژیوتانسین انسانی (hACE2) با سلول های راه هوایی مرتبط است. همچنین در قلب، کلیه و روده بیان می شود و در بسیاری از عملکردهای فیزیولوژیکی نقش دارد. به گفته محققان، دادن hACE2 به بیمار مبتلا به کووید-19 اثربخشی محدودی در درمان بیماری دارد زیرا شکل محلول این آنزیم نیمه عمر کوتاهی کمتر از دو ساعت دارد که می تواند در بدن گردش کند. . با این حال، نانوذرات لیپیدی حاوی mRNA که تولید آنزیم را هدایت می کند ممکن است به غلبه بر این مشکل کمک کند.

در این مطالعه، محققان mRNA مصنوعی را برای تشکیل یک نسخه محلول از آنزیم مهندسی کردند، mRNA را در نانوذرات لیپیدی محصور کردند و آن را به صورت داخل وریدی به سلول‌های کبدی تحویل دادند. در عرض دو ساعت، آنزیم وارد جریان خون موش شد و روزها در آنجا باقی ماند. دانشمندان نانوذرات حاوی لیپید را با استنشاق و تحریک سلول های اپیتلیال در ریه ها برای آزادسازی hACE2 محلول در ریه ها ارائه کردند.

جئونگوان کیم، محقق فوق دکترا در دانشگاه ایالتی اورگان، می گوید: «آنزیم محلول به طور موثری از عفونت SARS-CoV-2 به سلول میزبان جلوگیری می کند. سنتز mRNA سریع، مقرون‌به‌صرفه و مقیاس‌پذیر است و mRNA‌های تحویل‌شده با نانوذرات لیپیدی می‌توانند در صورت نیاز برای حفظ تولید پروتئین تا زمانی که عفونت فروکش کند، تکثیر شوند. هنگامی که درمان متوقف می شود، hACE2 ناخواسته ظرف چند روز از سیستم پاک می شود.

انتهای پیام

آیا این خبر مفید بود؟

با توجه به نتیجه 0 رای حمایت و 0 او مقاومت کرد

دکمه بازگشت به بالا