بین الملل

وقتی کار بلد نیستی فقط برو تا بگویند حداقل شهامت داشت

به گزارش دانا نیوز، خانم تراس که با شور و شوق فراوان و با همین شور و شوق از سوی حزب محافظه کار انگلیس به عنوان نخست وزیر انتخاب شد، پس از ارائه یک سری برنامه های اقتصادی اعلام کرده است که به طور ناگهانی این سمت را ترک خواهد کرد.

یورونیوز اعلام کرد که این استعفا به دلیل یک سری اشتباهات بوده است. به ویژه اجرای برنامه اقتصادی که باعث کاهش ارزش پوند در این کشور شد و دولت آن را سردرگم کرد.

در این مدت کوتاه، اقدامات و برنامه های اقتصادی لیز تراس انتقاد مخالفان او و حتی درون حزب خود را برانگیخته است و منجر به استعفای دو تن از اعضای ارشد کابینه شده است.

کوتاه قد ترین و نامحبوب ترین نخست وزیر انگلیس

در این مدت کوتاه، برنامه‌ها و اقدامات اقتصادی خانم تروس، بریتانیا را با بدترین بحران اقتصادی خود از زمان اجرای برگزیت مواجه کرده است و محبوبیت سیاسی او، حتی حزب محافظه‌کار، به سطح بی‌سابقه‌ای کاهش یافته است. بنابراین بر اساس نظرسنجی های موسسه YouGov محبوبیت او به “منفی 70” رسید. به این ترتیب لیز تراس در کنار دوره کوتاه نخست وزیری بریتانیا، نامحبوب ترین رهبر حزب محافظه کار در تاریخ بریتانیا شد.

دلایل استعفا چه بود؟

نداشتن تجربه، صلاحیت فردی، همراه نبودن با کل حزب و نداشتن شناخت جامع و کامل از صحنه سیاسی داخلی و بین المللی و در عین حال انجام اقدامات تحریک آمیز اقتصادی را از دلایل اصلی آن دانستند. اجاره بالش آزاد. به گفته مفسران، پس از مرگ ملکه الیزابت، قدرتمندترین فرد انگلستان، فضای سیاسی داخلی بریتانیا هرگز به اندازه تراس ناتوان نبود. او حزب را مدیریت می کند، او می تواند این کشور را رهبری کند. او در حال حاضر با اقتصاد، سیاست خارجی، جنگ روسیه و اوکراین، روابط ترانس آتلانتیک و پیچیدگی های مربوط به ایرلند، اسکاتلند و ولز دست و پنجه نرم می کند.

در عین حال، مشکلاتی که از برگزیت جان سالم به در برد، فروپاشی اقتصادی ناشی از اپیدمی کرونا، بحران انرژی و بحران جنگ اوکراین که اروپا را شوکه کرد، نقطه شروع کار او بود. در عین حال نمی توان به فعالیت های مهم حزب کارگر توجه کرد. در زمان لیز تراس، این حزب توانست از نقاط ضعف حزب محافظه کار برای افزایش محبوبیت خود در انگلستان استفاده کند.

بدون اینکه بدانی باید چه کار کنی برو و حداقل به تو می گویند که شجاعت داری

اما استعفای لیستروس با استقبال دیگر منتقدان داخلی و خارجی مواجه شد. برخی توانایی و ناتوانی او در تشدید مسائل را ستوده اند و در عین حال به شجاعت او اعتراف کرده اند.

یکی از منتقدان انگلیسی در توییتر لیز تراس را به خاطر استعفای خود تحسین کرد: “اگر ناتوان هستید و نمی توانید مشکلات را حل کنید، من فقط می روم و حداقل به شما می گویند جرات دارید.”

این در حالی است که رقبای سیاسی در کشورهای دیگر نیز نظرات متفاوتی در مورد استعفای وی ارائه کرده اند. با توجه به انتقادات آقای بایدن از سیاست های اقتصادی خانم تراس، به نظر می رسد این کشور از استعفای وی خرسند است، اما روسیه که تروس را یکی از مخالفان تندرو خود می داند، ابراز خرسندی و خوشحالی کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه نتوانست خوشحالی خود را از این حادثه پنهان کند و گفت که بریتانیا هرگز چنین رسوایی را از یک رهبر ندیده بود و گفت که تاراس به خاطر «جهل» خود به یاد می‌آید. از فاجعه”..

آیا بازگشت جانسون دشوار است؟

از زمان استعفای خانم تروس، رسانه های بریتانیایی به ارزیابی نخست وزیر بعدی و رهبر حزب محافظه کار پرداخته اند. اگرچه نام ها ریشی سوناک، رقیب سرسخت خانم تراس برای رهبری حزب؛ پنی موردانت، مشاور سابق وزیر امور خارجه بریتانیا در امور بین‌الملل؛ از بن والاس، وزیر دفاع دولت بوریس جانسون و جیمز کلورلی، وزیر خارجه کنونی بریتانیا به عنوان جانشینان احتمالی نخست وزیر برکنار شده بریتانیا یاد می شود، اما بعید است هما سادات دوباره روی شانه های او بنشیند. بوریس جانسون، سیاستمدار جنجالی و نخست وزیر سابق این کشور.

به گزارش دیلی میل، گمانه زنی ها مبنی بر بازگشت بوریس جانسون به خیابان دانینگ در حالی که در تعطیلات در دریای کارائیب به همراه خانواده خود در قلمرو برون مرزی بریتانیا است، داغ شده است.

یکی از نزدیکان جانسون گفته است که او در مورد برنامه های خود برای نامزدی برای رهبری حزب محافظه کار جدی است.

بوریس جانسون که در دوران نخست‌وزیری خود مرتکب تخلف شد، در نهایت پس از متهم شدن به گمراه کردن پارلمان در رسوایی حزب گیت، مجبور به استعفا شد. با این حال، تایمز می نویسد که هنوز از حمایت حزب محافظه کار برای پس گرفتن مقاله قبلی خود برخوردار است.

بر اساس این گزارش، جانسون 32 درصد از آرای UGO 530 عضو حزب محافظه کار را که در 17 و 18 اکتبر برگزار شد، به دست آورد.

امکان تحصیل از تاراس وجود دارد

برخی کارشناسان بر این باورند که جذابیت نخست وزیر انگلیس بسیار مهم است. خانم تراس و حزب محافظه‌کار به خوبی می‌دانستند که به خاطر این استعفا مورد تمسخر قرار خواهند گرفت، اما ترسی نداشتند که علت منافع بزرگ بریتانیا را مسخره کنند.

خانم تاراس هم استعفا داد و مدتی نتوانست کار کند اما در نهایت اوضاع بدتر می شود و بهتر است فردی که فاقد توانایی، تخصص، قدرت و شایستگی برای اداره امور کشور است، جسورانه استعفا دهد. و ترکش کن

مجید تفرشی کارشناس مسائل انگلیس در صفحه توئیتر خود با اشاره به این موضوع گفت: لیز تراس پس از 45 روز پیروزی در انتخابات در غیاب رهبران قدرتمند حزب حاکم از سمت نخست وزیری انگلیس استعفا داد. رقابت برای جایگزینی بوریس جانسون با جاه طلبی های آتش بس آموزنده و برای برخی قابل پیش بینی بوده است. چهره اشتباه در زمان، مکان و جهت اشتباه.

4949 سال

دکمه بازگشت به بالا