بین الملل

«دلفین‌های قاتل نظامی»؛ محافظان پایگاه‌های دریایی روسیه

به گزارش سرویس بین الملل فارس، همزمان با تلاش روسیه برای حفاظت از تأسیسات خود به ویژه در مناطق مهمی مانند شبه جزیره کریمه، درگیری بین روسیه و اوکراین بالا گرفت و رسانه ها از استفاده از دلفین های آموزش دیده خبر دادند. ارتش روسیه

وب سایت «نظامی» اخیراً در مقاله ای در این زمینه نوشت که آب های اطراف شبه جزیره کریمه در ماه های اخیر بسیار خطرناک شده است و روسیه برای حفاظت از پایگاه دریایی سواستوپل تنها به وسایل نقلیه زیردریایی بدون سرنشین متکی نیست.

موسسه نیروی دریایی آمریکا اعلام کرده است که ارتش روسیه از دلفین های آموزش دیده موسوم به «دلفین های قاتل» استفاده می کند.

همانطور که در فاجعه پل کرچ در کریمه مشاهده شد، دور نگه داشتن ناوشکن ها از بندر کار دشواری است که نیازمند هوشیاری مداوم یا فناوری پیشرفته است. چه چیزی بهتر از حیوانی که حتی در خواب هم از هوش نمی رود؟

تصاویر ماهواره ای اخیر دلفین ها را در نزدیکی تاسیسات مهم روسیه به ویژه این پایگاه دریایی نشان می دهد.علاوه بر روسیه، آمریکا، کره شمالی و اسرائیل، دلفین های آموزش دیده برای حفاظت از پایگاه های حیاتی استفاده می شود.

در همین حال، نیروی دریایی ایالات متحده نه تنها از دلفین ها بلکه از شیرهای دریایی برای شناسایی مین های زیردریایی و جستجوی غواصان جنگی برای نفوذ به آب های اطراف پایگاه های آمریکایی استفاده می کند.

روسیه از زمان اتحاد جماهیر شوروی از بسیاری از حیوانات دیگر از جمله دلفین ها و فوک ها برای محافظت مشابه استفاده کرده است.

این وب سایت می نویسد که در حالی که دلفین ها نمی توانند کاری در برابر موشک های دوربرد انجام دهند، قایق های رادارگریز تا غواصان عملیات ویژه، آنها حدس می زنند که این حیوانات به طور گسترده ای به عنوان محافظت قابل اعتماد مورد استفاده قرار می گیرند. در واقع آنها توسط غواصان پذیرفته می شوند، آنها می توانند بهترین محافظت باشند.

چندی پیش روزنامه «واشنگتن پست» نوشت که تصاویر منتشر شده توسط شرکت «مکسار» دو دلفین را در ورودی بندر «سواستوپل» در کریمه نشان می دهد. در این زمینه، تحلیلگر امور دریایی آمریکا گفت که این حیوانات در فوریه (اسفند) زمانی که روسیه به اوکراین حمله کرد به آنجا منتقل شدند.

این تحلیلگر گفت که از دلفین ها می توان برای محافظت از غواصان ویژه اوکراینی که سعی در ورود به بندر برای نابودی کشتی های جنگی روسیه دارند استفاده کرد. برخی ناوهای جنگی روسیه در بندر سواستوپل خارج از برد موشک های اوکراینی نشسته اند.

روزنامه مسکو تایمز پس از اینکه روسیه کریمه را در سال 2014 ضمیمه کرد، طبق گزارش ها، آموزش پستانداران دریایی نظامی را آغاز کرد.

انتهای پیام
این مقاله را به صفحه اول ارجاع دهید

دکمه بازگشت به بالا