اجتماعی

دولت برنامه ویژه‌ای برای زنان روستایی و عشایری و بازماندگان از تحصیل دارد

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده:

کازیلی بیان کرد: بیش از 90 درصد باسواد در کشور داریم اما این نسبت در روستاها و عشایر کمتر است.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا، انسه خزعلی روز شنبه در همایش روز جهانی زن روستایی و ششمین نشست نقش زنان روستایی و روستایی در توسعه پایدار که در تالار توسعه وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد، اظهار کرد: در همان سال صندوق کارآفرینی امید وام در دهه 60 ازدواج این زوج روستایی ما را امیدوار کرد که این موضوع اکنون اجرایی شود.

به گفته معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، بر اساس آمار، دختران روستایی مجرد بسیار بیشتر از زنان شهری هستند، بنابراین لازم است برای ازدواج و تحکیم خانواده در روستا حمایت های لازم صورت گیرد. تعیین تکلیف می شود و در پایان سال این نهاد برای کسانی که این شرایط را دارند اجرا می شود.

در سال طبق آمار سال 1394 حدود 10 میلیون زن در روستا زندگی می کنند که میانگین سن ازدواج 23 سال است که به دلیل تجرد گسترده نیاز به حمایت های فرهنگی و اقتصادی سنگینی دارد.

کزالی افزود: اکنون 65 درصد زنان روستایی شوهر دارند که بخشی از آن به دلیل فوت همسر و طلاق است و 26 درصد نیز تجرد دائم هستند.

وی تاکید کرد: سوادآموزی، آموزش، سلامت و حمایت از زندگی خانوادگی زنان در اولویت مسائل زنان است. ما زنان روستایی و عشایری و بازماندگان تحصیل خواهیم داشت و اعتبارات ویژه ای برای این بخش در نظر گرفته ایم. در اجرای طرح جدید باید کسانی که زنده ماندند از تحصیل محروم شوند.

وی در خصوص حضور بانوان در روستا افزود: حضور بانوان در هر روستا علاوه بر جلوگیری از مهاجرت باعث پایداری و انعطاف پذیری روستا و همچنین ارتقای امنیت غذایی می شود لذا امیدواریم با حمایت های لازم بتوانیم پایداری آن را تضمین کنیم. .

کزالی معاونت امور زنان در امور مالی خرد روستایی منابعی را برای پوشش زنان کارآفرین در مناطق 19 گانه فراهم کرده است و برای مسکن زوجین در دهه 60 اقداماتی را انجام خواهیم داد. بانوان فعال در حوزه کشاورزی و توسعه گیاهان دارویی در سال های اخیر کارهای خوبی انجام داده اند و امیدواریم با حمایت های لازم این امر ادامه یابد.

درباره بیمه زنان روستایی: بیمه زنان روستایی در اکثر طرح های جوانان جامعه اجرا می شود.

کزائلی افزود: در برنامه هفتم اعتبار و توسعه تسهیلات لازم و کارآفرینی و صادرات و بازاریابی بانوان انجام شد.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: در خصوص سلامت زنان روستایی و روستایی با کمبود پزشک متخصص و فوریت های پزشکی در این مناطق مواجه هستیم که باید مورد توجه قرار گیرد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا