بین الملل

هشدار وزیر خزانه‌داری آمریکا در مورد “اجبار ژئوپلیتیکی” روسیه و چین

وزیر خزانه داری آمریکا گفت که اقتصاد جهانی با بادهای معکوس قابل توجهی روبرو است و ایالات متحده در تلاش است تا زنجیره تامین خود را تقویت کند و در برابر “تهدیدها و اجبار ژئوپلیتیکی” روسیه، چین و دیگران دفاع کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جانت یلن، وزیر خزانه داری آمریکا روز چهارشنبه در مراسمی که توسط کارگروه بانکی کمیته برتون وودز برگزار شد، گفت: واشنگتن در تلاش است تا همگرایی خود را با اتحادیه اروپا و کشورهای هند و اقیانوس آرام از جمله بسیاری از کشورهای در حال توسعه تقویت کند. بازارها و کشورهای در حال توسعه ضمن ایجاد حمایت های اضافی در زنجیره تامین.

جانت یلن گفت: ما می دانیم که استفاده روسیه از تجارت به عنوان یک سلاح و ابزاری برای اجبار و اجبار ژئوپلیتیکی پرهزینه است و ما باید آسیب پذیری های مشابهی را برای کشورهایی مانند چین ایجاد کنیم. واشنگتن مصمم است روسیه را برای حمله به اوکراین مقصر بداند، ابتدا با مسدود کردن جریان غذا و انرژی از این کشور.

وزیر خزانه داری آمریکا و دیگر مقامات دولت بایدن نیاز به کاهش وابستگی به زنجیره تامین چین و مقابله با آنچه را که به نظر آنها نفوذ بد پکن در اقتصاد جهانی می‌دانند، روشن کرده‌اند.

جانت یلن همچنین گفت واشنگتن در تلاش است تا “اتکای شدید” شرکت های آمریکایی به نیمه هادی های تایوانی و سایر فناوری ها، از جمله اجزای کلیدی پنل های خورشیدی یا باتری های خودروهای الکتریکی ساخت چین و بسیاری از کشورها را کاهش دهد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا