اجتماعی

عکس | کشف اتفاقی تونل‌های ترسناک 1800 ساله در نزدیکی اسفراین

یک پروژه معمولی راه سازی در نزدیکی اسفران شبکه وسیعی از تونل های زیرزمینی را کشف کرد. باستان شناسان بر این باورند که این غارهای زیرزمینی به کاخ شهر بلقیس نزدیک است. شهر بالکیس دومین قلعه خشتی بزرگ ایران (پس از برج بم) با مساحتی بالغ بر 51000 متر مربع است.

تونل های زیرزمینی شهر بالکیس به طور اتفاقی کشف شد

تونل زیرزمینی بلقیس

کاوش های انجام شده در داخل و اطراف تپه نشان می دهد که شهر بلقیس حداقل 6000 سال قدمت دارد. باستان شناسان معتقدند این منطقه در اواخر دوره ساسانی و اوایل دوره اسلامی تا قرن هفتم میلادی در اوج شکوفایی خود بوده است. حتی در زمان نادرشاه افشار در قرن هجدهم این قلعه فعال بوده است.

البته بیشتر توسعه این بخش به منافع پادشاهان ساسانی مربوط می شود. تاکنون کاوش های زیادی در شهر بلقیس انجام شده که در نتیجه آن خانه ها، کانال های آبیاری، آب انبارها و تراس های ستون دار کشف شده است. حالا نوبت به تونل های زیرزمینی این مکان مهم رسیده است.

جایی که تونل زیرزمینی پیدا شد

باستان شناسان از سال گذشته از وجود غار زیرزمینی در این منطقه اطلاع داشتند. اما سازمان میراث فرهنگی هر گونه دسترسی را به دلیل نگرانی های حفاظتی مسدود کرده بود. اکنون کارگران راهسازی از نقطه ای دیگر به این گنجینه مهم تاریخی رسیده اند. تونل های زیرزمینی شهر بلقیس به طول 18 کیلومتر و قابل ذکر است که در داخل آن سرویس بهداشتی و آسیاب وجود دارد.

همچنین در این غارها سفال هایی از دوره های سلجوقی، ایلخانی و پیش از آن یافت می شود. با وجود این موارد، بسیاری از اسرار این منطقه دست نخورده باقی مانده و نیازمند کاوش گسترده است. البته ساخت بناهای زیرزمینی در ایران بی سابقه نیست. در اصفهان شهری زیرزمینی به نام نوش آباد وجود دارد که در عمق 4 تا 18 متری زمین قرار دارد.

تونل زیرزمینی بلقیس

قدمت کل شهر زیرزمینی به دوران ساسانیان می رسد و باستان شناسان معتقدند که برای فرار از گرمای تابستان یا برای محافظت از زنان، کودکان و سالمندان در زمان جنگ ساخته شده است. شباهت غارهای زیرزمینی شهر بلقیس با نوش آباد کاربرد مشابه آنها را نشان می دهد. در حال حاضر اکتشافات بیشتر در این منطقه در انتظار تایید دولت متوقف شده است.

227227 سال

دکمه بازگشت به بالا