بین الملل

ذخایر مهمات آمریکا رو به “کاهش” است

به گزارش خبرگزاری فرانسه، از زمان حمله روسیه به اوکراین در 24 فوریه، واشنگتن به بزرگترین تامین کننده تسلیحات اوکراین تبدیل شده و بیش از 16.8 میلیارد دلار کمک نظامی به این کشور ارائه کرده است.

مارک کانسیان، مشاور ارشد مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی در تحلیلی اخیر می‌نویسد: «برخی از تسلیحات در زرادخانه ایالات متحده رو به زوال هستند، و ممکن است سال‌ها طول بکشد تا آنها را بازسازی کنیم.

یک مقام نظامی ایالات متحده که به شرط فاش نشدن نامش صحبت کرد، اذعان کرد که واشنگتن از درگیری در مورد نیازهای مهمات – بیش از حد انتظار – درس می گیرد.

پس از کاهش هزینه های دفاعی ایالات متحده پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، شرکت های دفاعی آمریکایی مجبور به کاهش قابل توجه تولید در دهه 1990 شدند. اکنون دولت ایالات متحده باید صنعت را متقاعد کند که خطوط تولید خود را باز کند و تولید اقلام، از جمله موشک‌های ضد هوایی توسعه نیافته استینگر را از سال 2020 آغاز کند.

برخی از تسلیحات ارسالی آمریکا، سامانه های هوموس و تسلیحات ضد تانک جاولین به نمادی از جنگ اوکراین تبدیل شده و به طور گسترده توسط نیروهای کی یف علیه روسیه مورد استفاده قرار گرفته است. اما ذخایر مهمات آمریکا در هیمالیا رو به اتمام است که چندین سامانه موشکی هدایت شونده (GMLR) را شلیک می کند و برد آن تا 80 کیلومتر می رسد.

کانسیان که پیش از این به عنوان مسئول تدارکات تسلیحات برای دولت آمریکا کار می کرد، گفت: «اگر ایالات متحده یک سوم تدارکات را به اوکراین ارسال کند، اوکراین 8000 تا 10000 موشک دریافت خواهد کرد. این موجودی تا چند ماه دوام خواهد داشت اما اگر تمام شود جایگزینی وجود نخواهد داشت. در حال حاضر، تولید حدود 5000 در سال است. اگرچه آمریکا این میزان را افزایش می دهد و اخیرا بودجه ای برای این منظور اختصاص داده است، اما سال ها طول می کشد.

آمریکا حدود 8500 موشک جاولین به کی یف داده است، اما تولید سالانه این سلاح که نماد مقاومت اوکراین است، تنها حدود 1000 فروند است. دولت ایالات متحده در ماه مه 350 میلیون دلار چنین موشک هایی را سفارش داد، اما چندین سال طول می کشد تا دوباره این انبارها تکمیل شود.

طبق آمار رسمی پنتاگون، ایالات متحده بیش از 800000 گلوله توپ 155 میلی متری استاندارد ناتو را به کیف ارسال کرده است که سه چهارم کل گلوله های ارسال شده توسط تمام کشورهای غربی است.

در حال حاضر این گلوله ها در ایالات متحده 14000 در ماه تولید می شود، اما پنتاگون اعلام کرده است که قصد دارد این تعداد را تا 3 سال آینده به 36000 برساند.

310310

دکمه بازگشت به بالا