اجتماعی

ثبت‌نام ۷۰۰ خانواده در خراسان شمالی برای ذخیره‌سازی خون بند ناف

ثبت نام 700 خانوار ذخیره سازی خون بند ناف در خراسان شمالی

به گفته یکی از مسئولان نمایندگی خون بند ناف رویان جهاد دانشگاهی خراسان شمالی، از سال 1394 تاکنون حدود 700 نفر برای ذخیره خون نوزادان در این استان ثبت نام کرده اند.

به گزارش خبرنگار گروه علم و فناوری خبرگزاری دانا نیوز; هما یزدی زاده گفت: این مرکز با همکاری جهاد دانشگاهی در استان راه اندازی شد.
وی گفت: وجود برخی بیماری های صعب العلاج در استان خراسان شمالی و همچنین تالاسمی ماژور و بسیاری از بیماری های خونی؛ این بیماری ها با خون بند ناف قابل درمان است، این مرکز توسط دولت در سال تاسیس شد در سال 2015 است.
یزدی زاده افزود: تاکنون حدود 600 نمونه خون بند ناف در استان به ثبت رسیده است که بیشتر آنها از افرادی گرفته شده است که در خانواده دچار مشکل خونی بوده و یا قصد حفظ سلامت آینده خانواده و فرزندان خود را داشته اند.
وی تصریح کرد: مادران از هفته سی و چهارم بارداری می توانند به صورت حضوری یا اینترنتی برای نگهداری خون بند ناف نوزاد خود ثبت نام کنند.
یزدی زاده با اشاره به مزایای ذخیره سازی خون بند ناف گفت: در حال حاضر سلول های بنیادی 80 بیماری را در دنیا درمان می کنند و در ایران سرطان خون و بیماری های صعب العلاج مانند IL و ISL، تالاسمی ماژور و بیماری های مرتبط با HE درمان شده است. فلج مغزی و اوتیسم.
وی افزود: این مرحله 100 درصد برای سلامتی کودک است و برای بچه دارها و سازگار با جهنم هم درمان است.
به گزارش رویان جهاد، نماینده خون بند ناف دانشگاه خراسان شمالی، ایران در زمینه ذخیره سازی خون بند ناف در دنیا از نظر کمی و کیفی ISO دریافت کرده است و در سلول های بنیادی در دنیا برجسته است.
همچنین این مرکز در تمامی استان های ایران دارای نمایندگی بوده و در بسیاری از کشورهای خارجی نیز شعبه دارد.
وی همچنین گفت: مراحل ثبت نام و نمونه برداری در استان و ذخیره سازی در تهران انجام می شود، هر ماه حدود 8 تا 10 ثبت نام در منطقه انجام می شود.
یزدی زاده بیان کرد: یکی از مشکلات ناشی از عدم استقبال مردم هزینه بالای آن است که در حال حاضر بیش از شش میلیون ریال برای خانواده ذخیره خون بند ناف هزینه می شود و چهل میلیون ریال می توان به عنوان وام داد.
وی تاکید کرد: ذخیره سازی خون بند ناف بیمه سلامت است، همانطور که جامعه مشاهده می کند هزینه یک جلسه شیمی درمانی کودک سرطانی با هزینه نگهداری خون بند ناف قابل مقایسه نیست.

انتهای پیام

آیا این خبر مفید بود؟

با توجه به نتایج 0 رای حمایت و 0 او مقاومت کرد

دکمه بازگشت به بالا