بین الملل

بیم منتقدان از محمد بن سلمان؛ آیا تغییراتی در عربستان رخ می‌دهد؟

دیلی تلگراف در گزارش خود نوشت: این انتصاب جدید در نتیجه فرمان سلطنتی پیش از اینکه دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا مهلتی برای تأیید مصونیت شاهزاده محمد بن سلمان از اتهامات در آمریکا داشته باشد، صورت می گیرد. دادگاه ها یا نه

حاکم 37 ساله بزرگترین صادرکننده نفت خام جهان در سال های اخیر با شکایات متعددی روبرو شده است که مهم ترین آن قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول است. در سال سال 2018، که به طور موقت محمد بن سلمان را برکنار کرد.

وکلای بن سلمان در درخواست خود گفتند که او رئیس دولت عربستان است و به همین دلیل مستحق مصونیت از تعقیب قضایی است.

فعالان حقوق بشر و منتقدان سعودی حدس می زنند که «نخست وزیری» فوری و قریب الوقوع بن سلمان تلاشی برای حمایت از ادعاهای حقوقی و اجتناب از درگیری دادگاه بود.

سارا لی وایتسون، مدیر اجرایی سازمان غیردولتی «دموکراسی اکنون برای جهان عرب» که بنیانگذار خاشقجی است، گفت: «این آخرین تلاش برای ایجاد عنوانی جدید برای بن سلمان یا به عبارتی روش شستشوی «عنوان» است. خبرگزاری فرانسه.

مزدوران و قاتلان را شکست دهید

در اکتبر 2020، دو سال پس از مرگ خاشقجی، روزنامه داون پاکستان مدعی شد که محمد بن سلمان به همراه نامزدش در آمریکا، خدیجه جنگیز، در طرحی برای ربودن، شکنجه و کشتن خاشقجی دست داشته اند.

در سال در سال 2021، بایدن گزارشی اطلاعاتی منتشر کرد که نشان می‌داد ولیعهد سعودی کمپین علیه خاشقجی را تأیید کرده است، اما مقامات سعودی آن را رد کردند.

تهدید به پیگرد قانونی علیه محمد بن سلمان در دادگاه های آمریکا فراتر از پرونده خاشقجی است.

نام ولیعهد سعودی که پس از انتخاب محمد بن سلمان به عنوان اولین مرد بر تاج و تخت در سال 2017، بالاترین مقام اطلاعاتی عربستان سعودی بود، در پرونده «سعد الجابری» آمده است.

در کیفرخواست ادعا شده است که او تلاش کرده است شاهزاده محمد جابر را از تبعید کانادا به عربستان سعودی بازگرداند و زمانی که این کار شکست خورد، یک “جوخه ضربه” را برای کشتن او در خاک کانادا مستقر کرد. این توطئه پس از بازگشت مهاجمان به مرز شکست خورد.

در پرونده دیگری، شاهزاده محمد بن سلمان به شرکت در توطئه برای هک کردن دستگاه تلفن همراه روزنامه نگار لبنانی گاد اویس و انتشار “تصاویر خصوصی دزدیده شده” برای بی اعتبار کردن وی و جلوگیری از گزارش او در مورد مسائل حقوقی متهم شده است.بشیر متهم شده است.

در سال در تابستان 2022، زمانی که یک قاضی آمریکایی در اول اوت سال جاری به دولت بایدن اعلام کرد که آیا معتقد است ولیعهد عربستان واجد شرایط مصونیت است، موضوع به اوج خود رسید.

پس از اینکه بایدن در ماه ژوئیه به عربستان سعودی سفر کرد، از قول خود مبنی بر تبدیل عربستان به یک “کشور منفور” سرپیچی کرد و از دولت واشنگتن خواست 60 روز دیگر در این زمینه به او مهلت دهد.

مهلت جدید روز دوشنبه به پایان می رسد.

در خانه نظارت می شود

قبل از اعلام سمت جدید بن سلمان در چند روز گذشته، که اغلب از آن به عنوان “MBS” یاد می شود، وی به عنوان معاون نخست وزیر و وزیر دفاع فعالیت می کرد و در بخش های کلیدی از انرژی گرفته تا امنیت و فراتر از آن فعالیت می کرد. .

عمر کریم، کارشناس سیاست عربستان در دانشگاه بیرمنگام، می گوید: در نتیجه عنوان جدید وی، تغییرات کمی در پادشاهی انتظار می رود. محمد بن سلمان کاملاً تحت کنترل است و هیچ تهدیدی برای او وجود ندارد که بتواند به عنوان نخست وزیر از عهده آن برآید.

در همین حال، مشخص نیست که ماندن ملک سلمان در راس دولت و نخست وزیر شدن، مصونیت شاهزاده محمد را به میزان قابل توجهی تقویت می کند یا خیر.

حتی اگر موضوع مصونیت قضایی در ایالات متحده حل شود، احتمالاً در سایر کشورها به قوت خود باقی خواهد ماند.

در ژوئیه 2022، سازمان‌های غیر دولتی از محمد بن سلمان در فرانسه به دلیل همدستی در شکنجه خاشقجی و تسهیل ناپدید شدن او شکایت کردند.

وی گفت که این پرونده در فرانسه که صلاحیت بین المللی را پذیرفته است، انجام می شود. محمد بن سلمان از پیگرد قانونی مصون نیست زیرا او به عنوان ولیعهد رئیس دولت نیست.

310310

دکمه بازگشت به بالا