بین الملل

اردوغان خطاب به یونان: حمایت آمریکا و اروپا شما را نجات نمی‌دهد

رئیس جمهور ترکیه از کشورهای اروپایی به دلیل حمایت از سازمان های تروریستی مانند پ ک ک و فتو به شدت انتقاد کرد.

به گزارش دانا نیوز، به نقل از خبرگزاری آناتولی، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در نشستی در آنکارا، پایتخت این کشور، لانه های ترور را ویران کرد و اعضای سازمان های تروریستی علناً در برخی کشورها برای خود کمپ هایی آماده کرده اند. قاتلینی که خون شهروندان ما را ریختند در تمام کشورهای اروپایی به ویژه در اردوگاه لاوریون یونان در آغوش گرفته شده اند. آنها می توانند آزادانه با تکان دادن دست خود راه بروند.

این اظهارات اردوغان پس از حمله تروریستی پ‌ک‌ک به یک پاسگاه پلیس در استان مرسین در جنوب ترکیه و کشته شدن یک پلیس و زخمی شدن یک پلیس دیگر بیان شد.

اردوغان گفت: تروریست‌ها صلح و امنیت کشورهای غربی میزبان گروه‌های تروریستی را تهدید می‌کنند و از همه کشورها به‌ویژه همسایگان ترکیه انتظار دارد اقدامات لازم را علیه سازمان‌های تروریستی انجام دهند.

وی گفت: حمایت روزافزون از تروریست ها در کشورهای غربی تهدیدی برای صلح و امنیت آنهاست. به یاد داشته باشید که مار در نهایت دستی که به آن می رسد را گاز می گیرد. محل تروریست ها خیابان نیست بلکه دادگاه است. زندان هایی که پول خونی که ریختی را می پردازی.

اردوغان در مورد تشدید تنش نظامی در یونان بار دیگر تاکید کرد که آنکارا به خوبی از نیات کسانی که آتن را عصبانی کرده اند آگاه است. سلاح های ذخیره شده در تراکیه غربی و جزایر برای ما معنایی ندارند، زیرا قدرت ما بسیار بیشتر از آنهاست. یادآوری می کنیم که این به معنای کار پنهان است.

پیش از این پهپادهای ارتش ترکیه تصاویری از انتقال خودروهای زرهی یونان به جزایر میدیلی (لسبوس) و سیسام (ساموس) ضبط کرده بودند. آنکارا روز دوشنبه سفیر یونان را احضار کرد و خواستار پایان دادن به نقض جزایر دریای اژه و بازگرداندن وضعیت غیرنظامی آنها شد. علاوه بر این، ترکیه در یادداشت اعتراضی خود به آمریکا خواستار احترام به وضعیت جزایر در شرق دریای اژه شد و تاکید کرد که باید تدابیری برای جلوگیری از استفاده از سلاح در این جزایر اتخاذ شود.

اردوغان گفت: “فکر می کنید حمایت آمریکا و اروپا شما را نجات می دهد؟ نه، شما وقت خود را تلف می کنید، نه چیز دیگری.”

کلمه ترکیه در نام هر انجمن یا مدرسه ای در تراکیه غربی به دولت آشفته یونان هشدار داده بود که “اقدام کنید!” او اخطار داد. اردوغان گفت ترکیه نمی خواهد دریای اژه و مدیترانه به خون انسان، اشک یا دشمنی آلوده شود.

وی افزود: ما از صمیم قلب خواهان صلح و ثبات هستیم. اردوغان که تمایل خود را برای حل و فصل اختلافات از طریق گفت و گو مطابق با قوانین بین المللی ابراز کرد، گفت که آنکارا خواهان ثبات و امنیت در منطقه است. ما در حفاظت از منافع کشورمان و برادران ترک قبرس خود تردید نخواهیم کرد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا