اجتماعی

کشف یک ویروس دردساز دیگر

به تازگی، ویروسی که در خفاش ها در روسیه یافت شده است، گفته می شود که شبیه SARS-CoV-2 است و می تواند انسان ها را آلوده کند.

تیمی به سرپرستی محققان دانشکده بهداشت جهانی Paul J. Allen در دانشگاه ایالتی واشنگتن دریافتند که پروتئین‌های اسپایک از یک ویروس خفاش به نام Khosta-2 می‌توانند سلول‌های انسانی مقاوم به آنتی‌بادی‌های مونوکلونال را در افراد واکسینه شده علیه SARS-CoV-2 آلوده کنند. هر دو Khosta-2 و SARS-CoV-2 زیرگروه‌های کروناویروس‌هایی هستند که به عنوان sarbeviruses شناخته می‌شوند.

مایکل لکو، ویروس شناس WSU، گفت: «کشف خوستا 2 نیاز به توسعه واکسن های جهانی را برای محافظت در برابر نه تنها گونه شناخته شده SARS-CoV-2، بلکه همچنین SARS-CoV-2 به طور کلی نشان می دهد.

لکو می‌گوید: «در حال حاضر گروه‌هایی هستند که تلاش می‌کنند واکسنی ارائه کنند که نه تنها در برابر سارس نوع 2 بعدی، بلکه به طور کلی در برابر سارکوئید محافظت کند. متأسفانه، بیشتر واکسن‌های فعلی ما برای ویروس‌هایی طراحی شده‌اند که سلول‌های انسانی را آلوده می‌کنند یا به نظر می‌رسد در معرض خطر ابتلا به ما هستند. اما این لیست همیشه در حال تغییر است. ما باید طراحی این واکسن‌ها را برای محافظت در برابر همه ویروس‌های ساربکو گسترش دهیم.

در حالی که در سال‌های اخیر صدها ساربکویروس، بیشتر در خفاش‌های آسیایی کشف شده‌اند، اکثر آنها نمی‌توانند سلول‌های انسان را آلوده کنند. ویروس های خوستا 1 و خوستا 2 در اواخر سال 2020 در خفاش های روسی کشف شدند و در ابتدا به نظر نمی رسید که تهدیدی برای انسان باشد.

لتکو گفت: «از نظر ژنتیکی، این ویروس‌های عجیب شبیه ویروس‌هایی بودند که در سایر نقاط جهان یافت می‌شوند، اما شبیه SARS-CoV-2 نبودند، بنابراین واقعاً تصور نمی‌شد که جدی باشند.

لتکو و همکارانش دریافتند که مانند SARS-CoV-2، خوستا-2 از پروتئین ذرت خود برای آلوده کردن سلول ها با اتصال به پروتئین گیرنده ای به نام آنزیم مبدل آنژیوتانسین 2 (ACE2) استفاده می کند که در سراسر سلول های انسانی یافت می شود. آنها سپس تصمیم گرفتند تا تعیین کنند که آیا واکسن های موجود در برابر ویروس جدید محافظت می کند یا خیر.

این تیم با استفاده از سرم انسان های واکسینه شده علیه کووید-19 تایید کرد که خوستا2 توسط واکسن های فعلی ایزوله نمی شود. آنها همچنین سرم افراد آلوده به نوع میکرونی را آزمایش کردند، اما آنتی بادی ها نیز بی اثر بودند.

لکو گفت، خوشبختانه، ویروس جدید فاقد برخی از ژن‌هایی است که تصور می‌شود در پاتوژنز انسانی نقش دارند. با این حال، خطر اختلاط خوستا-2 با یک ویروس دوم مانند SARS-CoV-2 وجود دارد.

دکمه بازگشت به بالا