بین الملل

فرار روس‌ها از سربازگیری پوتین و درهای بسته همسایگان به روی پناهجویان روس 

در همین حال، سخنگوی کمیسیون اتحادیه اروپا در مورد سایر اعضای اتحادیه اروپا گفت که تصمیم برای اعطای پناهندگی به روس‌ها بر عهده هر کشور است و «مذاکرات برای رسیدن به یک موضع مشترک با کشورهای اتحادیه اروپا در حال انجام است».

کرملین روز پنجشنبه گفت که گزارش‌ها مبنی بر خروج مردان نظامی از روسیه به دنبال دستور پوتین اغراق آمیز است. اما به طور جداگانه به مواضع این سه کشور و همچنین اتحادیه اروپا در قبال اعطای پناهندگی و بازکردن مرزها به شهروندان روسیه می پردازیم.

لوری لانمتس، وزیر کشور استونی روز چهارشنبه حمله روسیه به اوکراین را “مسئولیت مشترک شهروندان روس” خواند و استدلال کرد که اجازه دادن به مردم برای فرار از خدمت احتمالی نظامی، نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه مسکو است. لانامتس افزود: «اقدام اخیر پوتین تحریم‌هایی را که تا به امروز اعمال کرده‌ایم تقویت خواهد کرد، زیرا امیدواریم این امر نارضایتی عمومی را افزایش دهد».

دیگر فقط سربازان حرفه ای، مطرود یا جنایتکار نیستند که به جبهه جنگ اعزام می شوند، بلکه آرزوی این است که همه مردم کشور قربانی نیات شوم او شوند.»

اورماس رینسالو، وزیر امور خارجه استونی در ایمیلی به رویترز گفت: «خودداری از انجام تعهدات شهروندی در روسیه یا تمایل به انجام آن دلیل کافی برای درخواست پناهندگی در کشور دیگر نیست».

ادگارس رینکوویچ، وزیر امور خارجه لتونی در توییتر خود اعلام کرد که امتناع این کشور از اعطای پناهندگی به روس‌ها به مسائل امنیتی مربوط می‌شود: به دلایل امنیتی، لتونی ویزای بشردوستانه یا انواع دیگر صادر نمی‌کند.

تهدید هسته ای پوتین؛ ایالات متحده، ناتو و اتحادیه اروپا پاسخ دادند

فراخواندن پوتین و نیروهای ذخیره به جبهه؛ بلیط های پرواز از روسیه به سرعت فروخته می شود

وزارت کشور لیتوانی گفت که هر پرونده پناهندگی به صورت فردی مورد بررسی قرار می گیرد، اما “نیت یا توانایی صدور ویزا برای همه شهروندان روسیه به دلایل بشردوستانه را ندارد.”

آرویداس آنوسوسکاس، وزیر دفاع لیتوانی روز پنجشنبه گفت که فرستادن نظامی صرفا دلیل کافی برای اعطای پناهندگی به روس هایی که از این تصمیم پیروی نمی کنند، نیست.

در همین حال، پیتر استانو، سخنگوی اتحادیه اروپا گفت: ما به عنوان اتحادیه اروپا در همبستگی با شهروندان شجاع روسیه هستیم و با اقدامات کرملین در مورد جنگ غیرقانونی در اوکراین مخالفیم. “

آقای استانو همچنین اقدامات روسیه در محدودیت آزادی بیان و رسانه و مخالفت با ادامه جنگ را محکوم کرد و گفت: ما در کنار خانواده های روسی هستیم که نگران فرزندان، برادران یا پدران خود هستند. آنها در حال جنگ هستند، بی جهت و غیرقانونی کشته می شوند، ما برای آنها متاسفیم. بنابراین ما با این افراد هستیم و این چیزی است که وزرای اتحادیه اروپا نیز دارند و این موضوع را مورد توجه قرار می دهند و در میان اعضای این انجمن بحث شده است.

وی ادامه داد: مهم این است که ما شرایط را بدانیم. از زمان آغاز تهاجم، نیم میلیون روس کشور را ترک کرده اند. افراد بسیار باهوش، افراد بسیار با استعداد بیرون می آیند و این افراد با استعداد جای خود را پیدا کرده اند و در سراسر اروپا و جهان هستند. ما در حال گفتگو در مورد اقدامات ممکن و ضروری برای نشان دادن وحدت خود و در عین حال تضمین امنیت کشورهای عضو اتحادیه اروپا هستیم.»

سازمان غیرانتفاعی OK Russians (بله برای روس‌ها) می‌گوید از زمان آغاز جنگ در فوریه، بیش از 300000 نفر روسیه را ترک کرده‌اند.

بر اساس تحقیقات این سازمان، یک سوم فراریان از روسیه به ترکیه، گرجستان و ارمنستان رفته اند. اکثر آنها جوانان بین 25 تا 34 سال هستند و تنها 14 درصد آنها بالای 45 سال دارند. این سازمان گفت که 68 درصد از کسانی که در این مطالعه شرکت کردند، کشور خود را به طور دائم یا برای مدت طولانی ترک کرده اند.

این در حالی است که به گفته این سازمان، 90 درصد کسانی که کشور را ترک کرده اند، درگیر امور سیاسی بوده اند و 55 درصد نیز گفته اند که قبل از خروج از روسیه فشار سیاسی را احساس می کنند.

دکمه بازگشت به بالا