بین الملل

ادعای خبرنگار وال استریت درباره تغییر مطالبات پادمانی ایران در احیای برجام

به گزارش اکو ایران، عصر پنجشنبه گذشته مقامات جمهوری اسلامی ایران به این موضوع پاسخ رسمی دادند. آمریکا در پاسخ به پیشنهاد اروپا برای احیای برجام، اما به نظر می رسد اختلاف نظرها بر سر موضوعات مختلف، به ویژه موضوع پادمن، برای مقامات و دیپلمات های غربی دلسردکننده باشد.

لارنس نورمن از روزنامه وال استریت ژورنال که مذاکرات را از نزدیک دنبال می‌کند، در توییتر نوشت: علاوه بر شواهد و سوالاتی در مورد تحریم‌ها، منابع متعدد تایید می‌کنند، ایران به فهرست رسمی بسته شدن تحقیقات امنیتی خود اضافه کرده است. او می پرسد. به گفته وی: این موضوع تا حدودی یکی از شیوه های انجام مذاکرات در آن حوزه را تغییر می دهد. ایران در پاسخ اولیه خود به نامه چند هفته پیش اتحادیه اروپا به صراحت به ادعاهای پادمانی نپرداخته است و هیچ وضوحی در مورد ادعای پادمانی ایران وجود ندارد.

به گفته این منبع، علاوه بر این، درخواست ایران در رابطه با موضوع امنیتی بیش از یک موضع ساده است که در صورت بسته نشدن این پرونده، «تاریخ اعدام مجدد» وجود نخواهد داشت. بر اساس این مقاله، ایران خواهان تضمین اولیه است مبنی بر اینکه تحقیقات پادمان قبل از تاریخ اجرای مجدد بسته خواهد شد، که به نظر می رسد با مواضع قبل از اوت متفاوت است. او گفت که به نظر می رسد ایران می خواهد این تحقیقات را در دوره موقت توافق پایان دهد – و نه در تاریخ اجرای مجدد آن.

نورمن نوشت که نمی‌داند آیا می‌توان جلوی تحقیقات را گرفت [ادعایی] اعم از اینکه شرایط میانی قرارداد فوق منقضی شده باشد یا خیر. او فکر می کند این رفت و برگشت ادامه خواهد داشت، حتی اگر در حال حاضر با سرعت بالا یا با هدف زیادی انجام شود و به زودی یک نفر برای مذاکرات بیشتر در هواپیما خواهد بود. تهران در آخرین پاسخ خود گفت که ایران خواهان تغییراتی در متن است. یک دیپلمات اروپایی واکنش ایران را غم انگیز و فراتر از محدودیت اروپا دانست و گفت: وقتی توانستیم این موضوع را ببندیم، قطعاً پاسخ غیرمنطقی گرفتیم، به این معنی که ایران می‌خواهد توافقی را لغو یا لغو کند. ترک بدون نتیجه است.»

پیشتر یک مقام آمریکایی در گفت و گو با آسوشیتدپرس گفته بود: ما در حال بررسی نظر ایران هستیم و از طریق اتحادیه اروپا پاسخ خواهیم داد، اما متاسفانه پاسخ ایران سازنده نیست و امید به بازگشت به توافق هسته ای 2015 را به تاخیر انداخته است. .

310310

دکمه بازگشت به بالا