اجتماعی

رشته محیط‌بانی در هنرستان‌های فارس راه‌اندازی می‌شود

دانا نیوز/پرس مدیرکل محیط زیست فارس از راه اندازی میدان پایلوت حفاظت از محیط زیست در این استان در حفاظت از کار و دانش خبر داد.

عطا پورشیرزاد روز سه شنبه 17 شهریور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: از مهرماه امسال رشته حفاظت از محیط زیست در هنرستان کار و دانش استان فارس آغاز می شود.

وی افزود: آغاز این رشته برای اولین بار در کشور به صورت پایلوت در استان های خوزستان و فارس اجرا می شود و امسال 20 دانش آموز برای آزمون در این رشته در هنرستان شهید مطهری پذیرش می شوند. منطقه ۲ شیراز

مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس توضیح داد که این دوره ویژه دانشجویان پسر است.

پورشیرزاد ادامه داد: اعطای مدرک به فارغ التحصیلان این رشته در حال حاضر تعهد استخدامی ندارد اما تلاش می کنیم این افراد آموزش دیده را در اولویت کارهای محیط زیستی قرار دهیم.

وی در ادامه بر اهمیت مهارت آموزی تاکید کرد و گفت: قطعا اگر مسائل زیست محیطی در جامعه رعایت نشود توسعه پایدار نخواهیم داشت.

مدیرکل منطقه فارس تغییرات اقلیمی را در سطح جهانی، منطقه ای و محلی برشمرد و افزود: یکی از دلایل اصلی این اتفاق این است که اقدامات ما در صحنه آینده نگر نیست.

پور شیرزاد با اشاره به مشکل آب و وضعیت زیست محیطی فارس، بحران آب ناشی از بی توجهی به محیط زیست است که تاثیر خاص خود را بر کشاورزی گذاشت و اگر امروز باتلاق ها خشک شوند، زندگی ساکنان را تحت تاثیر قرار می دهد. در اطراف تالاب ها و معیشت خود را گم کردند.

وی تصریح کرد که تیم رهبری استان در تلاش است تا برای حفظ محیط زیست و حل مشکلات آینده برنامه ریزی بلندمدت انجام دهد. اما این به این دلیل است که حل مشکلات زمان می برد. ، باید برنامه داشته باشیم و بلند مدت باشیم.

به گفته مدیرکل منطقه فارس احیای تالاب ها با جزئیات و فنی بیشتر در دستور کار قرار گرفته است. نیاز است که این کار انجام شود.

پورشیرزاد با بیان اینکه تالاب ها از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند و احیای آن ها با برنامه زمانی کوتاه مدت انجام می شود، تصریح کرد: این موضوع با سایر برنامه ها و طرح های حفاظت از محیط زیست متفاوت است. بحث را با رئیس به کمیسیون کشاورزی مجلس ارائه کرده ایم.

مدیرکل منطقه فارس افزود: از جمله این پروژه ها، ایجاد مرکز کنترل بهداشت و بهداشت محیط شهری برای شیراز بسیار حائز اهمیت است که به دلیل افزایش جمعیت این مهم و ایجاد کنترل آلودگی هوا اهمیت بیشتری دارد. سیستم در شیراز نیز در نظر گرفته شده است.

از دیگر طرح‌های پیشنهادی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: ارتقای اکوپارک میانکتل برای بهره‌برداری از ظرفیت‌های گردشگری اقتصادی و تحقیقاتی و همچنین احیای جمعیت آهو در پارک ملی بختگان.

پورشیرزاد با بیان اینکه برنامه ها فقط روی کاغذ نیست، تصریح کرد: طرح و وام از قبل دیده شده است.

مدیرکل منطقه فارس همچنین با اشاره به اینکه هر روز کمپین حذف یک تکه زباله از سطح زمین آغاز شده است، گفت: این کمپین بر اساس سلامت محیط زیست مردم آغاز شده و باید در تمامی مناطق اجرا شود.

قاسم نهاوندی معاون منطقه فارس در این جلسه با اشاره به انتقال صنایع آلاینده از شیراز، مقرر شد 4 صنعت بزرگ واگذار شود; کارخانه ریشمک هم اکنون به طور کامل واگذار شده است، کارخانه پشم و شیشه باید تا پایان سال جاری به محل ویژه خود منتقل شود.

وی تصریح کرد: به کارخانه سیمان 2 تا 3 سال مهلت داده شد و تلاش شد تا به زور به مکان دیگری منتقل شود. واحد روغن کشی و بذرپاشی که بوی نامطبوعی داشت تعطیل شد برنامه جابجایی این گیاه در کارگروه ماده 14 انجام شد.

نهاوندی با بیان اینکه رودخانه پلارآهدار و آلودگی یکی دیگر از موضوعاتی است که جلسات زیادی در آن برگزار شده و منابع آلاینده شناسایی شده است، گفت: علم پزشکی باید با برخی از این منابع مقابله کند و ما در حوزه درگیر هستیم.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا