بین الملل

غنی:فدا شدن من افغانستان را نجات نمی‌داد/تنها تقصیرم اعتماد به آمریکا بود/خوشحال می‌شوم بازگردم

اشرف غنی که پس از سقوط کابل با هلیکوپتر از افغانستان گریخت، در گفت و گو با شبکه خبری PBS از سقوط کابل و علل آن صحبت کرد.

به گزارش دانا نیوز، اشرف غنی رئیس جمهور پیشین افغانستان که سه ماه قبل از قدرت گرفتن طالبان گفته بود “من حاضرم برای کشورم بمیرم”، با قدرت گرفتن طالبان از افغانستان گریخت.

با این حال وی در گفت و گو با برنامه ساعت کبر شبکه پی بی اس در دفاع از عملکرد خود گفت: زمانی که از افغانستان خارج شدم، آخرین حلقه در سلسله فرماندهی بودم، کسی نبود که بجنگد. من و طرف خودم را فدا کردیم: او نتوانست جمهوری را نجات دهد.»

وی ادامه داد: محافظ رئیس جمهور سقوط کرده بود، آماده رفتن به وزارت دفاع بودم که کاملا تخلیه شد. به من گفتند دو دقیقه وقت دارم زیرا همه چیز فرو ریخته و گروه طالبان آماده تخریب ارگ ​​ریاست جمهوری است.

او همچنین گفت که در هنگام فرار از افغانستان پنج میلیون دالر پول نقد با خود برده و جز لباسی که از افغانستان به تن داشت چیزی با خود برده است.

این رئیس جمهور سابق افغانستان اشتباه خود را تنها اعتماد به «شریک کلیدی» دولت وقت افغانستان یعنی آمریکا دانست و گفت: واشنگتن توافقنامه خروج و (اینکه) ارتشش را یک سال پس از طالبان امضا کرد، در حالی که نیروهای ما هزینه سنگینی پرداختند. ایالات متحده حاکمیت ما را نقض کرد و 5000 زندانی از جمله بزرگترین قاچاقچی مواد مخدر در تاریخ منطقه را آزاد کرد.

رئیس جمهور پیشین افغانستان همچنین گفت که قرارداد فروش تسلیحات دولت جورج بوش با جنگ سالاران افغان باعث ایجاد فساد در دولت شد و ایالات متحده با طالبان در دوحه قراردادی را امضا کرد که زمینه را برای سقوط آن فراهم کرد.

اشرف غنی که از زمان به قدرت رسیدن طالبان در امارات متحده عربی زندگی می کند، از احتمال بازگشت به افغانستان خبر داد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا