بین الملل

احتمالا مذاکرات این هفته برگزار شود

به گزارش الجزیره، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نشست خبری سمینار کوادیس در اسپانیا گفت: پاسخ ایران به پیشنهاد اتحادیه اروپا برای احیای برجام منطقی است.

وی ادامه داد: پاسخ ایران به آمریکا ارسال شده است و ما منتظر پاسخ آمریکا هستیم. امیدواریم این پاسخ به ما اجازه دهد تا مذاکرات را کامل کنیم. امیدوارم اینطور باشد، اما نمی توانم به شما اطمینان دهم.

بورل ادامه داد: این پاسخ باید تا الان داده می شد. انتظار می رود در پایان هفته گذشته نشستی در وین برگزار شود. امکان پذیر نبود. احتمالا این هفته برگزار خواهد شد.

ناصر خانانی سخنگوی وزارت امور خارجه در جلسه هفتگی امروز در پاسخ به سوالی مبنی بر موضوع مذاکرات و آخرین تحولات و برخی گمانه زنی های منتشر شده در این زمینه، گفت: مذاکرات، همچنان در مرحله مذاکره هستیم. و در این چارچوب اجازه ندهید جزییات و روند بعدی که هنوز اتفاق نیفتاده را بپذیرید.

این دیپلمات ارشد کشورمان در آخرین دور مذاکرات در وین از طریق هماهنگ کننده اتحادیه اروپا پیشنهاداتی را به طرف های مذاکره کننده از جمله ایران ارائه کرد و بر اساس رویکرد سازنده و مسئولانه طرف ایرانی، در زمان مقرر به پیشنهاد اتحادیه اروپا پاسخ دادند. .

در این زمینه هنوز پاسخی از طرف مقابل به ویژه آمریکایی های طرف اروپایی دریافت نکرده ایم. به محض دریافت پاسخ از طرف آمریکا.

دیپلمات ارشد کشورمان با اشاره به اهمیت و حساسیت مذاکرات گفت: به روایت های غیررسمی در این زمینه توجه نکنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه ضمن ارائه گزارشی از این مذاکرات گفت همانطور که در هفته گذشته اشاره کردم تا کنون پیشرفت نسبتا خوبی حاصل شده است اما از آنجایی که مذاکرات ادامه دارد باید در همه موارد به توافق برسیم. تا زمانی که مذاکرات و همه مسائل حل نشود، اگر توافقی صورت نگیرد، نمی‌توانیم بگوییم که به توافق رسیده‌ایم و قدم بعدی را می‌پذیریم.

وی تاکید کرد: اگرچه ممکن است موضوعات باقی مانده کم باشد، اما موضوعات مهمی هستند و باید درباره آنها تصمیم گیری و توافق شود.

کنعانی با بیان اینکه ایران همواره با جدیت، سازنده و مسئولانه در مذاکرات شرکت می کند، افزود: به پیشنهاد طرف اروپایی به موقع پاسخ داده ایم. ما در مذاکرات خلاق بوده ایم و انعطاف لازم را برای دستیابی به توافق نشان داده ایم و اکنون مهم این است که طرف آمریکایی در پاسخ به این پیشنهاد کند است.

این دیپلمات ارشد کشورمان توضیح داد که دولت آمریکا مسئول وضعیت فعلی برجام و عدم اجرای این توافق است.

4949 سال

دکمه بازگشت به بالا