حوادث

۳۰۳ میلیون نفر نیازمند کمک‌های بشردوستانه هستند

به گفته معاون دبیرکل سازمان ملل در امور بشردوستانه و هماهنگ کننده امداد اضطراری، سال گذشته 461 کارمند امداد بشردوستانه کشته شدند.

به گزارش دانا نیوزمارتین گریفیث در پیام خود به مناسبت روز جهانی بشردوستانه گفت: 303 میلیون نفر به کمک های بشردوستانه نیاز دارند.

بر اساس گزارش روابط عمومی سازمان ملل متحد، بخشی از این پیام «درگیری، گرسنگی، بحران آب و هوا، خشکسالی، فقر و اپیدمی کرونا» است. در بیش از 40 سال در دنیای بشردوستانه، به یاد نمی‌آورم که هرگز تحت تأثیر مشکلی قرار گرفته باشم. جهانی که نیاز به اقدام فوری برای حل مشکلات دارد. در حال حاضر 303 میلیون نفر به کمک های بشردوستانه نیاز دارند که بالاترین میزان در تاریخ است.

با وجود این تصویر وحشتناک، من هنوز امیدوارم؛ اگرچه درگیری ها و بحران های سال های گذشته زشت ترین ها را به همراه داشته است، اما من شخصاً در عین حال زیباترین چهره بشریت را الهام گرفته ام.

حتی در میان ناامیدی و تفرقه، بارقه‌های امید به چشم می‌خورد. از راه‌حل‌های جدید گرفته تا مشکلات به ظاهر غیرقابل حل تا سخاوت و مهربانی که رنج را به ارمغان می‌آورد.

امید دادن و حفظ وحدت از عناصر ضروری اقدامات بشردوستانه است. ما این روحیه را در روز جهانی خیریه جشن می گیریم. روحی که در تاریک ترین شرایط می تواند تنها دارایی بسیاری از مردم باشد.

ضرب المثلی هست که می گوید: «یک روستا باید دست به دست هم بدهند تا بچه تربیت کنند». به همین ترتیب، یک روستا باید دست به دست هم دهد تا به جامعه نیازمند کمک کند. این روستا متشکل از جوامع آسیب دیده است که همیشه در خط مقدم واکنش به بحران هستند. این افراد توسط مکانیسم کمک های ملی، جامعه مدنی و مشاغل محلی، سازمان های غیر دولتی، آژانس های سازمان ملل و هلال احمر و صلیب سرخ حمایت می شوند. بسیاری از امدادگران بین المللی هستند، اما اکثریت امدادگران بشردوستانه از کشورهای بحران زده می آیند.

هر ساعت از هر روز، این دهکده خیریه یک قدم به جلو برمی‌دارد. این اقدامات شامل سازماندهی کمک ها، توزیع پول نقد، راه اندازی کلینیک ها و مدارس سیار، تحویل آب، ریختن غذا، ارائه مشاوره و بسیاری از فعالیت های دیگر است. اقداماتی برای حمایت از میلیون ها نفر که با مرگ و زندگی دست و پنجه نرم می کنند.

این روستا مملو از شکارچیانی چون «زهره وردک» است. او مدافع تحصیل دختران و حقوق زنان است. او از جمله کسانی بود که پس از قدرت گرفتن طالبان به افغانستان بازگشت.

و آندری، راننده سازمان غیردولتی اوکراینی Proliska، جان خود را به خطر انداخت تا به مردم کمک کند مناطق بمباران شده را تخلیه کنند.

و آمنه حاجی علمی، فعال حقوق زنان در سومالی. مردی که ماموریت خود را برای کمک به زنان پیدا می کند، پس از اینکه او و خانواده اش به دلیل درگیری آواره شده اند.

اجمالی از امید را نیز می توان در مقیاس وسیع تری یافت.

در بخشی از این پیام آمده است: بیایید در روز جهانی بشردوستانه از این فرصت استفاده کنیم و این افرادی را که شبانه روز و خستگی ناپذیر تلاش می کنند، بشناسیم. فداکاری باعث اتحاد می شود. آنها جان افرادی را که در مناطق خطرناک زندگی می کنند نجات می دهند. مکان هایی که دنیا اغلب آنها را فراموش می کند. سال گذشته، 461 امدادگر در واکنش به بحران های بشردوستانه کشته شدند – 141 نفر از آنها، که بیشتر آنها کارگران محلی بودند.

شجاعت و ایمان این امدادگران که همیشه در تلاش برای کمک به مردم حتی در بدترین بحران هستند، به ما انگیزه می دهد که تسلیم نشویم.

در روز جهانی بشردوستانه، ما از کشته شدگان یاد می کنیم و به تمام کسانی که این ماموریت شریف را انجام می دهند، احترام می گذاریم.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا