اجتماعی

اولین مورد “آبله میمونی” در ایران و راه‌های انتقال و علائم این بیماری

اولین بیماری میمون در کشور شناسایی شد. اگرچه گفته می شود این بیماری خیلی کشنده نیست، اما اکنون مهمترین سوال این است که علائم این بیماری چیست و چگونه منتقل می شود؟

به گزارش دانا نیوز، امروز 4 مرداد 1401 وزارت بهداشت اولین مورد ابتلا به بیماری میمون در کشور را اعلام کرد. بر این اساس پدرام پاکاین سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد که این بیمار که خانمی 34 ساله و خانواده اش است با مشاهده آسیب های پوستی بیمار تشخیص داده شد.

به گفته پاکاین، بیمار ساکن اهواز بلافاصله ایزوله شد و پس از تایید آزمایشات اولیه و نهایی بیماری خود را در منزل می گذراند.

به گفته کارشناسان و متخصصان حوزه سلامت، علت آبله میمون که پیش از این عمدتاً به عنوان یک بیماری مزمن در آفریقای مرکزی شناخته می شد، برای اولین بار در میمون ها گزارش شد و به همین دلیل به آن می گویند. بیماری میمون، اما در جوندگانی مانند خرگوش، خوکچه هندی و غیره مشاهده شده است.

«بیماری میمون» وسیله انتقال است

لازم به ذکر است یکی از راه های انتقال این بیماری تماس با حیوان آلوده است. لاشه حیوان یا حیوان زنده. در عین حال، تماس نزدیک با فرد آلوده به ویروس میمون می تواند منجر به انتقال این بیماری از طریق قطرات تنفسی و اندام های تنفسی، ترشحات فرد مبتلا و تماس جنسی با فرد مبتلا شود. وسایل شخصی بیمار و غیره

علائم بیماری میمون

در عین حال به گفته متخصصان، علائم این بیماری سردرد، بدن درد، درد عضلانی، خستگی، تب، تورم غدد لنفاوی و بثورات پوستی است.

به گفته کارشناسان بهداشت، آبله میمون خیلی کشنده نیست و شیوع آن کمتر از بیماری هایی مانند SARS، MRS و Covid-19 است. در عین حال بیماری آبله میمون در دوره نهفته قابل انتقال نیست و بیماری زا نیست، اما با ظاهر شدن علائم بیماری می تواند بیماری را منتقل کند. با این حال، باید مراقبت لازم انجام شود.

از سوی دیگر گفته می شود 90 درصد افراد بالای 50 سال که واکسن آبله را در کشورمان دریافت کرده اند از این بیماری مصون هستند. بنابراین، واکسن آبله 85 تا 90 درصد ایمنی ایجاد می کند. همزمان در هفته های اخیر واکسن بیماری خاص میمون در اروپا و انگلیس تایید شده است.

به همین ترتیب، سازمان بهداشت جهانی قبلاً گفته است که توانسته است سطح ایمنی بیماری میمون را به ویژه برای کشورهایی که ارتباط زیادی با آفریقا دارند، افزایش دهد. در این زمینه کشورهای آفریقایی و اروپایی باید به این هشدار توجه کنند. بنابراین وقتی اولین قربانی این بیماری در کشورمان پیدا شد باید هوشیار و آماده باشیم تا از شیوع بیشتر جلوگیری کنیم.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا