حوادث

همه چیز درباره رمزارزها، از کلاهبرداری و فیشینگ تا تله “شت کوین‌ها”

رئیس مرکز تشخیص فعالیت‌های سایبری پلیس فتا درباره خطرات ارزهای دیجیتال توضیح می‌دهد: ورود به حوزه ارزهای دیجیتال با خطرات واقعی بسیاری مانند کلاهبرداری، فیشینگ و حملات هکری همراه است و افراد نباید بدون ورود اولیه وارد این حوزه‌ها شوند. از دانش کافی بهره مند شوید.

به گزارش دانا نیوز، علی محمد رجبی درباره خطر در حوزه ارزهای رمزپایه می گوید: وقتی فناوری های جدید گسترش می یابد و تبلیغات زیادی در اطراف آنها ایجاد می شود، برخی افراد به تبلیغات تکیه می کنند و بر اساس ناآگاهی خود را بهبود نمی بخشند. علاوه بر این، افرادی که به نام شبکه های کلاهبرداری کار می کنند از این ضعف برای کلاهبرداری از قربانیان سوء استفاده می کنند.

وی درباره ارزهای رمزنگاری شده بیان کرد: رمزارزها یا توکن ها مجموعه ای از کدها هستند که توسط الگوریتم های خاصی تولید می شوند و بر اساس طرفدارانی که دارند یا علاقه مردم به آن ها ارزشمند هستند. این نمادها در کیف پول های مخصوص نگهداری می شوند. رمزارزها فرآیند پیچیده و دشواری نیستند و مهم ترین نکته دقت آنهاست. افرادی که با این بازار و فناوری آشنایی ندارند، بدون اطلاع از ارزش واقعی این ارزهای دیجیتال، رسیدها را اندازه گیری و نگهداری می کنند. بنابراین، دانستن خطرات ارزهای دیجیتال موضوع بسیار مهمی است.

رجبی در خصوص فرآیند ریسک بازار ارزهای دیجیتال گفت: رایج ترین جرم در حوزه ارزهای دیجیتال این است که افراد ناخواسته به افراد دیگر اعتماد می کنند تا از آنها پول بخرند. برخی از این کلاهبرداران و متخصصان قلابی پس از دریافت پول، ارز دیجیتال را خریداری می کنند و ناپدید نمی شوند. برخی دیگر ارزهای رمزنگاری شده می خرند و رمزهای کیف پول افراد را با آنها ذخیره می کنند و پس از مدتی کیف پول را خالی می کنند.

وی افزود: مشکل دیگر خرید ارزهای دیجیتال بی ارزش است. در این زمینه فرآیندی به نام پمپ و تخلیه وجود دارد. یک SHEETCOIN در ابتدا به صورت رایگان ارائه می شود و سپس به تدریج مشتریان را جذب می کند و قیمت آن را برای ورود به بازار ارزهای دیجیتال افزایش می دهد. کلاهبرداران در فضای مجازی تبلیغات می کنند و از افراد مشهور برای به رسمیت شناخته شدن استفاده می کنند و مردم این ارزهای دیجیتال بی ارزش را می خرند. پس از مدتی، آن شخص مشهور پروژه را ترک کرد و ارز دیجیتال از بین رفت.

رجبی در ادامه صحبت های خود در یک برنامه تلویزیونی گفت: خرید شات کوین اخیرا افزایش یافته است و افراد زیادی بابت آن ضرر می کنند. مورد بعدی این است که به بدافزار آلوده می شود. در این صورت مجرمان یک کیف پول جعلی ایجاد می کنند و از روش های مختلفی مانند مهندسی اجتماعی برای ترغیب شخص به نصب بدافزار استفاده می کنند و پس از دریافت اطلاعات، هکر کیف پول را خالی می کند. این مثل طعمه زدن است.

ادامه: خطر بعدی در این زمینه فیشینگ توسط صرافی ها است. مردم از صرافی ها برای تبادل ارز استفاده می کنند. در این روش مجرمان سایتی کاملاً مشابه با صرافی اصلی ایجاد می کنند و مانند روش قبلی اطلاعات اصلی حساب را خالی می کنند. یکی از ریسک‌های موجود در این زمینه این است که به دلیل محدودیت‌ها و مصادره دارایی‌ها، تحریم‌ها و بسته شدن حساب‌هایمان نمی‌توانیم به بسیاری از تراکنش‌های مالی بین‌المللی دسترسی پیدا کنیم. در این صورت شخص نمی تواند مال را بگیرد. عده ای برای دور زدن این ممنوعیت در کشورهای همسایه هویت ایجاد کردند اما پس از مدتی این هویت ها از بین رفت و امروز مردم نمی توانند اموال خود را پس بگیرند.

رجبی در ادامه گفت: موضوع خطرناک بعدی هک کیف پول یا حساب کاربری در صرافی ها است. هرکسی که وارد این عرصه می شود باید بداند که با این تهدیدها مواجه است. روند رسیدگی به این جرایم در پلیس فتا نیز بسیار پیچیده است زیرا بسیاری از مجرمان در خارج از کشور هستند و هویت ندارند و این موارد بیشتر بین المللی است.

وی درباره کلاهبرداری های پونزی گفت: برخی می گویند اصلا به این ارزهای رمزپایه اعتماد ندارند و ارزهای رمزپایه نمی خرند و سراغ روش های دیگر می روند. در اینجا مورد دیگری مانند کلاهبرداری Ponzi مطرح می شود. در طول این سال ها شرکت های شبکه و هرمی در ایران فعالیت می کنند و افراد زیادی تحت تاثیر این موضوع قرار گرفته اند. در آن زمان این شرکت ها با فروش محصولات مشغول ایجاد شبکه بودند. سرشبکه از این راه درآمد کسب می کرد و اجناس بی ارزش بود.

رجبی ادامه داد: این کلاهبرداری هم اکنون در فضای مجازی در حال انجام است. به عنوان مثال گروهی مانند tmon55 افراد زیادی را در استان های آذربایجان غربی و شرقی درگیر کردند. مردم در این شبکه پول می گذارند و باید هر ماه پول خود را دو برابر می کردند، اما منطقی است که هیچ تجارتی در هیچ نقطه ای از دنیا نمی تواند پول شما را دو برابر کند. این افراد حتی ابتدایی ترین دانش را در مورد حوزه ارزهای دیجیتال نداشتند.

وی افزود: به عنوان مثال، ارز دیجیتال محبوبی مانند بیت کوین از 60 هزار دلار به 25 هزار دلار در سال رسید. چگونه این بازار با این نوسان وحشتناک می تواند سرمایه خود را دو برابر کند؟ این موضوع بسیار جدی است و مردم باید بدانند که این آگهی های افزایش دهنده اموال قطعا کلاهبرداری است. اولین افرادی که وارد این شبکه می شوند سود می برند و بعد از مدتی سایت از کار می افتد و افراد انتهای هرم متضرر می شوند. ردیابی هویت کلاهبرداران نیز به دلیل نبود سرنخ دشوار است.

رجبی با توصیه به شهروندان برای ورود به این بازارها گفت: از نظر روانشناسی شاید طمع مردم را به سمت این بازارها سوق دهد. برخی به امید سود بیشتر سرمایه خود را از دست می دهند. ورود به بازار ارزهای دیجیتال نیازمند دانش زیادی در زمینه امنیت، تحلیل بازار اقتصادی و فناوری اطلاعات است و اگر این دانش را ندارید از ورود به آن خودداری کنید. موضوع ارزهای رمزپایه به «متاورس» هم کشیده شده و در متاورس کلاهبرداری های زیادی با خرید زمین و مواردی از این دست انجام شده است که مردم مراقب آن باشند و بدانند که هیچ فایده ای برایشان ندارد.

وی گفت: مردم می توانند با مراجعه به سایت پلیس تخلفات را گزارش کنند ضمن اینکه اپراتورهای ما به صورت 24 ساعته با کاربران چت می کنند. همچنین شماره 096380 جهت مشاوره در این زمینه وجود دارد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا