بین الملل

چین: سرانجام بازی تایوان با کارت آمریکا شکست است

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه چین به بیانیه همتای تایوان مبنی بر «تجاوز نظامی» پس از سفر نانسی پلوسی به تایوان، پاسخ داد. او می دانست.

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا هفته گذشته از تایوان، جزیره ای خودگردان که چین ادعا می کند بخشی از خاک این کشور است، بازدید کرد. در واکنش به اقدام پلوسی، پکن تمرینات گسترده ای را در اطراف تایوان انجام داده است که هنوز ادامه دارد.

بر اساس گزارشی که در وب سایت وزارت امور خارجه چین منتشر شده است، ونبین با تاکید بر سیاست “چین واحد” گفت: مقامات تایوان می توانند از “کارت آمریکا” استفاده کنند، اما این مانع از شکست نیروهای “آزادی بخش تایوان” نخواهد شد. .

این سخنگوی وزارت امور خارجه افزود که در حین گفتگو با مقامات تایوانی، هرگونه تلاش برای اقدام خارج از روند تاریخی و استفاده از نیروی نظامی برای جلوگیری از بازگشت تایوان به کنترل چین مردود است.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در اوایل این هفته گفت که “وضعیت فعلی یک شبه و در انزوا رخ نداده است.” در سال های اخیر شاهد اقدامات خطرناک و بی ثبات کننده چین علیه تایوان بوده ایم و رویدادهای اخیر نیز همین روند را دنبال کرده است. به همین دلیل است که می گوییم تغییر در حکومت تایوان در 40 سال گذشته توسط پکن انجام شده است نه آمریکا.

وانگ ونبین در پاسخ به اظهارات بلینکن اظهار داشت که دولت حاکم بر تایوان این است که هر دو تنگه تایوان متعلق به چین متحد است و بخشی از امپراتوری چین است. حاکمیت و تمامیت ارضی تایوان هرگز مورد مناقشه قرار نگرفته است. به عبارت دیگر، اصل چین واحد به وضوح وضعیت هر دو سوی سواحل تایوان را مشخص می کند. نقض یا به چالش کشیدن این اصل به معنای تغییر وضعیت موجود است.

وی ادامه داد: واشنگتن به اظهارات خود در مورد هر سه توافق آمریکا و چین در مورد تایوان بازگشته و سیاست چین واحد را تحریف کرده و بی معنا کرده است. در بیانیه مشترک پکن و واشنگتن در سال 1979 برای برقراری روابط دیپلماتیک، ایالات متحده متعهد شد که روابط با تایوان را به صورت “غیررسمی” حفظ کند، اما در سال های اخیر، مقامات بلندپایه ایالات متحده از جمله نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان، از تایوان دیدن کرده اند. . او را یکی از رهبران آمریکا می دانند.

علاوه بر این، ونبین در بیانیه ای که در 17 آگوست 1982 منتشر شد، ایالات متحده قول داده بود که فروش تسلیحات به تایوان را به تدریج کاهش دهد، اما در عوض از قول خود مبنی بر ارسال بیش از 70 میلیارد دلار سلاح به تایوان که 1.1 میلیارد دلار آن موجود بود، عمل نکرد. اکنون کار جو بایدن تمام شده است.

ونبین به این مسائل پی برد: “این نیروهای جدایی طلب آمریکا و تایوان هستند که اصل چین واحد را از بین می برند و وضعیت حاکمیت تایوان را تغییر می دهند، نه پکن.”

311311

دکمه بازگشت به بالا