بین الملل

پشت پرده عیاشی‌های بن‌سلمان از نوجوانی تا امروز

تیم ویژه فارسی مجله «اکونومیست» با انتشار گزارشی مفصل درباره «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان با عنوان «در صحرا» نوشت: بن سلمان نسل هزاره دوم است، می لرزد. و شخصیت ناپایدار و قدرت مطلق در عربستان سعودی اما او می خواهد در آینده چه کند؟

نیکلاس بلوم، نویسنده و ویراستار این گزارش گفت: «هیچکس نمی خواست با محمد بن سلمان، که از اعضای خاندان حاکم سعودی در عربستان سعودی بود، همراه با 15000 نفر دیگر بازی کند. به گفته دوستان و آشنایان این پسر، همکلاسی هایش ترجیح می دادند با پسرعموهایش که در سیستم رتبه بندی بالاتر از او بودند بازی کنند.

وی افزود: یکی از خانواده هایشان شنیده بود که به این گوشه نشین که روزی ولیعهد می شود، «صدام کوچولو» می گویند.


بن سلمان در کودکی شتر سواری داشت


بن سلمان در کودکی فانوس حمل می کرد

در این گزارش مجله آمده است: «زندگی خانگی برای محمد بن سلمان سخت بود. پدرش، سلمان، از همسر اولش، زنی تحصیلکرده از یکی از خانواده های نخبه شهر، پنج فرزند داشت، اما مادر محمد بن سلمان یک زن بادیه نشین بود و همسر سوم سلمان محسوب می شد.

هنگامی که محمد اقوام و اقوام خود را در قصری ملاقات کرد که پدرش با همسر اولش زندگی می کرد، برادران بزرگترش زمانی که برادران بزرگترش برای تحصیل در دانشگاه های آمریکا و انگلیس فرستاده شدند، او را “پسر آن بادیه نشین” خطاب کردند. وی برای ادامه تحصیل در دانشگاه ملک سعود در ریاض ماند.

در نوجوانی با محمد به عنوان یک “پادو” رفتار می شد و در حالی که شاهزادگان با هم در یک قایق تفریحی لوکس سفر می کردند، برای خرید سیگار به دریا فرستاده می شد. در عکس‌های آن سفرها، 16 آقای با ژاکت و عینک آفتابی به نظر می‌رسند که روی عرشه ایستاده‌اند و تپه‌های ریویرای فرانسوی پشت سرشان ایستاده‌اند. در مرکز عکس، پسر عموی شاهزاده محمد، میلیاردر الولید بن طلال، ملقب به “وارن بافت عربستان” قرار دارد. اما شاهزاده محمد قد بلند و چهار شانه در انتهای تصویر ظاهر می شود.

اگر به امروز بپردازیم، محمد بن سلمان به مرکز توجه و بزرگترین تصمیم گیرنده در عربستان سعودی، بزرگترین صادرکننده نفت جهان تبدیل شده است. اگرچه عربستان سعودی یک سلطنت مطلقه است، اما ملک سلمان 86 ساله به ندرت در انظار عمومی دیده می شود، زیرا او اسماً پادشاه این کشور است و سال هاست که مشخص شده است که محمد بن سلمان “در عمل” کشور را کنترل می کند. .

یک مقام اطلاعاتی عربستان سعودی به نویسنده گفت: ملک سلمان پادشاه محسوب نمی شود. در نگاه اول متوجه می شوید که این شاهزاده 36 ساله حاکم مورد انتظار جوانان سعودی است. در مقایسه با سایر پادشاهان سعودی، سن او برابر با جوانان سعودی است. 70 درصد از جمعیت عربستان زیر 30 سال سن دارند.

این نسخه می افزاید: «یک ظالم هزاره دوم که عاشق بازی های رایانه ای و بازی ندای وظیفه است» از قدرت مسجد و پادشاه برای برخاستن از خانواده و مبارزه با دشمنان خیالی استفاده می کند. به این ترتیب عجله، بی حوصلگی و بی احترامی به او کمک کرد تا اصلاحاتی را انجام دهد که بسیاری فکر می کردند نسل ها طول می کشد.

در عربستان سعودی تنها نشانه تغییر زنی در زندگی اجتماعی است که اصلاً در جامعه حضور ندارد و یا اگر هست زیر نظر شوهر یا پدرش دیده می شود. قبل از روی کار آمدن بینسالمان، مکان‌های زیادی به جز مسجد برای پاتوق وجود نداشت، اما امروز می‌توانید به کنسرت جاستین بیبر بروید یا مسابقه فرمول 1 را تماشا کنید.

مجری این گزارش افزود: چند ماه پیش به یک مهمانی داغ در هتل رفتم. سعودی ها و خارجی ها تا صبح با پای برهنه روی شن ها می رقصند. شوهران در حال بوسیدن بودند و همسرانشان با لباس زیر برهنه بودند و در بار محلی نوشیدنی سرو می شد.

این موضوع نشان می‌دهد که پذیرش فرهنگ مصرف‌کننده غربی به معنای پذیرش ارزش‌های دموکراتیک غربی نیست، در حالی که حمایت از جامعه و تظاهر به دموکراتیک بودن برای یک دولت تحت کنترل غرب بسیار آسان‌تر است.

این نویسنده افزود: در سفر اخیرم به عربستان، افراد زیادی از هر قشری از شنیدن برخی سخنان و احادیث بی احترامی و گستاخی ابراز ترس کردند. “چیزی که قبلا ندیده بودم.”

یک تحلیلگر کهنه کار که نخواست نامش فاش شود، دلایل از دست دادن جده را به من گفت و در پایان افزود: من دوران چهار پادشاه را دیده ام. برای من دعا کنید که از پادشاه پنجم جان سالم به در ببرم!»

مقصر توضیح می دهد که غرب با وعده ها و وابستگی خود به نفت عربستان فریب خورده و جنایات محمد بن سلمان را نادیده گرفته است. در سال در اواخر سال 2018، مقامات سعودی جمال خاشقجی، خبرنگار واشنگتن پست را کشتند و جسد او را با اره برقی تکه تکه کردند. در آن زمان همه، حتی رهبرانی که بیشترین حمایت را از عربستان سعودی داشتند، از این کشور خارج شدند.

این نسخه “عربستان سعودی امروز به جامعه بین المللی بازگشته است و ولادیمیر پوتین به این شاهزاده سعودی روی آورده است. قیمت های جهانی نفت از زمان حمله پوتین به اوکراین در اواخر فوریه افزایش یافته است. بوریس جانسون نخست وزیر سابق بریتانیا در عرض چند هفته پس از بحران به عربستان سعودی پرواز کرد. پس از آن، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه از ریاض، دشمن سرسخت محمد بن سلمان دیدن کرد و در ماه آوریل او را در آغوش گرفت.

در گذشته، جنگ جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده را مجبور کرده بود از یک سخنرانی شرم‌آور کناره‌گیری کند. در سال او در طول مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری 2020 خود وعده داد که عربستان سعودی را به کشوری “منزوی” و “منفور” تبدیل کند، اما در سال 2018 اما با مشت، این حرکت باعث شد این دو شبیه بهترین دوستان به نظر برسند.

حتی منتقدان در عربستان سعودی پذیرفتند که محمد بن سلمان پیروز شده است. یک ستون نویس در جده گفت: «محمد بن سلمان بایدن را ضعیف جلوه می دهد، بن سلمان با ایستادگی در برابر ابرقدرت ها جهان را به دست آورد. برای محمد بن سلمان، این لحظه پیروزی بود، زیرا سفر او از پیرامون به مرکز قدرت به پایان رسیده بود و این می‌تواند او را برای چندین دهه در کرسی حکومت قرار دهد. در این زمان، جهان برای تامین انرژی مورد نیاز خود به نفت کشورش نیاز دارد. در عربستان، سخنان او، سخنان اوست و سخنان او بر اساس رفتار و احساسات اوست. این امید وجود دارد که زمانی که محمد بن سلمان موقعیت خود را تثبیت کرد، به انتقام و نوسانی که منجر به قتل خاشقجی شد، پایان دهد.

اما آنها می گویند که از روزهای تاریک، از جمله برخی از همکلاسی های او می ترسند. آنها رئیس جمهور سابق عراق، «صدام» را به یاد می آورند، مردی بی پروا و خطرناک.

بلام گفت در طول سال هایی که محمد بن سلمان در خفا و دور از چشم از نردبان قدرت بالا رفت، او را تنها یکی از شاهزادگان سعودی و یکی از افرادی می دانست که مدت ها می شناخت. او به بن سلمان نپیوست، من هرگز به او توجه نکردم. این دوست من، رئیس، ناامید بود که همه چیز را حل کند، بنابراین جلسه ای ترتیب داد تا در یک دهکده گلی قدیمی ملاقات کنیم. وقتی من و همکارم در اکونومیست به محل اقامت محمد بن سلمان رفتیم، ناگهان در باز شد، صحنه ای شبیه فیلم جیمز باند و بن سلمان در اتاق نشسته بود.

سعودی‌ها همواره وعده اصلاحات را داده‌اند، وعده‌ای که پادشاهان سعودی در پاسخ به خواسته‌های آمریکا داده‌اند، اما پادشاهانی که تاکنون سلطنت کرده‌اند، ابزار و راهکارهای لازم برای اجرای این اصلاحات را نداشته‌اند. زمانی که آل سعود در دهه 1920 به شبه جزیره عربستان حمله کرد، با وهابی ها، یک فرقه مذهبی رادیکال، متحد شدند. در سال در سال 1979، گروهی از افراط گرایان مکه را اشغال کردند و از آن زمان آل سعود تصمیم گرفت برای جلوگیری از انقلاب اسلامی که در ایران به پیروزی رسیده بود، دین خود را تقویت کند.

این نویسنده ادامه داد: اکنون از اعتراف متنفرم، اما این شاهزاده در ریاض از برنامه های خود برای تحول جامعه و اقتصاد صحبت کرد و من تحت تأثیر اشتیاق، بینش و توانایی او در بیان جزئیات قرار گرفتم. او پاسخ های مفصلی در مورد چگونگی و زمان ایجاد بهبود ارائه کرد. او با وجود اینکه در آن زمان ولیعهد نبود، عربستان سعودی را «کشور من» خطاب کرد. ساعت 9 شب رسیدیم. تا ساعت 2 بامداد، محمد بن سلمان در اوج صحبت‌هایش، آرام و مهربان، با اعتماد به نفس و خندان بود و تنها زمانی صحبت می‌کرد که دستیارانش آرام بودند و مستقیماً سخنان او را تکرار می‌کردند. رئیس. هنگامی که شاهزاده برای گرفتن پرونده از اتاق خارج شد، دستیاران او با شور و شوق شروع به صحبت کردند، اما وقتی او برگشت، دوباره سکوت حکمفرما شد.

بلم می‌گوید: «مثل هر کس دیگری، من به آنچه محمد بن سلمان در این سال‌های اولیه انجام می‌داد علاقه‌مند بودم. اما من کسی را ندیدم، قدرت دستگیری مردم از آنها سلب شد.

محمد بن سلمان، به عنوان ولیعهد، قانونی را تصویب کرد که تصمیمات دادگاه بر اساس دستورالعمل های دولت است و نه تفسیر قضات از قرآن. مرگ با سنگسار و ازدواج اجباری ممنوع مهمترین تغییر در کشور در رابطه با نقش زنان هدف قرار دادن قانون سرپرستی زنان است که مانع از کار، گرفتن پاسپورت، درمان در بیمارستان و یا طلاق یکی از اعضای خانواده بدون اجازه آنها می شود.

در عمل، بسیاری از زنان عربستانی توانستند این حقوق را در یک جامعه مردسالار به دست آورند که در آن مردان زنان را به نافرمانی متهم می کردند، اما این تغییرات فقط برای خوب جلوه دادن کشور نبود. پس از دستگیری روحانیون و مبلغان، محمد بن سلمان همه آنها را وادار کرد تا از خط حکومت پیروی کنند. پس از آن محمد بن سلمان شروع به زیر پا گذاشتن تابوهای مذهبی کرد و در همین راستا شبکه تلویزیونی او موضوع همجنس گرایی را مطرح کرد.

در ماه سپتامبر، ممنوعیت اپلیکیشن دوستیابی Tinder لغو شد. سال بعد یکی از ائمه جماعت این بازی را اتلاف وقت معرفی کرد و بعدها ورزش های زیادی را به عربستان سعودی معرفی کرد: کشتی، بوکس، جم هیولا.

نویسنده از قولی آمریکایی نقل می کند: به تشویق حضار توجه کنید. برای بسیاری از خارجی ها، ریاض این روزها دشمن نیست. بازرگان گفت: می ترسم بگویم جو را ننوشیده ام. دیگری گفت: “کوکائین، مشروب الکلی و زنان بد، همه چیز وجود دارد، من هرگز چنین چیزی را ندیده ام، حتی در کالیفرنیای جنوبی.” و یکی از مقامات ارشد سعودی گفت: “این چیزها در عربستان سعودی بسیار سودآور است.” یک خواننده اروپای شرقی برای شرکت در یک مهمانی 3000 دلار درآمد دارد، اما در اینجا می تواند برای یک شب 10000 دلار درآمد داشته باشد.

وی در این گزارش می گوید: زمانی که محمد بن سلمان وارد عرصه اجتماعی عربستان شد، گفته می شد که او نیز مانند پدرش متعصب مذهبی بود که در بین شاهزادگان آل سعود خصلت نادری بود، اما این دیدگاه به سرعت تغییر کرد. اکثر مصاحبه شوندگان برای این گزارش معتقدند که بن سلمان از مواد مخدر استفاده می کند، هرچند او آن را انکار می کند.

یک مقام دولتی در سال 2015 گفت که دوستان بن سلمان می خواهند برای استراحت و تفریح ​​به مالدیو بروند. بردلی هوپ و جاستین استاچ، دو روزنامه نگار اروپایی، بر اساس تحقیقات خود در کتاب «پول و نفت»، 150 مدل زن را برای شرکت در این سفر استخدام کرده اند. آنها با گاری های گلف به مرکز درمانی منتقل شدند تا آزمایشات لازم برای اطمینان از سلامت جنسی و عدم ابتلا به بیماری های مقاربتی انجام شود. بسیاری از ستارگان موسیقی از جمله افروجک و دی جی هلندی به این جزایر آمدند. این روزنامه بعدا فاش کرد که این محمد بن سلمان بوده است.

وی افزود: به همین دلیل اعلیحضرت تصمیم گرفتند استراحت کنند و دریای سرخ را ببینند. هر آخر هفته دوستانش با قایق در اطراف Sirene پارو می زنند، قایق بادبانی عظیم او دارای یک محدوده رانندگی و یک سینما است، و او همچنین یک قلعه در فرانسه دارد. 230 یک میلیون دلار خرید.

در این گزارش آمده است: این اقدامات نشان دهنده تمسخر هنجارهای اجتماعی و بسیاری از ارزش ها توسط جوانان هم سن و سال محمد بن سلمان در عربستان است، اما با وجود این انقلاب اجتماعی، شاهزاده بیش از وهابی ها به عنوان شهروندان سعودی ترسیده است. فکر. در مورد وضعیتشون..

در سال اندکی قبل از لغو ممنوعیت زنان در سال 2018، نیروهای امنیتی عربستان سعودی یک فعال حقوق بشر برجسته سعودی به نام لجین الحتلول را که برای آزادی زنان فعالیت می کرد، دستگیر کردند.

خانواده هزلول گفتند که مقامات زندان او را شکنجه کرده و او را مجبور کردند تا آب بنوشد. یکی از مشاوران محمد بن سلمان در یکی از شکنجه‌گاه‌ها او را به تجاوز تهدید کرد. تحقیقات سازمان ملل شواهد قانع کننده ای در دست داشت که نشان می داد سعود القحطانی در شکنجه زنان فعال سعودی دست داشته است.

القحطانی به یکی از این زنان گفت: هر کاری بخواهم با تو می کنم، سپس تو را در اسید حل می کنم.

ادامه دارد…

انتهای پیام/.


دکمه بازگشت به بالا