بین الملل

اتهام‌زنی مکرون و بن سلمان علیه ایران

سرویس خبری دولتی عربستان سعودی روز جمعه گزارش داد که در این بیانیه تلاش‌های بین‌المللی برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای، تضمین صلح برنامه هسته‌ای ایران، تشویق ایران به همکاری کامل با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، رعایت اصول حسن همجواری عدم مداخله در امور داخلی کشورهای منطقه توجه شود.

این خبرگزاری افزود: دو طرف در این بیانیه بر اهمیت ثبات بازار بین المللی انرژی، عرضه بی وقفه گندم و غلات به همه کشورهای جهان و اهمیت عرضه فراوان و ثبات قیمت تاکید کردند.

بر اساس همین بیانیه، دو کشور 11 نکته در مورد لزوم مبارزه مشترک با تروریسم، تقویت همکاری های نظامی و دفاعی و حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات بین المللی بر اساس منشور سازمان ملل را مورد بحث و بررسی قرار دادند. کشورهای داخلی با توجه به حسن همجواری بر رعایت تمامیت ارضی و عدم مداخله در این موضوع تاکید کرده اند.

عربستان سعودی و فرانسه بر حمایت خود از حاکمیت، امنیت و ثبات لبنان و اهمیت اجرای اصلاحات همه جانبه سیاسی و اقتصادی تاکید کردند و از عملکرد صندوق سعودی-فرانسه برای حمایت از عملیات های بشردوستانه و کمک رسانی در لبنان ابراز خرسندی کردند.

حل مسالمت آمیز مسئله فلسطین یکی از موضوعات مورد تاکید دو طرف برای دستیابی به راه حل سیاسی مبتنی بر تشکیل دو کشور و حفظ تمامیت ارضی سوریه است.

سفر محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی به فرانسه دو هفته پس از سفر جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا به ریاض صورت می گیرد.

این سفر که مورد استقبال گسترده فعالان حقوق بشر و مخالفان دولت قرار گرفت، اولین سفر بن سلمان به اروپا از زمانی است که وی دستور قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد آل سعود را صادر کرد.

خاشقجی، روزنامه نگار 59 ساله و منتقد رژیم عربستان سعودی، یک هفته پس از انتقاد از مقامات سعودی به دلیل سکوت در برابر توهین ها، در 2 اکتبر 2018 (10 آنلاین 98) در کنسولگری عربستان در استانبول کشته شد. رئیس جمهور ایالات متحده.

وی در یک سری مقالات قبلی در واشنگتن پست از سیاست های عربستان سعودی در قبال بحران قطر، قطع روابط با کانادا، جنگ یمن و رفتار مقامات سعودی با رسانه ها و فعالان مدنی به ویژه نقض حقوق بشر انتقاد کرده است. . فعالان حقوق

روز گذشته یک سازمان غیردولتی از شاهزاده سعودی به دلیل دست داشتن در سیستم قضایی فرانسه در ربودن و قتل خاشقجی شکایت کرد.

311311

دکمه بازگشت به بالا