بین الملل

خرازی: توانایی ساخت بمب هسته‌ای را داریم

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی به الجزیره گفت: «اعلامیه قدس» یک بیانیه مکرر است که به هیچ نتیجه ای نمی رسد.

وی افزود: ما از بیانیه عربستان برای دراز کردن دست دوستی استقبال می کنیم و آماده گفتگو و بازگرداندن روابط به حالت عادی هستیم. از آنجایی که ایران و عربستان دو کشور مهم منطقه ای هستند، حل اختلافات بین آنها منجر به تغییر منطقه می شود.

کرازی در ادامه گفت: صحبت از “ناتو در خاورمیانه” یک ایده سطحی است و عربستان سعودی تاکید کرد که چنین طرحی طراحی نشده است.

وی توضیح داد که رژیم اسرائیل در نقطه ضعفی قرار دارد و حمایت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، آن را به سطح بالایی باز نمی گرداند.

کرازی تاکید کرد: هدف قرار دادن امنیت ما از کشورهای همسایه پاسخ این کشورها و پاسخ مستقیم اسرائیل خواهد داشت. ما تمرینات گسترده ای را با هدف حمله به عمق اسرائیل در صورت هدف قرار گرفتن تاسیسات حساس ما انجام داده ایم.

وی ادامه داد: هیچ تضمینی از سوی آمریکا برای پایبندی به توافق هسته ای وجود ندارد که هر توافقی را به دام تبدیل می کند. اگر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی منصفانه و بی‌طرف بود، حل و فصل اختلافات آسان‌تر می‌شد.

کرازی سپس اعلام کرد: تنها راه حل بحران های منطقه ای ایجاد یک تریبون منطقه ای برای حل اختلافات سیاسی و امنیتی است. قطر پیشنهادات مهمی در خصوص گفتگوهای منطقه ای ارائه کرده است و ما اعلام کرده ایم که برای این موضوع کاملا آماده هستیم. ما خواهان آغاز گفتگوی منطقه ای هستیم که در آن کشورهای مهمی مانند عربستان سعودی، ترکیه، مصر، قطر و غیره حضور دارند.

وی گفت: اگرچه ایران اعلام کرده است که در مورد برنامه موشکی و سیاست منطقه ای خود با کسی مذاکره نخواهد کرد، اما پذیرش این موضوع به معنای تسلیم است.

کرازی افزود: گفتگوی مستقیم با واشنگتن به دلیل دیوار بی اعتمادی و سیاست های آمریکا دشوار است. بر کسی پوشیده نیست که ما توانایی فنی ساخت بمب هسته ای را داریم، اما تصمیمی برای این کار نداریم. در عرض چند روز می توانیم غنی سازی اورانیوم را از 20 درصد به 60 درصد برسانیم و به راحتی آن را به 90 درصد برسانیم.

311311

دکمه بازگشت به بالا